Szyjka macicy po zapłodnieniu
fot. AdobeStock

Szyjka macicy po zapłodnieniu: jak wygląda, jak się ją bada?

Szyjka macicy po zapłodnieniu staje się wydłużona, twarda i zamknięta tzw. czopem śluzowym i powinna taka pozostawać przez większą część ciąży. Jeśli przedwcześnie skraca się i otwiera, ciąża może być zagrożona. Istotne jest zatem regularne badanie szyjki macicy przez ginekologa.
Milena Oszczepalińska
Szyjka macicy po zapłodnieniu
fot. AdobeStock
Szyjka macicy, czyli kanał między pochwą a macicą, w czasie ciąży zmienia swoją strukturę. Inaczej wygląda tuż przed porodem, a inaczej na początku ciąży. Szyjka macicy po zapłodnieniu jest twarda, długa i zamknięta. Pod koniec drugiego trymestru staje się bardziej miękka, a na sam koniec ciąży skraca się i rozszerza. Wszystko po to, aby umożliwić dziecku wyjście na świat drogami rodnymi.

Spis treści:

Szyjka macicy po zapłodnieniu

Gdy dojdzie do zapłodnienia, zadaniem szyjki macicy jest utrzymanie zarodka, a później płodu na właściwym miejscu, czyli w macicy. Dlatego staje się twarda i wydłużona. Na końcu szyjki powstaje czop śluzowy, który jest naturalnym korkiem, uniemożliwiającym przedostawanie się do macicy bakterii z pochwy.
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

Położenie szyjki macicy po zapłodnieniu

Aby w ogóle plemniki mogły dostać się do komórki jajowej, muszą pokonać drogę właśnie przez szyjkę macicy. W dni niepłodne nie ma takiej możliwości, ponieważ znajduje się ona nisko, jest twarda, zamknięta i produkuje śluz, który nie pozwala plemnikom na przedostanie się do dalszych odcinków dróg rodnych. Podczas dni płodnych szyjka staje się miękka, otwarta, jest umiejscowiona nieco wyżej, a wydzielany z niej śluz jest śliski i przejrzysty. Po zapłodnieniu szyjka ponownie zamyka się, wydłuża i twardnieje.  

Badanie szyjki macicy po zapłodnieniu

Badanie szyjki macicy w ciąży jest bardzo ważne. Stan szyjki lekarz sprawdza podczas badania ginekologicznego oraz ultrasonograficznego. Jeżeli zbyt szybko zaczyna się ona skracać, to znak, że ciąża jest zagrożona i może dojść do poronienia lub porodu przedwczesnego. Szyjka powinna być długa i twarda przez większą część ciąży. Jeśli tak nie jest, konieczne bywa założenie ciężarnej specjalnego szwu, który uniemożliwi postępowanie procesu przedwczesnego skracania i rozwierania szyjki. W takim przypadku kobieta musi też zmienić tryb życia na bardziej oszczędny i dużo odpoczywać. W niektórych przypadkach lekarz zaleca leżenie, pessar lub szew McDonalda.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy