skąd się biorą wszy
fot. AdobeStock

Skąd się biorą wszy – skoro nie z braku higieny?

Można zaryzykować pogląd, że wszy biorą się przede wszystkim z braku wiedzy o tym, jak można się nimi zarazić. Wszawica jest powszechna i wysoce zaraźliwa. Dbasz o higienę, myślisz, że problem cię nie dotyczy, koniecznie przeczytaj ten tekst. 
Małgorzata Wódz
skąd się biorą wszy
fot. AdobeStock
Pogląd, że wszy biorą się z brudu czy braku odpowiedniej higieny, to mit. Wszawica głowy szerzy się we wszystkich cywilizowanych krajach – przede wszystkim w dużych skupiskach ludzi. Najbardziej narażone są kilkulatki, które uwielbiają bliski kontakt z rówieśnikami podczas zabawy.

Wszami najczęściej zarażają się dzieci:
 • w szkole, przedszkolu, żłobku
 • na zielonej szkole, kolonii, obozie.

Do zakażeń może dochodzić również:
 • na wczasach
 • w szpitalu i przychodni
 • w tramwaju, pociągu, autobusie.

Skąd biorą się wszy – jak można się zarazić?

Wszy ludzkie przemieszczają się łatwo i szybko się rozmnażają (jeden pasożyt żyje około miesiąca i każdego dnia składa we włosach swojego nosiciela od 5 do 10 jaj). Jeśli w szkole, przedszkolu lub żłobku pojawi się jedno dziecko dotknięte wszawicą, jest pewne, że wkrótce jego los podzielą inne maluchy (wystarczy, że na główkę dziecka przedostanie się jedna wesz, aby po kilku dniach było ich wiele).

Najczęściej do zarażenia wszami dochodzi poprzez kontakt bezpośredni (głowa do głowy), o który wśród dzieci podczas wspólnego spędzania czasu bardzo łatwo. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, wszy nie przeskakują z dziecka na dziecko, tylko przepełzają wolno z włosów na włosy (długość fryzury nie ma żadnego znaczenia).

Inne drogi zakażenia wszami – rzadkie, ale możliwe 

Choć wszy u dzieci niechętnie opuszczają idealne warunki, jakie mają na owłosionej skórze głowy, możliwe jest zarażenie się wszawicą drogą pośrednią. Dochodzi do niego rzadziej, ponieważ wesz głowowa żyje krótko poza ciałem człowieka (nie dłużej niż jeden dzień). Zdarzały się jednak przypadki rozrzucenia pasożytów w trakcie szczotkowania włosów.

Istnieje możliwość, że dziecko zarazi się wszami przez kontakt z przedmiotami codziennego użytku (miały styczność z włosami osoby z wszawicą), np. gdy:
 • przymierza czapkę lub szalik koleżanki lub kolegi 
 • pożycza od innych dzieci kask rowerowy
 • używa wspólnego grzebienia lub szczotki do włosów
 • nosi cudze spinki lub gumkę do włosów
 • zakłada ubranie, które w szatni leżało blisko odzieży, na której znalazły się wszy
 • używa pościeli, na której znajdują się pasożyty, np. podczas leżakowania
 • korzysta ze wspólnych ręczników

Teoretycznie wszy u dzieci mogą pojawić się także, gdy maluchy: kładą głowę na łóżku, kanapie, fotelu, kocu lub dywanie, z którymi wcześniej miała kontakt zakażona wszami osoba lub bawiąc się wspólnymi pluszakami.
Uwaga! Wszy ludzkie nie są przenoszone przez zwierzęta. Na nich pasożytują inne gatunki wszy, które nie są zainteresowane ludzką krwią.
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

Skąd się biorą wszy – od nadmiaru higieny?

Warto wiedzieć, że wszy mogą mieć dzieci, których rodzice nadmiernie dbają o to, by dziecko nie miało pasożytów we włosach i w związku z tym profilaktycznie stosują preparaty przeciwko wszawicy. Dzieje się tak, ponieważ wszy zaczynają uodparniać się na substancje, które mają je zwalczać. 

Skąd się biorą wszy odzieżowe i łonowe?

Zwykle mówi się o wszach we włosach, ale u człowieka mogą pojawić się trzy rodzaje wszy (u dzieci występują dwa pierwsze):
 • wszy głowowe – bytują na owłosionej skórze głowy
 • wszy odzieżowe – żyją w ubraniach, ale blisko ciała, by móc żywić się ludzką krwią (przenoszą się z człowieka na człowieka np. podczas przymierzania cudzych ubrań, korzystania zainfekowanych nimi koców czy pościeli). W odróżnieniu od wszy głowowej, nie bytują na owłosionej skórze, ale w okolicy szyi, klatki piersiowej, pośladków, pleców. Po ich ugryzieniach zostają małe czerwone ślady. Wszawicy odzieżowej sprzyja brak higieny.
 • wszy łonowe – bytują w owłosieniu miejsc intymnych, ale też pod pachami czy w brwiach.

Odwszawienie i sprzątanie

Jeśli dziecko ma wszawicę, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu lub szamponu na wszy.

Warto również zrobić gruntowne porządki w domu (konieczne jest sprzątanie przedszkola, szkoły czy żłobka). Ubrania, ręczniki, pościele (sprawdź: ile żyją wszy na pościeli) powinny być wyprane w temperaturze min. 60 st. C. Nie zaszkodzi odkurzyć dywanów, kanap, foteli. Przedmioty, których nie można prać (kask rowerowy, koc) najlepiej szczelnie zapakować na cztery tygodnie do worków (tyle trwa cykl rozwojowy wszy) – brak tlenu sprawi, że pasożyty zginą. Grzebienie, szczotki i ozdoby do włosów warto wymienić na nowe.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy