stres i denerwowanie się w ciąży
fot. Fotolia

9. miesiąc ciąży

Nadszedł długo oczekiwany dziewiąty miesiąc ciąży – wyposażyłaś dziecko we wszystko, czego potrzebuje do samodzielnego życia i wkrótce przyjdzie na świat. Podpowiadamy, jak dobrze przygotować się do porodu (np. co spakować do szpitala) i kiedy potrzebna jest cesarka.
Katarzyna Imiołek
stres i denerwowanie się w ciąży
fot. Fotolia

Twoje dziecko w 9. miesiącu ciąży

To już ostatnie dni dziecka w twoim brzuchu. Jest już niemal gotowe do samodzielnego życia. Świetnie rozwinięte są już zwłaszcza zmysły dotyku i smaku. To za ich pomocą (oraz słabszego jednak wzroku) dziecko będzie na początku swojego życia poznawało świat.

W jelitach twojego dziecka w 9. miesiącu zgromadziła się już smółka. To pierwsza kupka, złożona ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia (przeczytaj, o czym świadczy wygląd kupki noworodka) .

Jeżeli do tej pory dziecko nie ustawiło się odpowiednio do porodu (sprawdź, jak wygląda prawidłowe ułożenie dziecka do porodu), ginekolog może spróbować mu pomóc, obrócić dziecko w brzuchu mamy. Przez powłoki brzuszne chwyci malucha i postara się go przemieścić, jednocześnie obserwując dziecko na USG. Zabieg ten niesie jednak ze sobą ryzyko wzniecenia porodu. Zapytaj lekarza, kiedy nie można rodzić naturalnie i potrzebne jest cięcie cesarskie.

Dziecko dostało już od ciebie wszystko, czego będzie potrzebować na początku życia po drugiej stronie brzucha. Jest najedzone „na zapas” – dlatego nie przejmuj się, kiedy w pierwszych dniach życia nie będzie zbyt wiele ssało. Każde dziecko po narodzinach traci na wadze (nawet do 10 procent masy urodzeniowej), jednak już w trzeciej dobie życia znowu zacznie przybierać.


Pod koniec 9. miesiąca ciąży twoje dziecko:

  • może mierzyć od 48 do 64 cm
  • ma wagę od 2700 do 4500 kg
Polecamy: Kalendarz ciąży mamotoja.pl
Redakcja poleca: Bezpieczna samochodowa podróż z maluchem [LIVECZAT Z EKSPERTAMI]
Jakie są zasady przewożenia dzieci samochodem? Co robić, aby rodzinne podróże były bezpieczne i wygodne? I wreszcie – jak wybrać najlepszy fotelik? Na te i inne pytania młodych rodziców odpowiadali podczas liveczatu na profilu fb „Mamo To Ja” eksperci: Kamil Kasiak, ratownik medyczny oraz Tomasz Świergolik, przedstawiciel firmy Marko, doradca w zakresie fotelików samochodowych. Obejrzyjcie nasz film!

Twoje ciało w 9. miesiącu ciąży

Masz kłopot z dopasowaniem sobie wygodnej pozycji do spania? Najlepszym wyjściem jest spanie na lewym boku. W takiej pozycji zwiększa się ukrwienie łożyska, a co za tym idzie, odżywienie płodu. Spanie na plecach nie jest polecane ze względu na to, że nasila bóle kręgosłupa i zgagę oraz nie służy dziecku.

Również seks w trzecim trymestrze nie jest sprawą prostą – najwygodniejsza dla ciebie będzie teraz pozycja „na łyżeczkę”. Jednak jeżeli lekarz nie zabroni, nie rezygnuj nawet w dziewiątym miesiącu ciąży z tej sfery życia. Zbliżenia nie są tak namiętne, jak przed ciążą? Nadal są szalenie ważne dla utrzymania między wami bliskości.

Najwyższy czas, żeby kupić stanik do karmienia z odpinanymi klapkami. Jak dobrać stanik do karmienia – wybierz model dopasowany w obwodzie, ale za to z miseczkami o numer większymi. Po porodzie twoje piersi jeszcze trochę urosną, a za mały stanik może prowadzić do zastojów pokarmu albo nawet bardzo bolesnego zapalenia piersi. Jeżeli masz bardzo duże piersi, w staniku będzie ci się nawet lepiej... spało.
 

Twoje emocje w 9. miesiącu ciąży

Ostatnie dni i tygodnie przed porodem powinnaś poświęcić tylko i wyłącznie sobie. Nabrać sił i wypocząć. Ze względu na to, że poród może nastąpić w każdej chwili, miej pod ręką spakowaną torbę do szpitala. Nie zapomnij także o potrzebnych dokumentach (karta ciąży, dowód osobisty, aktualne ubezpieczenie, wyniki badań USG itp.).

Boisz się bólu porodowego? Poczytaj o naturalnych i farmakologicznych sposobach znieczulenia i wspólnie z lekarzem ustal, jaki będzie najlepszy dla ciebie.

Gdy minie termin porodu, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ciążę możesz wypróbować bezpieczne sposoby wywoływania porodu. Seks czy picie naparu z liści malin na pewno nie zaszkodzą dziecku, a mogą wywołać skurcze porodowe.
 

Film na 9. miesiąc ciąży


Pierwsze objawy porodu


 

Ważne badania w 9. miesiącu ciąży

W dziewiątym miesiącu lekarz może zlecić ci jeszcze badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek.

Ponadto lekarz oceni:
    •    pH wydzieliny pochwowej. Badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy,
    •    wysokość dna macicy,
    •    twoje ciśnienie krwi,
    •    twoją wagę.

Za pomocą badania KTG (kardiotokograficznego) ginekolog sprawdzi też tętno płodu. Kiedy minie termin porodu, na KTG będziesz się musiała zgłaszać co dwa dni.

Do samego porodu dwa razy w ciągu dnia sprawdzaj aktywność płodu – rano, gdy jest ona mniejsza i wieczorem, gdy wzrasta. Co oznaczają ruchu płodu? Oznaczają, że dziecko jest zdrowe i dobrze się rozwija. Wydrukuj sobie plan liczenia ruchów dziecka. Jak liczyć ruchy? Spójrz na zegar i zacznij liczyć każdy ruch, który poczujesz w brzuchu (liczy się kopnięcie, drgnięcie, obrót). Skończ liczyć na dziesiątym ruchu i sprawdź, ile minęło czasu od pierwszego ruchu. Zwykle wyczujesz 10 ruchów w ciągu mniej więcej 10 minut (chociaż czasem upłynie więcej czasu). Jeśli nie doliczysz się 10 ruchów w ciągu godziny, wypij sok, przegryź coś, zrób kilka kroków, rozluźnij się i licz dalej. Jeśli w ciągu dwóch godzin nie naliczysz dziesięciu ruchów, zadzwoń do lekarza. Choć zwykle brak ruchów nie oznacza nic bardzo niepokojącego, lepiej to sprawdzić.


Częste pytania w 9. miesiącu ciąży

Co mogę zrobić, by uniknąć nacinania krocza?
Jak wygląda podanie oksytocyny na przyspieszenie porodu?
Z piersi leci mi czasem pokarm. Czy to normalne w ciąży?
Co to jest plan porodu?
Jak odróżnić skurcze porodowe od tych przepowiadających?

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy