ciąża, kobieta, poród, objawy porodu, kobieta w ciąży
fot. Fotolia.com

6. miesiąc ciąży – jak się czuje mama i co czuje dziecko w 6 miesiącu ciąży

Kończy się drugi trymestr ciąży. Brzuszek jest już spory, a dziecko ćwiczy na nim siłę swoich piąstek i nóg. W 6 miesiącu dziecko zaczyna też otwierać oczy i... coraz lepiej słyszy, co dzieje się poza jego przytulnym mieszkankiem.
Katarzyna Imiołek
ciąża, kobieta, poród, objawy porodu, kobieta w ciąży
fot. Fotolia.com

Twoje dziecko w 6. miesiącu ciąży

Od końca drugiego trymestru zmienia się sposób mierzenia dziecka. Odtąd nie będzie już mierzone od główki do pośladków, lecz od stóp do głów. Dlatego twoje dziecko ma już 38 cm, a jego waga najprawdopodobniej przekracza już kilogram.

Twarz twojego dziecka jest już niemal ukształtowana – ma słodki wygląd buzi noworodka. Dziecko zaczyna otwierać oczy. Przez kilka miesięcy jego powieki były zamknięte, by siatkówka, czyli ta część oka, która odpowiada za ostrość widzenia, mogła się rozwijać. Tęczówka nadal jest słabo wybarwiona.

Płuca dziecka zaczynają wytwarzać surfaktant, czyli substancję chroniącą przed zapadaniem się i sklejaniem pęcherzyków płucnych. Po urodzeniu to właśnie surfaktanty pomagają dziecku w rozprężaniu płuc i nabieraniu powietrza.
 
Dziecko zyskuje większą świadomość otaczającego go (i ciebie) świata. Jeśli ty się czegoś przestraszysz, ono odczuje twój lęk. Bardzo silnie oddziałuje na nie stres mamy w ciąży.
 
W 6. miesiącu ciąży dziecko zaczyna mieć własny rytm dobowy snu i czuwania. Kształtuje się on mniej więcej na wzór twojego rytmu dobowego. Przetrwa, co ciekawe, nawet do czasu po porodzie!

Zobacz także: 27 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Pod koniec 6. miesiąca ciąży twoje dziecko:
  • ma około 38 cm wzrostu, a jego waga przekracza 1000 g
  • dzięki mazi płodowej, która pokrywa obficie jego skórę, jest chronione przed zmacerowaniem przez sole mineralne z płynu owodniowego
 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Twoje ciało w 6. miesiącu ciąży

Ważysz już pewnie 5-6 kilogramów więcej. Brzuszek jest coraz bardziej okrągły. W twojej macicy znajduje się około pół litra płynu owodniowego. Spełnia on bardzo ważną funkcję: chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy (dzięki temu płód jest bezpieczny, nawet gdy na przykład upadniesz). W płynie owodniowym pływają złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii.

W 6. miesiącu ciąży przyszłe mamy często skarżą się na nietrzymanie moczu. Ta denerwująca dolegliwość nęka aż połowę ciężarnych kobiet. Spowodowana jest narastającym uciskiem macicy na pęcherz moczowy i zdarza się najczęściej, kiedy śmiejesz się, kichasz lub kaszlesz. Jeśli nietrzymanie moczu (zwane też wysiłkowym nietrzymaniem moczu) stwarza duże problemy, noś podpaski i rób ćwiczenia na mięśnie Kegla, które kontrolują oddawanie moczu.

Rozciągająca się skóra jest narażona na rozstępy. Dlatego jeśli dotąd tego nie robiłaś, zacznij o nią dbać.
  • Nawilżaj i masuj skórę. Dzięki temu skóra jest bardziej jędrna i elastyczna, a przez to mniej podatna na uszkodzenia.
  • Nie zapominaj o piersiach i pośladkach. Tam także tworzą się rozstępy.
  • Stosuj preparaty dla kobiet w ciąży – nie uczulają i zawierają składniki, których twoja skóra potrzebuje teraz najbardziej. Możesz także stosować zwykłą oliwkę.
  • Bądź systematyczna. Nawet najlepszy krem na świecie nie pomoże, jeśli będzie stał na półce w łazience. Nawilżaj skórę dwa razy dziennie.
Sposób ułożenia dziecka i macicy nie ma wpływu na przebieg ciąży ani porodu. Między bajki włóż też teorie, że na podstawie kształtu brzucha można przewidzieć, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Choć wróżenie z kształtu brzucha przyszłej mamy może być fajną zabawą...
 

Twoje emocje w 6. miesiącu ciąży

Koniec drugiego trymestru ciąży przynosi często pewne nią znużenie. Być może i ty masz już dość tego, że myślisz tylko o brzuchu i dziecku? To zdrowy objaw! I na pewno nie oznacza, że się za mało przejmujesz swoim stanem.

Nie zapominaj, dlaczego nie wolno palić w ciąży – twoje dziecko jest podtruwane, ma mniejszy apetyt i gorzej przybiera na wadze, jeśli palisz papierosy. Pamiętaj, każdy dzień jest dobry, by rzucić palenie!

Martwisz się ciągle, bo masz kłopoty z wysypianiem się i przez to jeszcze gorzej ci się zasypia? Poszukaj własnych sposobów na bezsenność w ciąży, zaczynając od spaceru przed położeniem się do łóżka. Dotlenionemu organizmowi łatwiej zasypiać.
 

Film na 6. miesiąc ciąży

Dziecko podczas badania USG – 27. tydzień ciąży

Ważne badania w 6. miesiącu ciąży

W 6. miesiącu obowiązkowym badaniem jest test obciążenia glukozą. Lekarz zaleca go około 25. tygodnia ciąży po to, by wykluczyć tzw. cukrzycę ciężarnych. Jeśli z badania wyniknie, że ją masz, ginekolog skieruje cię do diabetologa. Konieczna wówczas jest dieta, a czasem także przyjmowanie insuliny. Jak wygląda badanie poziomu glukozy? Dostaniesz po prostu do wypicia glukozę i po godzinie zostanie ci pobrana krew. Przed tym badaniem nie musisz być na czczo, możesz się też zgłosić do przychodni o dowolnej porze (bez znaczenia jest godzina ostatniego posiłku).

Inne badania, jakie w piątym miesiącu może zlecić ci lekarz:
    •    badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek,
    •    morfologia krwi,
Ponadto lekarz oceni:
    •    pH wydzieliny pochwowej. Badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy,
    •    wysokość dna macicy,
    •    twoje ciśnienie krwi,
    •    sprawdzi twoją wagę.

Od momentu, kiedy poczujesz częste ruchy dziecka, powinnaś zacząć je kontrolować. Długie przerwy w aktywności dziecka (ponad trzy godziny) powinnaś zgłaszać lekarzowi.   [content:0_17391,0_15180,,0_15181,0_17071:CMNews]

Częste pytania w 6. miesiącu ciąży

Dlaczego różyczka jest tak niebezpieczna akurat dla przyszłych mam?
Co lepsze na rozstępy – krem czy masaż?
Ile mogę przytyć w ciąży?
Czy z brzuchem mogę być wciąż atrakcyjna dla męża?
To prawda, że niektóre wady można leczyć jeszcze w łonie kobiety?


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy