GRY
 
 

Co sprzyja żółtaczce noworodkowej?

Żółtaczkę fizjologiczną ma większość nowo narodzonych dzieci. Jednak nie wszystkie. Sprawdź, jakie okoliczności zwiększają ryzyko pojawienia się żółtaczki u noworodka.

żółtaczka u dziecka, żółtaczka noworodka, żółtaczka fozjologiczna u noworodków, objawy żółtaczki
fot. fotolia

Niedotlenienie może nasilać żółtaczkę

Jeżeli podczas porodu dojdzie do niedotlenienia dziecka (np. gdy maluch okręcony jest pępowiną), jego wątroba może być mniej sprawna. W takim wypadkach częściej dochodzi do nasilenia żółtaczki. Ale, podobnie jak w każdej innej sytuacji, można ją skutecznie pokonać.

Gdy dziecko jest jeszcze w łonie mamy, tlen dostarczany jest mu poprzez łożysko. Transportem zajmują się erytrocyty, czyli czerwone krwinki. Po porodzie, kiedy maluch zaczyna oddychać płucami, erytrocyty przestają być potrzebne w tak dużej ilości. Zaczynają się rozpadać, a przy ich rozpadzie powstaje żółty barwnik – bilirubina. Trafia ona do wątroby. Tam jest przetwarzana i wydalana. Czasem jednak powstaje jej tak dużo, że wątroba noworodka nie daje sobie z nią rady. Wtedy jej nadmiar zostaje w organizmie. To w uproszczeniu żółtaczka fizjologiczna.
Redakcja poleca: Jakie są przyczyny żółtaczki fizjologicznej u noworodka? Mówi ekspert [WIDEO]
Żółtaczka fizjologiczna to nie jest choroba. Jak sama nazwa wskazuje, wynika po prostu z fizjologii noworodka – wyjaśnia dr Marta Balicka ze szpitala Medicover w Warszawie.

Zaburzona praca jelit zwiększa ryzyko żółtaczki

Dziecko, które urodziło się z infekcją, słabsze (np. w wyniku ciężkiego porodu) zwykle w pierwszych dobach życia mniej je i wydala mniej smółki (czyli tego co nagromadziło się w jelitach podczas życia płodowego). To także wpływa na podwyższenie stężenia bilirubiny.

Krwiaki porodowe mogą powodować pojawienie się żółtaczki noworodkowej

Aby wydostać się na świat, maleństwo musi przecisnąć się przez wąski kanał rodny. Czasami dochodzi wtedy do drobnych (niegroźnych) urazów główki, czyli krwiaków. Znajduje się w nich dodatkowa krew, która stanowi źródło bilirubiny. I wtedy też może być jej w organizmie więcej.  

Konflikt serologiczny przyczynia się do podwyższenia stężenia bilirubiny

Ryzyko żółtaczki wzrasta, gdy ma miejsce konflikt serologiczny krwi. Dochodzi do niego, kiedy dziecko ma czynnik krwi Rh dodatni, a mama Rh ujemny. Może też wystąpić konflikt w układzie ABO, czyli w głównych grupach krwi, jeśli mama ma grupę np. 0, a dziecko A lub B. W efekcie także może dojść do silniejszej żółtaczki. Czasem zdarza się też tzw. żółtaczka cholestatyczna (poważniejsza niż fizjologiczna, częściej leczy się ją transfuzją krwi).
Doładuj
Przeładuj