olej z pestek malin filtr
AdobeStock
Pielęgnacja

Olej z pestek malin –​ czy to dobry filtr UV dla dzieci?

Olej z pestek malin stał się ostatnio bardzo modny. Jest używany nie tylko jako kosmetyk, ale również jako filtr UV. Stosują go rodzice do smarowania skóry dziecka przed wyjściem na słońce. Niektórzy polecają go nawet jako filtr dla noworodka. Wyjaśniamy, czy rzeczywiście olej z pestek malin chroni skórę przed oparzeniem słonecznym. Czy można go stosować u dzieci?
dr Beata Kosiorek-Nalewajek
Konsultacja merytoryczna

Olej z pestek malin ma rzeczywiście właściwości pochłaniające promieniowanie słoneczne. Jeśli jednak porównamy go z kremami przeciwsłonecznymi dla dzieci, ochrona, jaką daje, jest o wiele słabsza. Wspólnie z dermatologiem, dr Beatą Kosiorek-Nalewajek, wyjaśniamy, dlaczego nie powinniśmy używać oleju z pestek malin jako filtru UV. Podpowiadamy też, w jaki sposób należy chronić delikatną skórę małych dzieci przed słońcem.

Spis treści:

Jaki filtr UV ma olej z pestek malin?

Dr Kosiorek-Nalewajek podkreśla, że nie ma wiarygodnych badań dotyczących zdolności pochłaniania promieniowania UV przez olej z pestek malin. Z badań, które prowadzono, wynika, że stanowi ochronę dla skóry przed promieniowaniem UVB (jako filtr o faktorze SPF 28-50), ale bardzo słabo chroni przed UVA (wskaźnik PFA 6,7-7,5), a właśnie to promieniowanie wnika głęboko w skórę, przyczynia się do jej trwałych uszkodzeń, szybszego starzenia się i może prowadzić do rozwoju czerniaka. Przypomnijmy, że promieniowanie UVB uszkadza tylko wierzchnią warstwę skóry i również może wywoływać raka skóry. 

Olejek z pestek malin jako filtr UV – tak czy nie?

Z tego względu oleju z pestek malin nie należy stosować jako filtru przeciwsłonecznego, a jeśli go używamy, przed wyjściem na słońce warto dodatkowo posmarować dziecko kosmetykiem z filtrami UVA i UVB. I bardzo ważna informacja, o której rodzice często zapominają: w przypadku dzieci, które nie skończyły jeszcze 6 miesięcy, nie zaleca się stosowania żadnego kosmetyku przeciwsłonecznego (pediatrzy i dermatolodzy są zdania, że młodsze niemowlęta i noworodki nie powinny w ogóle być wystawiane na słońce!). Niemowlę, które skończyło pół roku, bezpieczniej jest smarować kremem z filtrem mineralnym, który nie wnika w skórę, tylko tworzy na jej powierzchni barierę odbijającą promienie słoneczne. Mimo stosowania filtru – dziecko nie powinno być przebywać w słońcu.

Aby filtr UV spełnił swoją rolę i chronił dziecko przed groźnym oparzeniem słonecznym, powinien mieć atest potwierdzający bezpieczeństwo stosowania u dzieci, być odpowiednio dobrany do miejsca, w którym go używamy (w Polsce może to być 30 SPF, ale na plaży w upalny dzień również 50 SPF, podobnie jak na południu Europy).

Jak poprawnie aplikować krem z filtrem UV?

Należy pamiętać, że nie istnieją żadne preparaty, które zapewniają 100 proc. ochrony przed promieniowaniem UV – podkreśla dr Kosiorek-Nalewajek. Filtr z faktorem SPF 30-50 chroni skórę przed ok. 98 proc. promieniowania, a SPF 50+ przed ok. 98,5–99,5 proc. promieniowania. Smarowanie kremem z filtrem trzeba powtarzać co ok. 2 godziny lub częściej, jeśli np. wycieraliśmy skórę, gdyż z upływem czasu ochrona słoneczna staje się coraz słabsza (sprawdź: jak dobrać filtr UV dla dziecka)

Ekspertka przypomina, że preparat ochronny z filtrem UV należy nakładać obficie, tylko wtedy uzyskamy ochronę deklarowaną na opakowaniu. Aplikujemy więc 2 mg na centymetr kwadratowy skóry, co w praktyce oznacza 2,5 ml na twarz i szyję lub 30 ml na całe ciało.

Olejek z pestek malin właściwości

Olejek z pestek malin nie sprawdzi się jako filtr przeciwsłoneczny, ale można go używać do pielęgnacji skóry. Zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminę E i A oraz flawonoidy i karotenoidy, które zmniejszają ilość wolnych rodników w skórze, a także unikatowy składnik, cenny kwas elagowy.

Olejek malinowy ma działanie przeciwzapalne, łagodzące i przyspieszające gojenie. Można go wykorzystać przy dolegliwościach związanych ze skórą atopową podrażnioną, trądzikową, przesuszoną – wyjaśnia dr Kosiorek-Nalewajek.

Olej malinowy jest produkowany z nasion maliny czerwonej (Rubus ideaus), tej samej, którą ze smakiem zjadamy podczas letniego sezonu. Nie powinny go używać osoby, które są uczulone na maliny. 

  • łagodzi stany zapalne
  • zapobiega utracie wody
  • nawilża skórę
  • nie zatyka porów 

Ostrożnie z kosmetykami u dzieci

Nie stosuj na własną rękę na skórze dziecka kosmetyków, które nie mają odpowiednich atestów. Skóra noworodków i dzieci w pierwszych trzech latach życia z łatwością chłonie wszystkie substancje, które się na niej znajdą. Z tego względu stosowanie kosmetyków powinno być ograniczone dla minimum. Jeśli dziecko ma zdrową, dobrze nawilżoną skórę, nie musisz jej niczym smarować.

Jeśli chcesz stosować alternatywną pielęgnację w postaci naturalnych olejków, upewnij się u pediatry lub dermatologa, czy wybrany produkt nie zaszkodzi dziecku. Sprawdź też, czy jego cudowne działanie, rzeczywiście jest poparte badaniami naukowymi, czy to nie jest zwykły chwyt marketingowy.

Konsultacja: Beata Kosiorek-Nalewajek, dermatolog, pracuje w Centrum Medyczne „Babka Medica”, jest ekspertem portalu ZnanyLekarz 

Zobacz też:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

uczulenie na słońce
Adobe Stock
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Uczulenie na słońce u dziecka to reakcja układu odpornościowego na światło słoneczne. Jest to rzadki, ale bardzo dokuczliwy rodzaj alergii. Pojawia się wiosną lub wczesnym latem i wywołuje na skórze swędzącą wysypkę. Wyjaśniamy, jak można rozpoznać, że jej przyczyną rzeczywiście są promienie słoneczne.

Uczulenie na słońce u dziecka sprawia, że nawet bardzo krótka ekspozycja na słońce może skończyć się przykrymi objawami, np. swędzącymi krostkami po opalaniu. Sprawdź, jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka oraz co musisz o nim wiedzieć, jeśli podejrzewasz, że ten problem dotyczy twojej pociechy. Podpowiadamy także, co pomaga na uczulenie od słońca i jakie domowe sposoby przyniosą dziecku ulgę.  Spis treści:  Wysypka od słońca u dziecka: przyczyny  Jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka? Uczulenie na słońce u dziecka: objawy Krostki po słońcu a leki Uczulenie na słońce: jak leczyć? Uczulenie na słońce: domowe sposoby Wysypka od słońca u dziecka: przyczyny  Wysypka od słońca u dziecka wywołana uczuleniem często jest dziedziczne. Jeśli pojawia się u rodziców, może ujawnić się również u dziecka. U niektórych osób pojawia się w wieku nastoletnim. Częściej z uczuleniem i wysypką od słońca zmagają się z osoby o jasnej karnacji. Alergia na słońce u dziecka może być również spowodowana reakcją skóry na ekspozycję na promienie UV po zastosowaniu niektórych lekarstw lub nałożeniu uczulających kosmetyków, w tym zwłaszcza filtrów UV lub użyciu perfum (w takich przypadkach mówimy o reakcji fotoalergicznej). Spa - Akademia Młodych Rodziców Jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka? Z objawami uczulenia na słońce zwykle mamy do czynienia wiosną i latem, kiedy skóra po zimie po raz pierwszy ma kontakt z promieniami słonecznymi. Po kilku tygodniach objawy uczulenia na słońce zwykle łagodnieją – skóra niejako „przyzwyczaja się” do kontaktu z promieniami UV. W przypadku odczynów fototoksycznych zmiany pojawiają się stosunkowo szybko (zwykle w ciągu 2 godzin od ekspozycji na słońce, a u niektórych osób jeszcze szybciej, nawet po kilku minutach) i...

ostrożnie z opalaniem
Fotolia
Pielęgnacja
Czy kremy na słońce mogą szkodzić zdrowiu? Komentarz eksperta z IMiD
Czy na pewno wiesz jak stosować kosmetyki do opalania będąc w ciąży? Czy substancje w nich zawarte mogą szkodzić dzieciom? Co jest najbezpieczniejsze dla zdrowia i jak przechowywać kosmetyki, by stanowiły skuteczną ochronę przed słońcem?

Na temat kosmetyków do opalania oraz filtrów przeciwsłonecznych co roku w mediach pojawia się mnóstwo informacji. Nie zawsze jednak wiadomo, które z nich są wiarygodne i poparte aktualnymi badaniami . Na nasze wątpliwości i pytania dotyczące kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi odpowiada Ewa Kamińska z Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie , która na co dzień zajmuje się oceną ryzyka oraz bezpieczeństwem stosowania kosmetyków i wyrobów medycznych dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, niemowląt i dzieci. Jakiego filtru, mineralnego czy chemicznego, a może formy mieszanej powinny używać dzieci i kobiety w ciąży? Zarówno dla dzieci (zwłaszcza do 3 lat), jak i dla kobiet w ciąży bezpieczniejsze są filtry mineralne . W przeciwieństwie do filtrów chemicznych nie przenikają one przez skórę, tylko odbijają promienie UV, oczywiście pod warunkiem, że są aplikowane w odpowiedniej ilości. Niestety, ze względu na ich białą, niewchłanialną konsystencję są nagminnie stosowane w zbyt małych ilościach. Jestem zwolenniczką filtrów mineralnych zawierających tlenek cynku i dwutlenek tytanu w postaci mikro, a nie nano, gdyż nadal prowadzone są badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania postaci nano, a ich wyniki nie są jednoznaczne. Zobacz też: Opalanie w ciąży - prawdy i mity - dermatolog wyjaśnia Przy wyborze kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym jaki faktor SPF stanowi najlepszą ochronę? Czy wyłącznie SPF 50 ma sens? Podczas słonecznej pogody, a także zimą w górach, wystarczający jest preparat z SPF50, przy pochmurnej pogodzie - niestety, wtedy też przenikają promienie UV - wystarczy SPF30. Preparaty z SPF 50+ dają niewiele większą ochronę w porównaniu z SPF50. Czy to, że jest oznaczenie na opakowaniu SPF 50, SPF 30 to zawsze znaczy, że dostaniemy taką ochronę przed słońcem? Oznaczenie SPF na opakowaniu nie zawsze oznacza, że...

Witamina D
Fotolia
Pielęgnacja
Podawać witaminę D czy wystarczy słońce: co na to eksperci? [WYWIAD]
Dużo się teraz mówi o tym, że suplementy są niepotrzebne, bo wystarczy zdrowa dieta. Czy w takim razie dzieciom trzeba podawać witaminę D, czy lepiej, żeby były na słońcu, jadły ryby i piły mleko - mówi prof. Danuta Chlebna-Sokół.

Kiedyś witaminę D podawano tylko niemowlętom i małym dzieciom: do czasu zarośnięcia ciemiączka . Dziś lekarze twierdzą, że powinni ją dodatkowo przyjmować nie tylko dzieci, ale i dorośli. Czy rzeczywiście tak jest? A może wystarczy przebywać na dworze i jeść produkty bogate w witaminę D , jak ryby, sery, pić mleko - mówi prof. Danuta Chlebna-Sokół , kierownik Kliniki Pediatrii Uniwersytu Medycznego w Łodzi. Przyjmować witaminę D w kroplach i tabletkach, czy wystarczy jej tyle, ile wytwarza się w skórze pod wpływem słońca? Witaminę D powinni przyjmować wszyscy, ale wtedy, gdy nie ma jej z innych źródeł. Witamina D wytwarza się w skórze pod wpływem promieni UV . Może to jednak być słońce za chmurą. I nie musi być samo południe. Dlatego latem zwykle mamy jej odpowiednią ilość - dzięki słońcu. W produktach spożywczych witamina D występuje w niewielkich ilościach – np. w rybach, mleku.  Kiedyś mówiło się, że witamina D jest potrzebna, by kości były mocne. Okazuje się, że nie tylko dla kości jest ona niezbędna.  Witamina D jest ważna dla poprawy odporności . To już zostało udowodnione. Przed laty, gdy dzieci miały krzywicę , obserwowaliśmy, jak ciężko chorowały. Każda, nawet banalna infekcja, mogła zakończyć się ciężką chorobą, łącznie z sepsą . Teraz wiemy, na jak wiele elementów układu odpornościowego witamina D działa bardzo korzystnie.  Witamina D długo była zalecana tylko niemowlętom. Dlaczego teraz jest też zalecana starszym dzieciom i dorosłym? Wiedza medyczna się zmienia, okazało się, że witamina D nie tylko działa na kości, ale na cały organizm. Zresztą, na kości działa przez całe życie, by zachodziła w nich prawidłowa mineralizacja . U dzieci, które mają niedobory witaminy D , częściej dochodzi do złamań, mają też bóle kostne . Dorośli, którzy mają niedobory witaminy D, częściej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj