Małgorzata Wódz Mamotoja.pl

Małgorzata Wódz

W mamotoja.pl dba o SEO, czyli o to, by korzystający z serwisu przyszli i obecni rodzice, znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Z mediami parentingowymi związana od 2006 roku. Pisanie o problematyce rodzicielskiej rozpoczynała w „Twoim Dziecku” – najstarszym polskim miesięczniku dla rodziców wydawanym we ścisłej współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Redaktorka prowadząca połączonych magazynów „Będę Mamą”/„Twoje Dziecko”. Z przyjemnością łączy dziennikarstwo prasowe z internetowym. Została uhonorowana nagrodą w kategorii „Internet” w prestiżowym konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2020. Ma też na koncie wyróżnienie w konkursie na Dziennikarza Medycznego w kategorii publicystyka prasowa. Pisze o ciąży, rozwoju, zdrowiu i wychowaniu dzieci zgodnie z zasadą, by rodzicielstwo stało się prostsze. Wierzy, że każde nowo narodzone dziecko kryje w sobie wielki potencjał. Fascynują ją badania nad rozwojem mózgu i nowe technologie. Jako mgr filologii polskiej z chęcią recenzuje (i czyta) dobrą literaturę dla dzieci oraz poradniki dla rodziców. Mama Michała i Miłosza.
maseczki w szkole
Aktualności

Maseczki w szkole – jest decyzja MEN i zalecenia WHO

Małgorzata Wódz
Koronawirus reinfekcje
wirus
choroba zakaźna

Koronawirus zostanie z nami na zawsze? Jedno zachorowanie nie chroni przed kolejnym

U trzech pacjentów odnotowano ponowne przypadki zakażenia koronawirusem. To dowód, że przebyta choroba nie chroni przed zakażeniem. Co zatem ze szczepionką, czy trzeba będzie przyjmować ją sezonowo, jak szczepienie przeciwko grypie?
Małgorzata Wódz
płacz i smutek w ciąży
emocje w ciąży

Trudne emocje w ciąży: kogo częściej dopada ciągły płacz i smutek? [KOMENTARZ PSYCHOLOGA]

Emocje w ciąży nie zawsze łatwo okiełznać, często pojawia się płaczliwość i silny stres. Dlaczego w ciąży tak trudno o równowagę psychiczną i kogo częściej dopadają trudne emocje − wyjaśnia psycholog.
Małgorzata Wódz
szczepienia jako kryterium przyjęcia do przedszkola
szczepienia
rekrutacja do przedszkola

Senat: Do przedszkola tylko zaszczepione dzieci

Chcesz posłać dziecko do przedszkola? Musisz przedstawić zaświadczenie od lekarza, że było zaszczepione. Senatorowie szykują zmiany w prawie.
Małgorzata Wódz
koronawirus u nauczycieli
szkoła

Koronawirus: Rok szkolny jeszcze się nie zaczął, a nauczyciele już chorują!

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostał równo tydzień i jeden dzień, a już odnotowywane są przypadki koronawirusa w szkołach. Co czeka nas po pierwszym września?
Małgorzata Wódz
pierwsze dni w przedszkolu
przedszkole
lęk przed przedszkolem
adaptacja przedszkolna

Pierwsze dni w przedszkolu: dziecko płacze i boi się? Nie popełniaj tych błędów!

Pierwsze dni i tygodnie w przedszkolu mogą upłynąć pod znakiem płaczu dziecka i niechęci wobec nowego miejsca. To zwykle przejściowe smutki. Trwają krócej lub dłużej, ale z czasem wszyscy przyznają, że przedszkole to najlepsze rozwiązanie.
Małgorzata Wódz
kolejność objawów koronawirusa
grypa
objawy choroby
wirus

Naukowcy odkryli, w jakiej kolejności pojawiają się objawy COVID-19

Wiemy już, w jakiej kolejności pojawiają się poszczególne objawy zakażenia koronawirusem. To bardzo ważna wiedza. Dzięki niej jesienią można będzie uniknąć sporej porcji stresu. 
Małgorzata Wódz
od jakiego wieku do przedszkola
przedszkole
przedszkolak
trzylatek

W jakim wieku do przedszkola – od 2 czy od 3 lat, co mówią przepisy?

Prawo oświatowe dokładnie określa, od kiedy dziecko może chodzić do przedszkola. Sprawdzamy, co wynika z przepisów, w jakim wieku przyjmują dzieci przedszkola prywatne. Wyjaśniamy, czym, poza wiekiem, należy się kierować, gdy podejmujemy decyzję o posłaniu dziecka do placówki przedszkolnej. 
Małgorzata Wódz
pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
badania w ciąży
test ciążowy
becikowe

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej iść między 7 a 8 tygodniem ciąży. Wcześniej może nie udać się potwierdzić ciąży podczas badania USG. Lekarz założy ci kartę ciąży i skieruje na badania, m.in. morfologię i określenie grupy krwi.
Małgorzata Wódz
Wprowadzanie glutenu
gluten

Wprowadzanie glutenu do diety niemowlaka – dlaczego teraz robi się to inaczej? [WIDEO]

Zasady wprowadzania glutenu co jakiś czas zmieniają się w związku z nowymi wytycznymi ekspertów ds. żywienia dzieci. Pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, dlaczego obecnie zaleca się podawanie glutenu niemowlakom między 4. a 12. miesiącem życia.
Małgorzata Wódz
Hormony w ciąży
huśtawka hormonalna
hormony

Hormony w ciąży: za co odpowiadają i jaki jest ich prawidłowy poziom?

Hormony w ciąży odpowiedzialne są za szereg zmian, które dzieją się w organizmie przyszłej mamy. Zmieniająca się waga i wahania nastrojów to niejedyne skutki zmian hormonalnych u ciężarnej.
Małgorzata Wódz
zmiany hormonalne w ciąży
hormony

Zmiany hormonalne w ciąży – objawy wywołane burzą hormonalną

Zmiany hormonalne w ciąży dają szereg objawów, które potocznie nazywa się burzą hormonalną. Wszystko dlatego, że w organizmie kobiety ciężarnej zmienia się stężenie różnych aktywnych substancji, nazywanych hormonami. Na każdym etapie ciąży jest ono nieco inne, dlatego wywołuje najróżniejsze objawy – od senności po wzrost libido.
Małgorzata Wódz
Pampersy dla wcześniaków
pieluchy
wcześniak

Pampersy dla wcześniaków: na co zwracać uwagę, kupując pieluchy? [WIDEO]

Pieluchy dla wcześniaków powinny mieć ciche rzepy, odpowiedni rozmiar i wkładkę chłonną, która pozwala na zakładanie pieluchy tyłem na przód bez obawy, że dziecko się zasiusia. Dobrze też, by miały zapięcie na całej powierzchni.
Małgorzata Wódz
Ile trwa rotawirus?
rotawirusy
odwodnienie
biegunka u niemowlaka

Ile dni trwa rotawirus i jak długo dziecko zaraża innych?

Rotawirus jest bardzo podstępnym wirusem. Zakaża, zanim pojawią się objawy i utrzymuje się w organizmie mimo ich ustąpienia. Sprawdź, kiedy można uznać, że już nic nam z jego strony nie zagraża.
Małgorzata Wódz
Czy można jeść miód w ciąży?
miód
przeziębienie w ciąży

Miód w ciąży – czy można go jeść, wyjaśnia dietetyk

Miód uchodzi za zdrowy naturalny produkt. Sprawdzamy, czy bez obaw może go jeść również kobieta w ciąży, czy może pić posłodzony nim napój lub leczyć przeziębienie. Wyjaśniamy, na co można stosować miód w okresie ciąży i jaki rodzaj miodu (lipowy, gryczany czy np. spadziowy) wybrać. 
Małgorzata Wódz
Dieta na zaparcia w ciąży
zaparcia w ciąży

Dieta na zaparcia w ciąży: jadłospis na cały dzień

Dieta na zaparcia w ciąży powinna zawierać warzywa i produkty bogate w błonnik. Ważne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu. Unikając cukru, białej mąki i produktów przetworzonych, zwiększysz szanse na pozbycie się uciążliwych zaparć.
Małgorzata Wódz
kiedy wkładać dziecku czapkę

Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]

Wiele osób sądzi, że czapka dla niemowlaka jest niezbędna, i to bez względu na temperaturę panującą na dworze. Pytamy pediatrę, jak jest naprawdę: kiedy niemowlę można zabrać na spacer z gołą głową bez obaw, że się przeziębi, a kiedy trzeba wkładać dziecku czapkę.
Małgorzata Wódz
potówki u noworodka
noworodek
potówki

Potówki u noworodka – jak wyglądają, czym smarować?

Potówki u noworodka najczęściej pojawiają się wskutek przegrzewania lub upału. Czasem są wynikiem błędów w pielęgnacji, nieodpowiednich kosmetyków lub zbyt rzadkich kąpieli. Mogą uwidocznić się na twarzy lub innych częściach ciała. Sprawdź, jak je rozpoznać, co na nie stosować, a czego nie i jak pielęgnować dziecko, żeby się nie pojawiały.
Małgorzata Wódz
kwas foliowy po porodzie
kwas foliowy
dieta po porodzie

Czy po porodzie nadal trzeba przyjmować kwas foliowy?

Kwas foliowy jest ważny także po porodzie. Potrzebny jest karmiącej mamie m.in. do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego i układu krążenia. Nie należy jednak przyjmować go w nadmiarze, ponieważ może się odkładać w organizmie i wywołać skutki uboczne.
Małgorzata Wódz
masowanie brzucha w ciąży

Masowanie brzucha w ciąży: dozwolone, jeśli omijasz jedno wrażliwe miejsce

Masowanie brzucha w ciąży nie szkodzi dziecku, jeśli robi się to umiejętnie. Dotykanie, głaskanie i wcieracie kosmetyków w ciążowy brzuch może budzić obawy, ale o skórę brzucha można zadbać w bezpieczny sposób.
Małgorzata Wódz
senny niemowlak
sen dziecka
sen niemowlaka
dziecko nie chce spać

Senny niemowlak nie tylko płacze. Objawy zmęczenia mogą mylić

Senny niemowlak nie tylko ziewa i trze oczka. Zmęczone dzieci, którym bardzo potrzeba snu, mogą zachowywać się też inaczej. Śpiące niemowlęta często są także niespokojne, odwracają główkę i płaczą. Ważne, żeby reagować na senność u niemowlaka i zapewnić mu możliwość odpoczynku i regeneracji.
Małgorzata Wódz
bakterie przecinkowce
morze
choroby zakaźne
bakterie

Mięsożerna bakteria w Bałtyku. To nie film tylko realne zagrożenie!

Trudno w to uwierzyć, ale w polskim morzu rośnie ryzyko zakażenia groźnymi bakteriami. To przecinkowce, które mogą przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem. Kto jest zagrożony? Jakie objawy wywołują bakterie? I skąd się wzięły w Bałtyku?
Małgorzata Wódz
kwarantanna w Rewalu
wirus

Rewal: Koronawirus na wczasach. Dwoje zakażonych, wiele osób w izolacji

Miały być wczasy, jest kwarantanna. W Rewalu 50 wczasowiczów zostało poddanych przymusowej kwarantannie po tym, jak u pary spędzającej wakacje w ośrodku wypoczynkowym, potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Małgorzata Wódz
Trujące rośliny w ogrodzie
rośliny trujące
bezpieczeństwo dziecka

Trujące rośliny w ogrodzie – 8 trujących kwiatów i krzewów z ogródka, które musi znać każdy rodzic

Trujące rośliny w ogrodzie mogą zagrażać dzieciom oraz zwierzętom, a niektóre z nich, jak np. cis, są dość popularne. Wybierając zieleń do ogródka, warto wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, lecz także bezpieczeństwo.
Małgorzata Wódz
biegunka pędraków
biegunka
soki dla dzieci

Biegunka pędraków – przewlekła biegunka u dzieci spowodowana złą dietą

Biegunka pędraków wbrew swojej nazwie dotyczy dzieci. Choć nie jest rzadką przypadłością, wielu rodziców nie zna tego określenia. Opisujemy jej objawy i przyczyny. 
Małgorzata Wódz
olej z pestek malin filtr
maliny
opalanie
ochrona przed słońcem

Olej z pestek malin –​ czy to dobry filtr UV dla dzieci?

Olej z pestek malin stał się ostatnio bardzo modny. Jest używany nie tylko jako kosmetyk, ale również jako filtr UV. Stosują go rodzice do smarowania skóry dziecka przed wyjściem na słońce. Niektórzy polecają go nawet jako filtr dla noworodka. Wyjaśniamy, czy rzeczywiście olej z pestek malin chroni skórę przed oparzeniem słonecznym. Czy można go stosować u dzieci?
Małgorzata Wódz
maliny dla niemowlaka
maliny
rozszerzanie diety

Maliny dla niemowlaka - od którego miesiąca podawać i jak?

Maliny to dla niemowlaka owoce idealne. Mają delikatny smak, miękką konsystencję i cenne witaminy. Od kiedy można je podawać i co z nich przyrządzić małemu dziecku? Czy niemowlę może jeść maliny z pestkami, czy może wypić sok? Zobacz, jak oswoić malucha ze smakiem świeżych malin i dlaczego warto zrobić zapasy owoców na zimę.
Małgorzata Wódz
Woda z kranu dla niemowlaka
woda dla dzieci
napoje dla dzieci
woda mineralna

Woda z kranu dla niemowlaka – wskazana czy nie? Wyjaśnia ekspert z IMiD

Podawanie wody z kranu dla dziecka w wieku niemowlęcym lub poniemowlęcym jest bezpieczne, o ile jesteśmy pewni, że została ona przebadana i jest dobrej jakości. Prof. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka wyjaśnia, na co zwracać uwagę.
Małgorzata Wódz
Czy w ciąży można jeść czereśnie?
witaminy w ciąży
dieta w ciąży

Jeść czereśnie w ciąży czy nie – dietetyk rozwiewa wątpliwości

Uwielbiam czereśnie. W sezonie mogłabym jeść je kilogramami. Czy w ciąży jedzenie czereśni to dobry pomysł? A jeśli tak, to czy można ich sobie tak kompletnie nie żałować?
Małgorzata Wódz
noworodek, niemowlę, ubranka niemowlęce
żółtaczka fizjologiczna
główka noworodka
1. miesiąc życia dziecka

6 zaskakujących cech w wyglądzie noworodka - kiedy znikną?

Wygląd noworodka może cię nie tylko zaskoczyć, ale i lekko zszokować - czy powiększone gruczoły piersiowe, meszek na skórze i guzek na głowie to naturalne zjawiska? I kiedy znikną? Sprawdź koniecznie.
Małgorzata Wódz