Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Runmaggedon Kids
Adobe Stock
Czas wolny

Runmaggedon Kids – świetna sportowa zabawa dla dzieci!

Runmaggedon Kids to konkurencja dla dzieci rozgrywana w ramach zawodów biegowych Runmaggedon. Jest to bieg w terenie na dystansie jednego kilometra, a na trasie czeka na małych zawodników szereg przeszkód.

Runmaggedon Kids przeznaczony jest dla dzieci w wieku 4-11 lat. Organizowany jest w różnych miejscach w Polsce. Trasa o długości około 1000 metrów poprowadzona jest w terenie, tak jak w przypadku biegów Runmaggedon dla dorosłych. W czasie biegu dzieci mają do pokonania zwykle 10 przeszkód. Oczywiście wygrywa to dziecko, które jako pierwsze dotrze do mety, ale satysfakcję i medale otrzymują wszyscy mali zawodnicy docierający do mety.

Runmaggedon Kids:

Kategorie wiekowe Runmaggedon Kids

Startujące w zawodach dzieci najczęściej są dzielone na następujące kategorie wiekowe:

  • 4-5 lat,
  • 6-8 lat,
  • 9-11 lat.
     

Aby znaleźć się w konkretnej kategorii, dziecko musi mieć ukończone tyle lat, ile jest wskazane w dolnej granicy wiekowej kategorii. Zatem dziecko w wieku 8 lat i 11 miesięcy nadal będzie w kategorii 6-8 lat, a nie w wyższej.

Zapisy na Runmaggedon Kids

Do startu w zawodach dziecko zapisuje rodzic lub opiekun prawny. Musi on mieć założone konto na stronie runmaggedon.pl. Zapisy są także możliwe na miejscu, w dniu zawodów, o ile jeszcze będą wolne miejsca startowe.

Udział w zawodach jest płatny – opłaty można dokonać wcześniej przelewem lub przy zapisie na miejscu. Warto jednak zapisywać się i płacić wcześniej, gdyż wtedy ceny są niższe niż bezpośrednio przed zawodami. Udział jednego dziecka w Runmaggedon Kids to koszt ok. 60 zł, jeśli start zostanie wykupiony bezpośrednio przed zawodami.

W cenie, oprócz udziału w zawodach, jest tzw. pakiet startowy. Znajdują się w nim różne gadżety oraz bandana Runmaggedon Kids. Na mecie dziecko otrzyma medal, napój chłodzący lub rozgrzewający (malinowa herbatka lub kakao), jeśli w dniu biegu jest chłodno.

Jak wygląda start w zawodach Runmaggedon Kids

Dzieciaki są podzielone na grupy wiekowe i startowe. Dlatego trzeba z wyprzedzeniem sprawdzić, na którą godzinę planowany jest start grupy, w której znajduje się dziecko.

Na miejsce zawodów warto dotrzeć nie później niż na godzinę przed startem i w Biurze Zawodów odebrać pakiet startowy oraz wypełnić oświadczenie. Do odbioru pakietu upoważniony jest opiekun prawny dziecka, który wylegitymuje się dokumentem tożsamości. Dziecko z pakietem otrzyma specjalną opaskę, która upoważni je do udziału w biegu.

Na 15 minut przed startem dziecko musi znaleźć się w strefie startu. Tam wolontariusze będą wypisywać na buziach dzieci numery. Przed startem odbywa się obowiązkowa rozgrzewka w formie prostych ćwiczeń. Następnie dzieciaki ustawiają się za linią startu i na sygnał wyruszają na trasę. Można ją pokonać biegiem, marszobiegiem lub marszem.

Na trasie znajdują się przeszkody o różnym stopniu trudności, z którymi większość dzieci, z mniejszym lub większym wysiłkiem, radzi sobie samodzielnie. Dzieci, które mają problemy z pokonaniem przeszkód, mogą uzyskać pomoc od innych zawodników, a w trudniejszych sytuacjach pomogą dziecku wolontariusze. Rodzice nie mogą znajdować się na trasie biegu dzieci, nie mogą im pomagać w pokonywaniu przeszkód. Dlatego dobrym pomysłem jest, aby dziecko startowało w towarzystwie kolegów i koleżanek, którzy w razie potrzeby mu pomogą.

Po każdej grupie na trasę wyrusza wolontariusz, który sprawdza, czy wszystkie dzieci już pokonały trasę i w razie potrzeby pomaga małym maruderom.

Przeszkody na trasie Runmaggedon Kids

Najczęściej jest ich 10, a w czasie każdego biegu może to być nieco inny zestaw. Często dzieciaki muszą pokonywać odcinki pełne błota (bo dzieci kochają się brudzić!), niewysokie przeszkody, minitrasy linowe, przeszkody z opon, miniścianki wspinaczkowe, odcinki, na których trzeba się czołgać. To sprawia, że zawody są bardzo urozmaicone i dostarczają najmłodszym mnóstwa wrażeń. Każde dziecko po dotarciu do mety i otrzymaniu medalu jest z siebie bardzo dumne – czas pokonania trasy odgrywa tu naprawdę dużą mniejszą rolę niż zabawa.

Przygotowanie do startu w Runmaggedon Kids

Aby ukończyć bieg, nie trzeba się specjalnie szykować. Oczywiście szybciej pokona trasę i przeszkody sprawne fizycznie dziecko niż to, które unika na co dzień aktywności fizycznej.

Dla przeciętnie sprawnego dziecka pokonanie biegiem dystansu 1000 metrów z przerwami na pokonywanie przeszkód nie będzie wielkim problemem, choć do mety dotrze zasapane i zgrzane. Jeśli jednak maluch ma zacięcie sportowe i chce rywalizować z innymi dziećmi, może do startu w Runamaggedon Kids wcześniej się przygotować.

Przydadzą się treningi biegowe oraz sprawności ogólnej, które kształtują koordynację ruchową, siłę całego ciała i szybkość. Aby przygotować dziecko do startu, można poprosić o pomoc nauczyciela WF-u lub trenera, o ile dziecko trenuje np. karate czy inny sport. Rodzice z dzieckiem mogą też we własnym zakresie poprawiać swoją sprawność poprzez zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

Runmaggedon – ryzyko kontra korzyści dla dziecka

Te drugie zdecydowanie przeważają. Trasa Runmaggedon Kids jest zawsze dobrze przygotowana, podobnie przeszkody i wolontariusze. To sprawia, że udział w zawodach nie niesie ze sobą większego ryzyka dla zdrowia dziecka. Oczywiście mogą przydarzyć się otarcia, czy stłuczenia, a nawet poważniejsze kontuzje, ale dochodzi do nich naprawdę rzadko.

Tymczasem start i ukończenie biegu jest dla dziecka wielkim przeżyciem i źródłem olbrzymiej satysfakcji. Tego typu aktywna zabawa może zachęcić dotąd mało ruszającego się chłopca czy dziewczynkę do tego, aby zacząć uprawiać jakiś sport odpowiedni dla dzieci. Obecnie wybór jest naprawdę duży, a każda godzina spędzona przez dziecko na aktywności ruchowej jest bezcenna.

Więcej o dzieciach i sporcie:

Judo dla dzieci – sport, który kształtuje ciało i umysł

Dieta i sport
AdobeStock
Dieta
Jak powinna wyglądać dieta małego sportowca? Podpowiadamy [WIDEO]
Sprawdź, co powinien jeść maluch, który chce trenować swoją ulubioną dyscyplinę sportu. Agnieszka Mielczarek, coach zdrowia i żywienia podpowiada czego nie może zabraknąć w diecie małego sportowca.

Zazwyczaj maluchy uwielbiające ruch i sport nie mają czasu na ślęczenie nad talerzem. Ten typ tak ma! Świetnym rozwiązaniem (nie tylko dla małych sportowców) są pożywne koktajle i smoothie. Odpowiednio przygotowany posiłek w szklance będzie bogaty w witaminy i minerały , wystarczy odpowiednio dobrać składniki. Siła takiego napoju tkwi nie tylko w warzywach i owocach. Wzbogać koktajl dodając pestki, orzechy, ziarna i nasiona. Wielu rodziców ich nie docenia, a to szkoda, bo te małe ziarenka to niesamowite źródło zdrowia : zawierają m.in. białka, błonnik, zdrowe tłuszcze, witaminy, składniki mineralne oraz antyoksydanty. W bardzo łatwy sposób możesz włączyć je do diety, przemycając nie tylko w koktajlach, ale i w wypiekach, deserach, sałatkach, daniach mięsnych lub zupach. Nasiona regulują przemianę materii i pozwalają oczyścić organizm z nadmiaru toksyn, które są źródłem wielu zakażeń i chorób. Ponadto niektóre z ziaren chronią przed nowotworami. Zobacz także:   Jak zachęcić niejadka do jedzenia? Zamień potrawę w dzieło sztuki! - przepisy Żywienie dzieci w Polsce: "Boimy się, że ono się nie najada. W efekcie je…dużo za dużo!" Zdrowa dieta: Co to znaczy w praktyce? [WIDEO]

zajęcia sportowe dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy
Na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko i kiedy, radzi psycholog sportu
Zastanawiasz się, czy warto zapisać dziecko na zajęcia sportowe, a jeśli tak, to jaką dyscyplinę sportową wybrać? Pytamy eksperta o odpowiedni sport dla dziecka, wyjaśniamy, jakie cechy powinien posiadać trener pracujący z dziećmi i co robić, żeby mały sportowiec nie zniechęcił się już po kilku treningach.

Zajęcia sportowe mogą być dla dziecka świetną formą spędzania wolnego czasu, pod warunkiem, że dobrze wybierzemy ich rodzaj. O tym, kiedy kilkulatek może zacząć sportowe treningi i w jakiej konkurencji sportowej, rozmawiamy z dr Martyną Tadzik, psychologiem sportu i mamą. Spis treści: Kiedy zapisać dziecko na zajęcia sportowe? Jaki sport wybrać dla dziecka na początek? Czym się kierować, wybierając dla dziecka sport? Jakie cechy powinien mieć trener, który pracuje z dziećmi? Sport zespołowy czy indywidualny dla dziecka? Co robić, gdy dziecko nie chce chodzić na zajęcia sportowe? Jak zachęcać dziecko do treningów? Kiedy zapisać dziecko na zajęcia sportowe? – Wielu trenerów odpowie, że jak najszybciej, bo często myślą przez pryzmat wyniku sportowego. Ja doradzałabym jednak w tej kwestii rozważność. Każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko , wie, czy jest gotowe na regularne zajęcia sportowe, na funkcjonowanie w nowej grupie, na kontakt z trenerem, a w związku z tym na podporządkowanie się określonym zasadom i obowiązkom. Od jakiego sportu zacząć? – Najzdrowiej zacząć od zajęć ogólnorozwojowych, opartych o zabawy ruchowe . To świetna baza do wyboru dyscypliny sportowej . Dopiero początek szkoły podstawowej jest momentem, kiedy możemy pomyśleć o zapisaniu dziecka do konkretnej sekcji sportowej. Ale też nie każdej, np. treningi wioślarskie zaczyna się później. Czym się kierować, wybierając dyscyplinę sportu?  Brać pod uwagę to, co się podoba dziecku, czy to, co naszym zdaniem będzie dla niego dobre?  – Pozwólmy dziecku na eksperymentowanie! Im więcej dyscyplin sportowych pozna, tym lepiej . Zyskamy szansę obserwowania, co sprawia mu frajdę, do czego ma predyspozycje, co je ciekawi. A dziecko będzie mogło uczestniczyć w podjęciu decyzji, na jakie zajęcia się zapisać lub...

dzieci szybciej regenerują się fizycznie niż sportowcy
Adobe Stock
Aktualności
Naukowcy: dzieci szybciej regenerują się od sportowców
Skąd to dziecko ma tyle energii? Czasami naprawdę trudno nadążyć za maluchem, wszędzie go pełno od rana do wieczora. A ty? Ledwo dyszysz. Teraz już wiadomo - badania dowodzą, że nasze dzieci mają kondycję, której niejeden sportowiec mógłby pozazdrościć.

Zmęczenie fizyczne rodziców to częsta sprawa, a teraz łatwo zrozumieć, dlaczego. Według najnowszych badań opublikowanych w "Frontiers in physiology" dzieci są tak samo sprawne i szybciej się regenerują niż sportowcy wytrzymałościowi. Nasze małe mięśniaki To wręcz niewiarygodne, ale badania pokazują, że mięśnie dziecięce mają większą odporność na zmęczenie , co pozwala im odzyskać siły szybciej niż sportowcy triathlonowi, biegacze długodystansowi i zawodnicy rowerowi. A trzeba pamiętać, że są to dyscypliny sportowe, wymagające naprawdę dużej siły fizycznej. Naukowcy podkreślają, że podczas ćwiczeń fizycznych dzieci męczą się szybciej niż dorośli, ponieważ mają ograniczoną zdolność sercowo-naczyniową, wykonują "mniej wydajne" ruchy i muszą podejmować więcej kroków, aby przesunąć określoną odległość. Ale jak stwierdzają autorzy badania, obserwacja dzieci pokazuje, że przezwyciężyły one niektóre z tych ograniczeń poprzez rozwój mięśni odpornych na zmęczenie i zdolność szybkiego powrotu do zdrowia po intensywnych ćwiczeniach. Badacze przeprowadzili analizę porównując wydajność energii i wskaźniki jej odzyskiwania po zajęciach rowerowych u chłopców w wieku 8-10 lat, niewytrenowanych dorosłych oraz sportowców wytrzymałościowych. Dzięki monitorowaniu szybkości akcji serca, poziomów tlenu i poziomów usuwania mleczanów po wykonaniu zadań, mogli zaobserwować, jak szybko uczestnicy odzyskali metabolizm tlenowy (zużywając tlen z krwi) lub beztlenowy (nie wykorzystuje tlenu i może powodować zmęczenie mięśni). Dzieci we wszystkich testach osiągały lepsze wyniki niż dorośli! “Zauważylismy, że dzieci używają cześciej metabolizmu tlenowego i dlatego są mniej zmęczone podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych " - powiedział współautor badania Sébastien Ratel. Mało tego, powrót dzieci do formy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj