9 miesiąc ciąży
fot. Adobe Stock

9 miesiąc ciąży: który to tydzień i jak go przetrwać? Dolegliwości, waga dziecka, samopoczucie

Jesteś w 9 miesiącu ciąży? Twoje dziecko może przyjść na świat w każdej chwili! Zanim jednak pojawią się pierwsze skurcze porodowe, możesz odczuwać większą niż zwykle senność i zmęczenie. Podpowiadamy, jak przetrwać ten okres i na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Katarzyna Imiołek
9 miesiąc ciąży
fot. Adobe Stock

W końcu nadszedł 9 miesiąc ciąży. Nic dziwnego, że jesteś podekscytowana, ale też zdenerwowana. To już ostatnie kilka tygodni, a może nawet dni dziecka w twoim brzuchu. Maluch jest już niemal gotowy do samodzielnego życia. Świetnie rozwinięte są już zwłaszcza zmysły dotyku i smaku. To za ich pomocą (oraz słabszego jednak wzroku) dziecko będzie na początku swojego życia poznawało świat. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o tym szczególnym okresie ciąży.

Spis treści:

 1. Kiedy zaczyna się 9 miesiąc ciąży?
 2. 9 miesiąc ciąży: objawy i dolegliwości
 3. Dziecko w 9 miesiącu ciąży
 4. Badania w 9 miesiącu ciąży
 5. Jak przetrwać 9 miesiąc ciąży?

Kiedy zaczyna się 9 miesiąc ciąży?

Początek dziewiątego miesiąca przypada na 36 tydzień ciąży. Dziewiąty miesiąc ciąży to okres pomiędzy 36 tygodniem a 40 tygodniem ciąży, czyli koniec trzeciego trymestru. To czas pełen emocji dla każdej kobiety. Do porodu zostało przecież zaledwie kilka tygodni, a może nawet dni lub godzin!
Przyjmuje się, że prawidłowy czas porodu to czas od 38 do 42 tygodnia ciąży, czyli okres obejmujący dwa tygodnie przed terminem i dwa tygodnie po nim.

9 miesiąc ciąży: objawy i dolegliwości

W dziewiątym miesiącu ciąży organizm przyszłej mamy jest już mocno obciążony. W trzecim trymestrze bardzo często pojawiają się takie dolegliwości, jak:

 • zgaga w ciąży,
 • skurcze łydek,
 • częste oddawanie moczu,
 • ból pleców,
 • swędzenie skóry,
 • ucisk na miednicę,
 • wydzielina z piersi,
 • zwiększone owłosienie na twarzy,
 • upławy,
 • odejście czopu śluzowego.


Z uwagi na duży brzuch poruszanie się, a także proste, prozaiczne czynności, takie jak np. zawiązywanie butów, mogą sprawiać przyszłej mamie problem. Nie wahaj się prosić o pomoc! Kobiecie w ciąży nie wolno bowiem się forsować i stresować. Powinnaś też unikać wszelkich prac wymagających długotrwałego stania w pozycji z rękami do góry (takie czynności mogą zaburzać krążenie). Odpuść sobie także długie kąpiele (wiążą się one z ryzykiem zasłabnięcia). Jeszcze przyjdzie na nie czas!

Senność w 9 miesiącu ciąży

Pod koniec trzeciego trymestru ciąży możesz odczuwać większą senność i zmęczenie (sytuacji nie poprawia fakt, że dziecko czasem uaktywnia się w nocy i uniemożliwia ci spokojny, nieprzerywany sen). Aby złagodzić te objawy:

 • dużo odpoczywaj, ale nie śpij zbyt długo w ciągu dnia;
 • jeśli chce ci się spać, połóż się wcześniej i pośpij nieco dłużej;
 • nie jedz ciężkostrawnych potraw na wieczór;
 • regularnie wietrz swoją sypialnię.

Dziecko w 9. miesiącu ciąży

W 9 miesiącu ciąży maluch jest już prawie gotowy do przyjścia na świat. Pod koniec ciąży może on mierzyć od 48 do 64 cm i ważyć od 2700 do 4500 g. Maluch powinien być ułożony w pozycji głową w dół. Jeśli jednak znajduje się w położeniu miednicowym (tzn. stopami lub pośladkami w dół), twój lekarz może spróbować obrócić dziecko. Przez powłoki brzuszne chwyci malucha i postara się go przemieścić, jednocześnie obserwując dziecko na USG. Zabieg ten niesie jednak ze sobą ryzyko wzniecenia porodu. Zapytaj lekarza, kiedy nie można rodzić naturalnie i potrzebne jest cesarskie cięcie.
 

W jelitach twojego dziecka w 9 miesiącu zgromadziła się już smółka. To pierwsza kupa, która złożona jest ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia.

Dziecko dostało już od ciebie wszystko, czego będzie potrzebować na początku życia po drugiej stronie brzucha. Jest najedzone „na zapas” – dlatego nie przejmuj się, kiedy w pierwszych dniach życia nie będzie zbyt wiele ssało. Każde dziecko po narodzinach traci na wadze (nawet do 10 proc. masy urodzeniowej), jednak już w trzeciej dobie życia znowu zacznie przybierać.

Badania w 9 miesiącu ciąży

W dziewiątym miesiącu lekarz może zlecić ci jeszcze badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek.
Ponadto lekarz oceni: 

 • pH wydzieliny pochwowej (badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy),
 • wysokość dna macicy,
 • twoje ciśnienie krwi,
 • twoją wagę.


Za pomocą badania KTG (kardiotokograficznego) ginekolog sprawdzi też tętno płodu. Kiedy minie termin porodu, na KTG będziesz się musiała zgłaszać co dwa dni.

Do samego porodu dwa razy w ciągu dnia sprawdzaj aktywność płodu – rano, gdy jest ona mniejsza, i wieczorem, gdy wzrasta. Co oznaczają ruchu płodu? To, że dziecko jest zdrowe i dobrze się rozwija.

Jak liczyć ruchy dziecka? Spójrz na zegar i zacznij liczyć każdy ruch, który poczujesz w brzuchu (liczy się kopnięcie, drgnięcie, obrót). Skończ liczyć na dziesiątym ruchu i sprawdź, ile minęło czasu od pierwszego ruchu. Zwykle wyczujesz 10 ruchów w ciągu mniej więcej 10 minut (chociaż czasem upłynie więcej czasu). Jeśli nie doliczysz się 10 ruchów w ciągu godziny, wypij sok, przegryź coś, zrób kilka kroków, rozluźnij się i licz dalej. Jeśli w ciągu dwóch godzin nie naliczysz dziesięciu ruchów, zadzwoń do lekarza. Choć zwykle brak ruchów dziecka nie oznacza nic bardzo niepokojącego, lepiej to sprawdzić.

Jak przetrwać 9 miesiąc ciąży?

Ostatnie dni i tygodnie przed porodem powinnaś poświęcić tylko sobie (i swojemu maluszkowi!). Nabrać sił i wypocząć. Ze względu na to, że poród może nastąpić w każdej chwili, miej pod ręką spakowaną torbę do szpitala. Nie zapomnij także o potrzebnych dokumentach (karta ciąży, dowód osobisty, aktualne ubezpieczenie, wyniki badań USG itp.). Mamy dla ciebie kilka rad, które pomogą ci przetrwać 9 miesiąc ciąży:

 1. Wciąż chce ci się spać, a masz kłopot z dopasowaniem sobie wygodnej pozycji do spania? Najlepszym wyjściem jest spanie na lewym boku. W takiej pozycji zwiększa się ukrwienie łożyska, a co za tym idzie, odżywienie płodu. Spanie na plecach nie jest polecane ze względu na to, że nasila bóle kręgosłupa i zgagę oraz nie służy dziecku.
 2. Również seks w trzecim trymestrze nie jest sprawą prostą – najwygodniejsza dla ciebie będzie teraz pozycja „na łyżeczkę”. Jednak jeżeli lekarz nie zabroni, a ty i twój partner macie ochotę na seks, nie rezygnuj z tej sfery życia.
 3. Co powiesz na małe zakupy? Najwyższy czas, żeby kupić stanik do karmienia z odpinanymi klapkami. Jak dobrać stanik do karmienia – wybierz model dopasowany w obwodzie, ale za to z miseczkami o numer większymi. Po porodzie twoje piersi jeszcze trochę urosną, a za mały stanik może prowadzić do zastojów pokarmu albo nawet bardzo bolesnego zapalenia piersi. Jeżeli masz bardzo duże piersi, w staniku będzie ci się nawet lepiej... spało.
Boisz się bólu porodowego? Poczytaj o naturalnych i farmakologicznych sposobach znieczulenia i wspólnie z lekarzem ustal, jaki będzie najlepszy dla ciebie. Gdy minie termin porodu, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ciążę możesz wypróbować bezpieczne sposoby wywoływania porodu. Seks czy picie naparu z liści malin na pewno nie zaszkodzą dziecku, a mogą wywołać skurcze porodowe.

Zobacz też:

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy