GRY

9. miesiąc ciąży

Nadszedł długo oczekiwany dziewiąty miesiąc ciąży – wyposażyłaś dziecko we wszystko, czego potrzebuje do samodzielnego życia i wkrótce przyjdzie na świat. Podpowiadamy, jak dobrze przygotować się do porodu (np. co spakować do szpitala) i kiedy potrzebna jest cesarka.
Koniec trzeciego trymestru
fot. Fotolia

Twoje dziecko w 9. miesiącu ciąży

To już ostatnie dni dziecka w twoim brzuchu. Jest już niemal gotowe do samodzielnego życia. Świetnie rozwinięte są już zwłaszcza zmysły dotyku i smaku. To za ich pomocą (oraz słabszego jednak wzroku) dziecko będzie na początku swojego życia poznawało świat.

W jelitach twojego dziecka w 9. miesiącu zgromadziła się już smółka. To pierwsza kupka, złożona ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia (przeczytaj, o czym świadczy wygląd kupki noworodka) .

Jeżeli do tej pory dziecko nie ustawiło się odpowiednio do porodu (sprawdź, jak wygląda prawidłowe ułożenie dziecka do porodu), ginekolog może spróbować mu pomóc, obrócić dziecko w brzuchu mamy. Przez powłoki brzuszne chwyci malucha i postara się go przemieścić, jednocześnie obserwując dziecko na USG. Zabieg ten niesie jednak ze sobą ryzyko wzniecenia porodu. Zapytaj lekarza, kiedy nie można rodzić naturalnie i potrzebne jest cięcie cesarskie.

Dziecko dostało już od ciebie wszystko, czego będzie potrzebować na początku życia po drugiej stronie brzucha. Jest najedzone „na zapas” – dlatego nie przejmuj się, kiedy w pierwszych dniach życia nie będzie zbyt wiele ssało. Każde dziecko po narodzinach traci na wadze (nawet do 10 procent masy urodzeniowej), jednak już w trzeciej dobie życia znowu zacznie przybierać.


Pod koniec 9. miesiąca ciąży twoje dziecko:

  • może mierzyć od 48 do 64 cm
  • ma wagę od 2700 do 4500 kg
Polecamy: Kalendarz ciąży mamotoja.pl
Redakcja poleca: Znieczulenie do porodu: poznaj wady i zalety znieczulenia zewnątrzoponowego [WIDEO]
Znieczulenie porodowe to dobre rozwiązanie, choć wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych. O wadach i zaletach znieczulenia zewnątrzoponowego mówi ginekolog, dr n. med. Marian Malinowski.

Twoje ciało w 9. miesiącu ciąży

Masz kłopot z dopasowaniem sobie wygodnej pozycji do spania? Najlepszym wyjściem jest spanie na lewym boku. W takiej pozycji zwiększa się ukrwienie łożyska, a co za tym idzie, odżywienie płodu. Spanie na plecach nie jest polecane ze względu na to, że nasila bóle kręgosłupa i zgagę oraz nie służy dziecku.

Również seks w trzecim trymestrze nie jest sprawą prostą – najwygodniejsza dla ciebie będzie teraz pozycja „na łyżeczkę”. Jednak jeżeli lekarz nie zabroni, nie rezygnuj nawet w dziewiątym miesiącu ciąży z tej sfery życia. Zbliżenia nie są tak namiętne, jak przed ciążą? Nadal są szalenie ważne dla utrzymania między wami bliskości.

Najwyższy czas, żeby kupić stanik do karmienia z odpinanymi klapkami. Jak dobrać stanik do karmienia – wybierz model dopasowany w obwodzie, ale za to z miseczkami o numer większymi. Po porodzie twoje piersi jeszcze trochę urosną, a za mały stanik może prowadzić do zastojów pokarmu albo nawet bardzo bolesnego zapalenia piersi. Jeżeli masz bardzo duże piersi, w staniku będzie ci się nawet lepiej... spało.
 

Twoje emocje w 9. miesiącu ciąży

Ostatnie dni i tygodnie przed porodem powinnaś poświęcić tylko i wyłącznie sobie. Nabrać sił i wypocząć. Ze względu na to, że poród może nastąpić w każdej chwili, miej pod ręką spakowaną torbę do szpitala. Nie zapomnij także o potrzebnych dokumentach (karta ciąży, dowód osobisty, aktualne ubezpieczenie, wyniki badań USG itp.).

Boisz się bólu porodowego? Poczytaj o naturalnych i farmakologicznych sposobach znieczulenia i wspólnie z lekarzem ustal, jaki będzie najlepszy dla ciebie.

Gdy minie termin porodu, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ciążę możesz wypróbować bezpieczne sposoby wywoływania porodu. Seks czy picie naparu z liści malin na pewno nie zaszkodzą dziecku, a mogą wywołać skurcze porodowe.
 

Film na 9. miesiąc ciąży


Pierwsze objawy porodu


 

Ważne badania w 9. miesiącu ciąży

W dziewiątym miesiącu lekarz może zlecić ci jeszcze badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek.

Ponadto lekarz oceni:
    •    pH wydzieliny pochwowej. Badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy,
    •    wysokość dna macicy,
    •    twoje ciśnienie krwi,
    •    twoją wagę.

Za pomocą badania KTG (kardiotokograficznego) ginekolog sprawdzi też tętno płodu. Kiedy minie termin porodu, na KTG będziesz się musiała zgłaszać co dwa dni.

Do samego porodu dwa razy w ciągu dnia sprawdzaj aktywność płodu – rano, gdy jest ona mniejsza i wieczorem, gdy wzrasta. Co oznaczają ruchu płodu? Oznaczają, że dziecko jest zdrowe i dobrze się rozwija. Wydrukuj sobie plan liczenia ruchów dziecka. Jak liczyć ruchy? Spójrz na zegar i zacznij liczyć każdy ruch, który poczujesz w brzuchu (liczy się kopnięcie, drgnięcie, obrót). Skończ liczyć na dziesiątym ruchu i sprawdź, ile minęło czasu od pierwszego ruchu. Zwykle wyczujesz 10 ruchów w ciągu mniej więcej 10 minut (chociaż czasem upłynie więcej czasu). Jeśli nie doliczysz się 10 ruchów w ciągu godziny, wypij sok, przegryź coś, zrób kilka kroków, rozluźnij się i licz dalej. Jeśli w ciągu dwóch godzin nie naliczysz dziesięciu ruchów, zadzwoń do lekarza. Choć zwykle brak ruchów nie oznacza nic bardzo niepokojącego, lepiej to sprawdzić.


Częste pytania w 9. miesiącu ciąży

Co mogę zrobić, by uniknąć nacinania krocza?
Jak wygląda podanie oksytocyny na przyspieszenie porodu?
Z piersi leci mi czasem pokarm. Czy to normalne w ciąży?
Co to jest plan porodu?
Jak odróżnić skurcze porodowe od tych przepowiadających?

 

Ocena (10 ocen)

4.9
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu