Małgorzata Wódz Mamotoja.pl

Małgorzata Wódz

W mamotoja.pl dba o SEO, czyli o to, by korzystający z serwisu przyszli i obecni rodzice, znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Z mediami parentingowymi związana od 2006 roku. Pisanie o problematyce rodzicielskiej rozpoczynała w „Twoim Dziecku” – najstarszym polskim miesięczniku dla rodziców wydawanym we ścisłej współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Redaktorka prowadząca połączonych magazynów „Będę Mamą”/„Twoje Dziecko”. Z przyjemnością łączy dziennikarstwo prasowe z internetowym. Została uhonorowana nagrodą w kategorii „Internet” w prestiżowym konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2020. Ma też na koncie wyróżnienie w konkursie na Dziennikarza Medycznego w kategorii publicystyka prasowa. Pisze o ciąży, rozwoju, zdrowiu i wychowaniu dzieci zgodnie z zasadą, by rodzicielstwo stało się prostsze. Wierzy, że każde nowo narodzone dziecko kryje w sobie wielki potencjał. Fascynują ją badania nad rozwojem mózgu i nowe technologie. Jako mgr filologii polskiej z chęcią recenzuje (i czyta) dobrą literaturę dla dzieci oraz poradniki dla rodziców. Mama Michała i Miłosza.
ból porodowy
Lekcja 7

Czy poród boli? Do czego można porównać ból porodowy?

Małgorzata Wódz
pozycje do porodu
pozycje do porodu
ból porodowy

Pozycje do porodu: najlepsze pozycje do rodzenia (wertykalna, kuczna, kolankowo-łokciowa i inne)

Pozycje do porodu – te, które są najlepsze dla kobiety – nie pokrywają się z tą, która jest najwygodniejsza dla personelu szpitala, czyli pozycją leżącą. Jednak to rodząca ma prawo decydować, jaka pozycja porodowa będzie dla niej najlepsza. Często wybiera więc pozycję wertykalną lub kolankowo-łokciową.
Małgorzata Wódz
emocje w ciąży
hormony w ciąży
depresja
strach przed porodem

Wahania nastroju w ciąży: skąd się biorą humory i huśtawka nastrojów

Wahania nastroju w ciąży to zupełnie normalna rzecz, na którą jednak nie wszystkie kobiety są gotowe. Choć jesteś przygotowana, że ciąża zmieni twoje ciało, być może nie spodziewasz się, że tak bardzo może namieszać także w głowie.
Małgorzata Wódz
stres w ciąży
relaks w ciąży
stres w ciąży

Jak stres w ciąży wpływa na dziecko?

Dziecko w twoim brzuchu czuje, kiedy jesteś zdenerwowana. Sprawdź, czym może grozić stres w ciąży.
Małgorzata Wódz
słodycze w ciąży
słodycze
dieta w ciąży
produkty zakazane w ciąży

Słodycze w ciąży –​ jak sobie radzić z ochotą na słodkie?

Skąd się bierze ochota na słodkie w ciąży? Co robić, kiedy jest tak silna, że nie sposób o niej zapomnieć. Wyjaśniamy, do czego może prowadzić zwiększony apetyt na słodycze i jak sobie z nim radzić bez szkody dla zdrowia.
Małgorzata Wódz
pranie ubrań noworodka
wyprawka dla noworodka
pranie dziecięcych ubranek

Jak prać ubranka dla noworodka? Radzi dermatolog

Pranie ubranek dla noworodka pozwala uniknąć podrażnień delikatnej skóry maluszka lub alergii kontaktowej. Dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog, tłumaczy m.in., w ilu stopniach prać ubranka noworodka, jakich środków piorących używać i jak płukać niemowlęce pranie.
Małgorzata Wódz
pielęgnacja pępka noworodka
pępek noworodka

Pielęgnacja pępka noworodka: ekspert radzi, jak pielęgnować i czym przemywać pępek

Pielęgnacja pępka noworodka rodzi pytania: czy moczyć? Przemywać spirytusem? I chociaż od ponad dekady obowiązuje nowy sposób pielęgnacji pępka noworodka, ciągle wielu rodziców stosuje przestarzałe metody. Prof. Ewa Helwich wyjaśnia, na czym polega tzw. sucha pielęgnacja i dlaczego pępka noworodka nie należy niczym polewać.
Małgorzata Wódz
pozycje snu noworodka
sen niemowlaka

Jak układać noworodka do snu – bezpieczne pozycje

Noworodka najlepiej układać do snu na plecach. W pierwszym miesiącu życia dziecko nie umie samo zmieniać pozycji. To ty decydujesz, jak będzie spało. Dlatego sprawdź, jak będzie mu najbezpieczniej i najwygodniej.
Małgorzata Wódz
pierwsze dni po porodzie w szpitalu
poród
dolegliwości po porodzie
Preeti Agrawal

Pierwsze dni po porodzie w szpitalu: czego się spodziewać?

Pierwsze dni po porodzie w szpitalu często zaskakują młode mamy. Obkurczająca się macica może pobolewać, brzuch po wyjściu dziecka na świat nie robi się od razu płaski, a z piersi leci niewiele mleka. Do tego dochodzi prawdziwa burza hormonalna.
Małgorzata Wódz
niemowlę wystawia język
niemowlę
ząbkowanie
rozwój niemowlaka

Niemowlę wysuwa język – co to znaczy?

Trudno nie zauważyć, że małe dzieci bardzo często wystawiają język. I robią to niemal do samych narodzin. Wystawianie języka przez noworodka czy niemowlę może mieć wiele przyczyn – od głodu, ząbkowania, po zabawę i próby naśladowania dorosłych. Czasem (ale na szczęście bardzo rzadko) ma też poważne podłoże.
Małgorzata Wódz
makowiec w ciąży
zakazane w ciąży
dieta w ciąży

Czy w ciąży można jeść makowiec i inne potrawy zawierające mak?

Obawy związane z jedzeniem maku w ciąży zwykle dotyczą jego właściwości narkotycznych. Wyjaśniamy, czy można bez ryzyka jeść makowiec w ciąży oraz inne wypieki i dania, które zawierają mak. 
Małgorzata Wódz
podtlenek azotu przy porodzie
poród naturalny
znieczulenie porodowe

Poród pod wpływem gazu. Czy to dobry sposób na ból?

Choć gaz rozweselający nie wywoła salw śmiechu na porodówce, może sprawić, że poród będzie dla ciebie mniej bolesnym doznaniem. Sprawdź, czego możesz się spodziewać, jeśli zdecydujesz się na znieczulenie wziewne podtlenkiem azotu.
Małgorzata Wódz
wysypka a covid u dziecka
wysypka
koronawirus

Wysypka COVID u dzieci – jak wygląda, jak często występuje

Wysypka może być pierwszym lub jedynym objawem koronawirusa u dziecka. Zmiany skórne pojawiają się w różnych częściach ciała i mają różną postać. Sprawdź, jak wygląda wysypka przy przy COVID-19, gdzie występuje i kiedy znika.
Małgorzata Wódz
Zapalenie krtani u dziecka
szczekający kaszel
duszności u dziecka

Zapalenie krtani u dziecka - objawy, ile trwa, leczenie

Zapalenie krtani może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które mają jeszcze wąskie drogi oddechowe. Dziecko męczą duszności lub suchy, bolesny „szczekający" kaszel, czyli charakterystyczne objawy zapalenia krtani.
Małgorzata Wódz
bostonka w ciąży
choroba bostońska

Czy bostonka w ciąży jest niebezpieczna?

Bostonka w ciąży może zagrażać dziecku. Najbardziej niebezpieczna jest w pierwszym trymestrze ciąży – może prowadzić nawet do poronienia. Dlatego ciężarne powinny unikać zakażenia bostonką i innymi chorobami, które dla innych ludzi nie stanowią poważnego zagrożenia, ale dla rozwijającego się płodu mogą być bardzo niebezpieczne.
Małgorzata Wódz
6 typów covid
objawy choroby
koronawirus

Naukowcy wyodrębnili aż 6 typów COVID-19. Różnią się objawami!

Choć gorączka do tej pory uważana była za kluczowy objaw zakażenia koronawirusem, okazuje się, że nie każdy chory gorączkuje. Dzięki wyodrębnieniu 6 rodzajów COVID-19 można łatwiej rozpoznać chorobę i przewidzieć, kto może potrzebować leczenia w szpitalu.
Małgorzata Wódz
Kajko i Kokosz. Szkoła latania - test

Jak dobrze znasz przygody Kajka i Kokosza w Szkole latania? TEST

Małgorzata Wódz
Zimne rączki u niemowlaka
niemowlę
dziecko
noworodek

Zimne rączki u niemowlaka - czy dziecku jest zimno, a może to choroba?

Zimne rączki u niemowlaka to najczęściej wynik niedojrzałego układu krążenia. Czasami zimne rączki i nóżki u niemowlęcia mogą jednak oznaczać chorobę. Natomiast zimne dłonie nie oznaczają, że dziecku jest zimno - to sprawdzisz, dotykając karku niemowlęcia.
Małgorzata Wódz
brzuch i łożysko w ciąży
ciąża
łożysko w ciąży
Preeti Agrawal

Problemy z łożyskiem w ciąży – łożysko przodujące, odklejone, niewydolne, starzejące się

Łożysko to niezwykły organ, który rośnie w ciele ciężarnej razem z dzieckiem. Jest niezbędne, aby płód mógł się dobrze rozwijać. Niestety, czasem dochodzi do patologii związanych z łożyskiem. Ich skutki może odczuwać i mama, i dziecko. Wyjaśniamy, do czego mogą prowadzić.
Małgorzata Wódz
Dynia w ciąży
dieta w ciąży

Dynia w ciąży: dlaczego przyszłe mamy powinny jeść dynię?

Dynia w ciążowym menu powinna być stale obecna. Ma dużo witamin i minerałów, zapobiega nudnościom i zaparciom, wzmacnia odporność. Warto sięgać nie tylko po samą dynię będąc w ciąży, lecz także po pestki dyni oraz olej z pestek dyni.
Milena Oszczepalińska
kolka u noworodka objawy
kolka jelitowa
kolka u niemowlaka
kolka u dziecka

Kolka u noworodka – jak rozpoznać objawy?

Kolki u niemowlaka pojawiają się około 2-3 tygodnia życia. Kiedy niemowlę jest zdenerwowane, płacze i podkurcza nóżki, prawdopodobnie zmaga się z kolką. Objawy kolki u noworodka ustępują po ukończeniu przez dziecko 3-4 miesiąca życia.
Małgorzata Wódz
skutki stresu w ciąży
stres
emocje w ciąży

Jak stres wpływa na ciążę, płód i rozwój dziecka po narodzinach?

Stres w ciąży może wpływać na dziecko jeszcze przed narodzinami oraz zaburzać jego rozwój w przyszłości. Na szczęście nie każdy płacz lub nerwowa sytuacja, której doświadcza ciężarna, musi mieć poważne skutki. Natura chroni kobiety w ciąży przed stresem. Ekspert wyjaśnia, jakie doświadczenia mogą ten mechanizm ochronny przełamać i sprawić, że dziecko urodzi się przedwcześnie, będzie mniejsze i bardziej narażone na trudności w prawidłowym rozwoju.
Małgorzata Wódz
Zielony katar u dziecka
antybiotyki
oczyszczanie nosa
katar u dziecka

Zielony katar u dziecka – co oznacza, jak go leczyć?

Zielony katar u dziecka to informacja dla rodzica, że organizm malucha zmaga się z infekcją, a czasem także z alergią. Jeśli niemowlę lub starsze dziecko ma długotrwały zielony katar, antybiotyk nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.
Małgorzata Wódz
zajęcia sportowe dla dzieci
wychowanie dziecka
aktywność fizyczna
sport dla dziecka

Na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko i kiedy, radzi psycholog sportu

Zastanawiasz się, czy warto zapisać dziecko na zajęcia sportowe, a jeśli tak, to jaką dyscyplinę sportową wybrać? Pytamy eksperta o odpowiedni sport dla dziecka, wyjaśniamy, jakie cechy powinien posiadać trener pracujący z dziećmi i co robić, żeby mały sportowiec nie zniechęcił się już po kilku treningach.
Małgorzata Wódz
Szczepionka na grypę
grypa
szczepienia
szczepienia zalecane

Szczepionka na grypę – kiedy warto się szczepić?

Szczepionka na grypę jest ochroną przed zachorowaniem na grypę sezonową. Mogą przyjąć ją zarówno kobiety w ciąży, dorośli, jak i dzieci (z wyjątkiem niemowląt do 6. miesiąca życia). Najlepszym momentem na szczepienie jest wczesna jesień.
Małgorzata Wódz
Czy w ciąży można jeść czosnek i miód?
przeziębienie w ciąży

Uwaga na niektóre domowe sposoby leczenia w ciąży! Wywiad z ekspertem

Imbir, czosnek, sok malinowy, miód, witamina C – to popularne metody leczenia infekcji przeziębieniowych, po które sięgają ciężarne. Ginekolog z IMID wyjaśnia, dlaczego trzeba uważać na niektóre domowe sposoby na przeziębienie, czym można bezpiecznie leczyć katar, kaszel, gorączkę i ból gardła oraz kiedy domowa kuracja to za mało i konieczna jest wizyta u lekarza.
Małgorzata Wódz
Niepokojące dolegliwości w ciąży
krwawienie w ciąży
dolegliwości w ciąży
ból brzucha w ciąży

7 niepokojących objawów w ciąży. O których musi wiedzieć lekarz?

Niepokojące objawy ciąży zawsze warto skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą oznaczać, że dzieje się coś złego.
Małgorzata Wódz
szczepionka donosowa na grypę
grypa
kalendarz szczepień
powikłania po grypie

Donosowa szczepionka na grypę dla dzieci – szczepienie bez bólu i stresu

Donosowa szczepionka na grypę to bardzo dobre rozwiązanie dla dzieci, które boją się zastrzyków. Zapewnia mniej stresu i taką samą skuteczność jak tradycyjne szczepionki. Od września jest refundowana dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat.
Małgorzata Wódz
VBAC
poród naturalny

VBAC (poród naturalny po cesarce) – kiedy jest możliwy, jakie są przeciwwskazania

VBAC po cesarce jest możliwy. Kobiety, które w poprzedniej ciąży miały cesarskie cięcie, mogą kolejną ciążę zakończyć porodem naturalnym, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań natury medycznej. To, czy VBAC będzie możliwy, zależy od stanu zdrowia ciężarnej i przebiegu ciąży.
Małgorzata Wódz
koronawirus w szkole zalecenia GIS
szkoła
choroby zakaźne
wirus

Co będzie się działo, jeśli w szkole pojawi się koronawirus? GIS opracował wytyczne

Jeśli w szkole pojawią się przypadki COVID-19, inspektor sanitarny może wdrożyć jeden z 5 schematów postępowania, poinformował na ostatniej konferencji MEN minister edukacji Dariusz Piontkowski. O tym, który schemat wybierze sanepid, decydować będzie liczba zakażonych, rodzaj szkoły, a nawet jej architektura.
Małgorzata Wódz