GRY
 
 

Żółtaczka fizjologiczna - czy jest bezpieczna dla noworodka?

Niedługo po urodzeniu skóra dziecka robi się żółta. To żółtaczka fizjologiczna. Ma ją 60 proc. noworodków. Sprawdź, jak opiekować się dzieckiem z żółtaczką i kiedy choroba powinna minąć.

żółtaczka u dziecka, żółtaczka noworodka, żółtaczka fozjologiczna u noworodków, objawy żółtaczki
fot. fotolia
Niedługo po urodzeniu skóra dziecka robi się żółta. To żółtaczka fizjologiczna. Zwykle nie wymaga ona leczenia, ale trzeba dziecko obserwować. 

Zobacz też: Pierwsze dni z noworodkiem - quiz

Nie martw się, gdy trzy dni po urodzeniu malca jego skóra stanie się żółta. To żółtaczka fizjologiczna. Występuje ona u 60% dzieci donoszonych i 80% wcześniaków. Zwykle nie wymaga ona leczenia, ale trzeba dziecko obserwować.
 

Przyczyny żółtaczki fizjologicznej noworodka 

Po narodzinach w organizmie niemowlęcia zachodzą duże zmiany. Krwinki zawierające hemoglobinę płodową muszą być zastąpione „dorosłymi”, typowymi dla dziecka, które oddycha już powietrzem. Rozpad krwinek „płodowych” powoduje uwalnianie hemoglobiny, a dalsza jej przemiana prowadzi do powstania bilirubiny. Nadmiar tego barwnika krąży we krwi i jest przyczyną żółtaczki.

W organizmie dorosłych też zachodzi proces rozpadu krwinek czerwonych, jednak bilirubina wiąże się w wątrobie z odpowiednimi substancjami i zostaje wydalona wraz z moczem. Niedojrzała wątroba noworodka nie potrafi sobie poradzić z tak dużą ilością bilirubiny, której w pierwszych dobach musi się pozbyć. Tak więc jej część z powrotem trafia do krwi i staje się przyczyną zażółcenia skóry.
U donoszonych noworodków żółtaczka fizjologiczna rozpoczyna się zwykle w 3- 5 dobie życia i trwa około 2 tygodni. U wcześniaków może się pojawić już w pierwszej dobie i trwać miesiąc, a nawet dłużej. Zazwyczaj nie wymaga ona leczenia.
Redakcja poleca: Żółtaczka fizjologiczna u noworodka – objawy i leczenie. Mówi ekspert [WIDEO]
Żółtaczka noworodka nie zawsze wymaga leczenia – uspokaja dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover. Jak rozpoznać żółtaczkę fizjologiczną i czy można ją leczyć… słońcem?

Objawy żółtaczki fizjologicznej

Oto najbardziej charakterystyczne objawy żółtaczki fizjologicznej noworodka:

  • Zażółcenie skóry zaczyna się od twarzy i stopniowo obejmuje tułów i kończyny.
  • Żółtawe są również białka oczu.
  • Żółtaczka fizjologiczna zaczyna się zwykle w trzeciej do piątej doby życia dziecka, trwa 10-14 dni.
 

Jak się leczy żółtaczkę fizjologiczną?

Zdarza się, że u dzieci karmionych naturalnie żółtaczka fizjologiczna się przedłuża. Nie bardzo wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Sądzi się, że w kobiecym mleku znajdują się substancje, które hamują dojrzewanie enzymów trawiennych. Wskutek tego bilirubina zamiast opuścić jelita dziecka, z powrotem zostaje wchłonięta do krwiobiegu.
  1. Jeśli żółtaczka (zarówno ta „zwykła” – fizjologiczna, jak i związana z pokarmem mamy) jest bardzo nasilona, stosuje się fototerapię. Polega ona na naświetlaniu lampą do fototerapii (jej światło ma niebieski kolor). Pod wpływem promieni poziom bilirubiny stopniowo spada.
  2. Niekiedy zaleca się odstawienie dziecka od piersi na 48 godzin i podawanie mieszanki hypoalergicznej (HA). Nie należy jednak tego okresu przedłużać i powtarzać.
Im dziecko starsze, tym wysoki poziom bilirubiny jest mniej groźny. U noworodków, które mają ponad dwa tygodnie, może sięgać nawet 30 mg%.
 

Inne rodzaje żółtaczki noworodkowej

Poza żółtaczką fizjologiczną u maluchów występują, na szczęście rzadko, także inne typy żółtaczek:
  •  hemolityczna – wiąże się ona z konfliktem serologicznym w zakresie czynnika Rh lub w grupach głównych,
  •  wynikająca z wrodzonej wady czerwonych krwinek,
  •  spowodowana poważnym stanem zapalnym noworodka, np. posocznicą, zapaleniem płuc,
  •  związana z niedotlenieniem noworodka występującym przed porodem lub w jego trakcie. Wtedy dziecko musi być pod opieką specjalisty.

Zobacz też: Jak zrobić domową sesję fotograficzną noworodka


 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!