Rotawirusy
fot. Fotolia

6 pytań o rotawirusy, na które musisz znać odpowiedzi

Rotawirusy to jedna z najczęstszych przyczyn biegunki u dzieci. Zakażenie nimi jest szczególnie groźne dla niemowląt. Sprawdź, jak się objawia, czym grozi i jak je leczyć.
Rotawirusy
fot. Fotolia

Rotawirusy są jedną z najczęstszych przyczyn biegunki u dzieci. Najwięcej zachorowań na zakażenia rotawirusowe notuje się od późnej jesieni do wiosny, a więc między listopadem a majem. Czym dokładnie są te drobnoustroje i jak się przed nimi ustrzec? Po czym poznać, że dziecko ma rotawirusa? Odpowiadamy na często zadawane pytania o rotawirusy. 

Czy rotawirusy są groźne?

Rotawirusy to wysoce zakaźne drobnoustroje. Mają kolisty kształt (stąd ich nazwa: „rota” po łacinie oznacza „koło”). Zakażenia rotawirusami są powszechne. Szacuje się, że każde dziecko poniżej 3-5. roku życia chociaż raz będzie przechodzić infekcję rotawirusową. Większość zakażeń przebiega łagodnie lub bezobjawowo. Jednak w pewnym okresie życia zarażenie się rotawirusem może mieć bardzo groźne konsekwencje. Dotyczy to niemowląt. U tak małych dzieci wymioty i biegunka wywołane przez rotawirusa grożą szybkim odwodnieniem. Z tego powodu rotawirus u dziecka młodszego niż półroczne często kończy się pobytem w szpitalu, trwającym nawet powyżej tygodnia.
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.

Kiedy dziecko może się zarazić?

Rotawirusy są nie tylko bardzo zakaźne, ale również szybko się namnażają. Do zakażenia może dojść poprzez:
 • bezpośredni kontakt z osobą, która ma rotawirusa
 • kontakt z jej wydzielinami
 • styczność z zanieczyszczoną powierzchnią (np. dywan) lub przedmiotami (np. zabawki)

Dzieci zarażają się rotawirusami, gdy wkładają do buzi rączki albo zabawki, którymi wcześniej bawił się zakażony maluch albo dotykają klamki, na której znalazły się te zarazki. Co ważne – rotawirusy mogą przetrwać na skórze, np. dłoniach, do 4 godzin, a na przedmiotach, np. zabawkach, nawet do 10 dni. Do rozprzestrzeniania się zakażeń rotawirusowych często dochodzi wśród dzieci leczonych w szpitalu z innego powodu.

Rotawirus u dziecka – jakie są objawy?

Infekcja rozwija się bardzo szybko. Zazwyczaj objawy pojawiają się już w ciągu 24-48 godzin od kontaktu z wirusem i utrzymują się przez 3-7 dni. Objawy, które pojawiają się u niemowlęcia to:
 • wymioty
 • biegunka (kupki wodniste, strzelające, ze śluzem, z krwią)
 • gorączka o różnym nasileniu (powyżej 39 stopni C)
 • bóle brzucha
 • osłabienie
 • złe samopoczucie.
   
Z uwagi na dużą zakaźność infekcje rotawirusowe często przenoszą się na pozostałych domowników. Zachorować mogą również dorośli, czasem zdarza się u nich również infekcja o cięższym przebiegu. Kolejne zachorowania u dziecka nie są już tak gwałtowne.

W jaki sposób leczyć infekcję?

Gdy dziecko ma biegunkę rotawirusową, najważniejsze jest nawadnianie. Do picia podawaj maluchowi chłodną wodę. Jeśli wymiotuje – musisz poić go często, ale małymi porcjami (najlepiej podawaj maluchowi po łyżeczce wody, nawet co kilka minut). Jeśli dziecko jest jeszcze karmione wyłącznie piersią, staraj się przystawiać je częściej, ale na krótko. Starsze dziecko, które ma już rozszerzoną dietę, warto karmić kleikiem (ryżowym albo kukurydzianym). Wszystkie potrawy, które podajesz maluchowi, powinny być lekkostrawne. W trakcie leczenia rotawirusa dziecko może otrzymać również:
 • doustne płyny nawadniające – mają zapobiec utracie elektrolitów
 • probiotyk – przywróci równowagę bakteryjną w jelitach.

Czy można uchronić dziecko przed rotawirusem?

Czasem zakażenie rotawirusami przebiega bezobjawowo. Tak dzieje się u starszych dzieci i dorosłych, chociaż niektórzy również mogą chorować ciężko. Warto wiedzieć, że sam wirus może być wydalany jeszcze przed wystąpieniem objawów, przez co uniknięcie zachorowania staje się bardzo trudne. Najlepszą ochroną u małych dzieci, które chorują ciężko jest szczepienie.

Czy szczepienie jest skuteczne?

Szczepienie przeciw rotawirusom jest szczepieniem zalecanym, co znaczy, że nie ma go w kalendarzu szczepień obowiązkowych i trzeba za nie zapłacić. Szczepienie można rozpocząć od 6. tygodnia życia dziecka i – zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych – zakończyć do 24. tygodnia życia. Można je stosować razem z innymi szczepionkami, które dziecko otrzymuje w tym samym czasie. Co warto wiedzieć, szczepienie nie chroni w 100 proc, przed infekcją, ale chroni dziecko przed groźną biegunką rotawirusową wymagającą hospitalizacji. W Polsce dostępne są już dwie doustne szczepionki przeciw rotawirusom, które różnią się schematem dawkowania – jedna wymaga podania 3 a druga – 2 dawek.

Przeciwwskazania do szczepienia przeciwko rotawirusom:


Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy