
Na złożenie PIT-u masz czas do 30 kwietnia. Lepiej jednak zrobić to wcześniej, zwłaszcza gdy spodziewasz się zwrotu nadpłaconego podatku, chociażby z ulgi prorodzinnej.
Jak złożyć rozliczenie podatkowe za 2015 rok?
PIT możesz złożyć:
- osobiście – w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania (nie zameldowania!),
- wysłać pocztą,
- przez internet, korzystając ze strony internetowej Ministerstwa Finansów (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl).
Przez internet szybciej i bez błędów
Rozliczenie w formie elektronicznej to najszybszy i najprostszy sposób złożenia rocznego zeznania. Z roku na rok coraz więcej PIT-ów jest wysyłanych przez internet. W 2014 r. było ich ponad 5 milionów. Przy tej formie rozliczenia oszczędzasz zarówno czas, jak i pieniądze. Nie musisz stać w kolejce, aby złożyć lub nadać PIT, nie płacisz za jego wysyłkę. Całą operację wykonasz z domowego komputera w kilka minut. Niepotrzebny ci też kosztowny podpis elektroniczny.
Bez niego złożysz: PIT-28, PIT-36, PIT-36 L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A za 2014 r. i PIT-16 w 2015 r.
Uwaga! Musisz znać kwotę swojego przychodu z poprzedniego rozliczenia – to jakby twój podpis, dzięki temu możesz bezpiecznie przesłać do urzędu skarbowego swoje zeznanie podatkowe.
Rozliczenie przez internet złożysz za pomocą:
- aplikacji e-Deklaracje Desktop, gdzie możesz gromadzić swoje zeznania, a aplikacja zapamięta twoje dane i nie będziesz musiała wpisywać ich co roku,
- interaktywnego formularza.
Aplikację lub formularz pobierzesz ze strony www.portalpodatkowy.mf.gov.pl lub www.szybkipit.pl.
Uwaga! Sprawdź, czy masz odpowiednie oprogramowanie konieczne do ich obsługi. Chodzi o aplikację pakietu Adobe, np. program do odczytu dokumentów PDF Adobe Reader oraz wtyczkę (plug-in) niezbędną do składania formularzy interaktywnych. Jeśli nie masz – po prostu pobierz je ze strony portalu podatkowego, znajdziesz tam wszystkie niezbędne programy.
Po wysłaniu zeznania wyświetli się numer referencyjny, który pozwoli na pobranie urzędowego poświadczenia odbioru (UPO). Stanowi ono potwierdzenie, że PIT został wysłany.
Jeśli wypełniasz formularz papierowy, upewnij się, że jest on właściwy. Obowiązujące wzory druków są inne niż w poprzednim roku.
Czytaj też: Deklaracje PIT - kiedy wpisujemy NIP a kiedy PESEL?