Małgorzata Wódz Mamotoja.pl

Małgorzata Wódz

W mamotoja.pl dba o SEO, czyli o to, by korzystający z serwisu przyszli i obecni rodzice, znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Z mediami parentingowymi związana od 2006 roku. Pisanie o problematyce rodzicielskiej rozpoczynała w „Twoim Dziecku” – najstarszym polskim miesięczniku dla rodziców wydawanym we ścisłej współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Redaktorka prowadząca połączonych magazynów „Będę Mamą”/„Twoje Dziecko”. Z przyjemnością łączy dziennikarstwo prasowe z internetowym. Została uhonorowana nagrodą w kategorii „Internet” w prestiżowym konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2020. Ma też na koncie wyróżnienie w konkursie na Dziennikarza Medycznego w kategorii publicystyka prasowa. Pisze o ciąży, rozwoju, zdrowiu i wychowaniu dzieci zgodnie z zasadą, by rodzicielstwo stało się prostsze. Wierzy, że każde nowo narodzone dziecko kryje w sobie wielki potencjał. Fascynują ją badania nad rozwojem mózgu i nowe technologie. Jako mgr filologii polskiej z chęcią recenzuje (i czyta) dobrą literaturę dla dzieci oraz poradniki dla rodziców. Mama Michała i Miłosza.
imiona nie kończące się na a
Imiona

Imiona żeńskie niekończące się na a – czy można nadawać w Polsce [przykłady]

Małgorzata Wódz
poród przedwczesny
wcześniak
poród przedwczesny
ciąża zagrożona

Poród przedwczesny: definicja, objawy, przyczyny, czynniki ryzyka

Poród przedwczesny to poród przed 37. tygodniem ciąży. Ryzyko przedwczesnego porodu jest większe, gdy kobieta pije i pali w ciąży. Czynniki ryzyka to także: zapalenie wewnątrzmaciczne, problemy z łożyskiem, choroby przewlekłe.
Małgorzata Wódz
katar w ciąży
alergia
przeziębienie w ciąży
katar wirusowy

Katar w ciąży: jak się go bezpiecznie pozbyć?

Katar w ciąży mogą wywołać wirusy lub bakterie. Zapchany nos może mieć też związek z ciążą lub alergią. Sprawdź, ile trwa katar w ciąży i jak możesz się go pozbyć, a także, o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa. Pamiętaj także, że nie wszystkie leki w ciąży są bezpieczne i dozwolone. Podpowiadamy, które możesz bezpiecznie stosować na katar w ciąży.
Małgorzata Wódz
rumianek dla niemowlaka
picie dla niemowlaka
herbatki dla niemowląt
zioła dla dziecka

Rumianek dla niemowlaka – czy to dobry pomysł?

Do picia na zaparcia lub kolkę albo do pielęgnacji, np. na odparzenia. Rumianek może pomóc przy wielu problemach, ale też zaszkodzić. Na co, jak i od kiedy go podawać?
Małgorzata Wódz
hcg w ciąży - normy bhcg i poziom
test ciążowy
hormony w ciąży
zespół Downa

Beta hCG - normy i przyrost. Jak interpretować wyniki badania beta HCG?

Normy beta-hCG zmieniają się w zależności od stopnia zaawansowania ciąży. Hormon beta-hCG produkowany jest przez organizm w momencie, kiedy dochodzi do zapłodnienia, a jego poziom wzrasta wraz z trwaniem ciąży. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom beta HCG może oznaczać nieprawidłowości, dlatego warto wiedzieć, jak interpretować wyniki.
Małgorzata Wódz
Jak sprawdzić grupę krwi
badanie
konflikt serologiczny
grupa krwi

Jak sprawdzić grupę krwi? Badania, testy, dziedziczenie grupy krwi po mamie i tacie

Jak sprawdzić grupę krwi? Możesz to zrobić, wykonując badanie w laboratorium. Taka wiedza jest bardzo ważna i właściwie każdy powinien znać swoją grupę krwi, tak jak imię, nazwisko, adres i PESEL. Jest to informacja, dzięki której lekarze będą mogli łatwiej udzielić pacjentowi niezbędnej pomocy.
Małgorzata Wódz
owoce podczas karmienia piersią
karmienie piersią
owoce
kolka u dziecka

Jakie owoce można jeść karmiąc piersią – pestkowe, surowe, cytrusy?

Owoce powinny pojawiać się w diecie karmiącej mamy codziennie. Jednak wokół jedzenia owoców podczas karmienia piersią narosło wiele mitów i wątpliwości. Czy karmiąca mama może jeść truskawki, które często powodują alergię? Co z cytrusami i owocami południowymi? Wyjaśniamy, które owoce są bezpieczne w okresie karmienia piersią i ile można ich jeść.
Małgorzata Wódz
syrop z cebuli i czosnku
leki na odporność
domowy syrop
kaszel suchy

Syrop z cebuli i czosnku: jak zrobić i przechowywać syrop z czosnku, cebuli i miodu? [PRZEPIS DLA DZIECI]

Syrop z cebuli i czosnku to silniejsze lekarstwo niż bardzo popularny syrop z samej cebuli. Warto robić go samodzielnie w domu, bo ma wiele prozdrowotnych właściwości: działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Naturalny syrop z czosnku i cebuli można zrobić z dodatkiem miodu i cytryny − wtedy również będzie nadawał się dla dzieci i kobiet w ciąży, pomoże na przeziębienie i bolące gardło.
Małgorzata Wódz
opryszczka w ciąży czy jest groźna
seks w ciąży
opryszczka
opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciąży – czy jest groźna?

Opryszczka w ciąży może być niebezpieczna dla dziecka. W niektórych sytuacjach wirus opryszczki może przenieść się na płód, doprowadzając np. do zakażenia wewnątrzmacicznego. Opryszczkę w ciąży należy leczyć farmakologicznie po konsultacji z lekarzem.
Małgorzata Wódz
Opryszczka w ciąży
zdrowie w ciąży
opryszczka

Opryszczka w ciąży: zagrożenia i leczenie

Opryszczka w ciąży powodowana jest wirusem, wcale nie musi się pojawić tylko na ustach. Może zaszkodzić dziecku, dlatego nie można jej lekceważyć i trzeba skutecznie zwalczać.
Małgorzata Wódz
karmienie piersią przy koronawirusie
karmienie piersią
karmienie dziecka
koronawirus

COVID a karmienie piersią - NAJNOWSZE BADANIA

COVID a karmienie piersią – podajemy zalecenia oparte na najnowszych badaniach i opiniach ekspertów dla mam karmiących piersią, które podejrzewają, że mogą być chore na COVID-19 lub zostały już zdiagnozowane. Nie ma potrzeby przerywania karmienia - mleko matki zawiera przeciwciała i nie zakaża koronawirusem.
Małgorzata Wódz
rowerek biegowy od kiedy
rozwój dziecka
dwulatek
rower dla dziecka

Rowerek biegowy – od kiedy zacząć, do ilu lat korzystać?

W jakim wieku musi być dziecko, aby mogło jeździć na rowerku biegowym? Czy rowerek biegowy dla roczniaka to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z tym zakupem, aż dziecko skończy dwa lub trzy lata? Wyjaśniamy, od kiedy dzieci mogą korzystać z rowerka biegowego bez szkody dla swojego rozwoju i od ilu lat powinny jeździć na zwykłym rowerze.
Małgorzata Wódz
jakie pieluchy dla noworodka

Jakie pieluchy dla noworodka: najlepsze pieluchy jednorazowe [RANKING]

Pieluchy dla noworodka to podstawowy element wyprawki. Warto kupić spory zapas pieluszek, bo to produkt pierwszej potrzeby! Nie tylko chronią pupę dziecka, ale i gwarantują spokojny sen, brak odparzeń oraz czyste ubranko. Powinny być bezpieczne, naturalne i mieć wycięcie na pępek. Zapytaliśmy dermatologa, na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając najlepsze pieluchy dla noworodka.
Małgorzata Wódz
paracetamol w ciąży
paracetamol
gorączka w ciąży
ból w ciąży

Paracetamol w ciąży – czy można zażywać? Bezpieczne dawkowanie

Paracetamol w ciąży jest uważany za lek bezpieczny przy krótkim stosowaniu i najniższym skutecznym dawkowaniu. Może być zażywany do zbijania gorączki i uśmierzania bólu w sytuacji, gdy inne - niefarmakologiczne - sposoby nie działają.
Małgorzata Wódz
jak trzymać noworodka do odbicia
pielęgnacja noworodka
odbijanie po karmieniu

Jak trzymać noworodka do odbicia? [ZDJĘCIA]

Obejrzyj zdjęcia, na których pokazujemy, jak prawidłowo trzymać noworodka do odbicia. Odbijanie powietrza po karmieniu sprawia, że dziecko nie będzie ulewać pokarmu i pomaga mu pozbyć się kolki.
Małgorzata Wódz
ulewanie u niemowlaka
karmienie piersią
karmienie butelką
noworodek

Ulewanie u niemowlaka: dlaczego niemowlę ulewa i kiedy iść do lekarza?

Ulewanie u niemowlaka może zdarzyć się nawet w dwie-trzy godziny po karmieniu. Spowodowane jest to niedojrzałością układu pokarmowego dziecka i najczęściej nie ma się czym przejmować. Czasami jednak ulewanie może być jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, który wymaga konsultacji lekarskiej. Sprawdź, kiedy ulewanie jest normalne, jak je odróżnić od wymiotów i kiedy iść z dzieckiem do lekarza.
Małgorzata Wódz
białe plamki na paznokciach u dziecka
niedobór witamin

Białe plamki na paznokciach u dziecka – co je powoduje?

Białe plamki na paznokciach mogą mieć kilka przyczyn. Od poważnych chorób, poprzez niedobory witamin i minerałów na urazach skończywszy. Wyjaśniamy, jak ustalić, co oznaczają białe wykwity na paznokciach u rąk i stóp u dziecka oraz jak sobie z nimi radzić.
Małgorzata Wódz
Ciąża pozamaciczna
ciąża pozamaciczna
wczesna ciąża

Objawy ciąży pozamacicznej – tłumaczy ginekolog z IMiD

Objawy ciąży pozamacicznej nie zawsze muszą być zauważalne. Czasem pojawia się ból brzucha, krwawienie lub zasłabnięcie. Ciąża pozamaciczna to stan zagrażający życiu, dlatego bardzo ważne jest zachowanie czujności przy wystąpieniu potencjalnych objawów. Wspólnie z dr n. med. Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekologiem położnikiem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie sprawdzamy, jak rozpoznać ciążę pozamaciczną.
Małgorzata Wódz
choinka, ekologia, koniec świąt, żywa choinka, sztuczna choinka, palenie choinki, kompost, biomasa
ekologia
choinka
Boże Narodzenie

Co zrobić z choinką po świętach? –​ 5 pomysłów

Gdzie powinna trafić choinka po świętach? Oto kilka podpowiedzi, co zrobić z żywym (i sztucznym) drzewkiem. Możliwości jest kilka – drugie życie choinki może być bardzo użyteczne.
Małgorzata Wódz
opuchlizna w ciąży
dolegliwości w ciąży

Opuchlizna w ciąży: co pomoże na obrzęki i kiedy iść do lekarza?

Opuchlizna w ciąży najczęściej pojawia się w okolicy nóg, stóp i rąk. Ale zdarza się, że obrzęki występują także na twarzy. Za opuchliznę u ciężarnej odpowiada m.in. nadmierne gromadzenie wody w organizmie. Może to też świadczyć o gestozie, dlatego nie wolno puchnięcia lekceważyć. Warto wypróbować bezpieczne sposoby na obrzęki w czasie ciąży.
Małgorzata Wódz
Laurka dla babci
laurki
kolorowanki
dzień babci

Laurki dla babci ręcznie robione – łatwe i efektowne wzory

Laurka dla babci na Dzień Babci, na imieniny, urodziny lub ofiarowana ot tak, po prostu... Nie wiesz, jak zrobić? Szukasz podpowiedzi? Mamy dla ciebie 4 wzory.
Małgorzata Wódz
kto przynosi prezenty
choinka
Mikołaj

Kto przynosi prezenty pod choinkę w Polsce? – 6 postaci znanych w różnych regionach

Listę postaci, które przynoszą w Wigilię Polakom prezenty, otwierają Święty Mikołaj i Gwiazdor. A tuż za nimi plasują się Aniołek, Gwiazdka, Dzieciątko, a nawet Dziadek Mróz. Wyjaśniamy, jak ci darczyńcy podzielili Polskę między siebie.
Małgorzata Wódz
Dlaczego dzieci kłamią?
przedszkolak

Dlaczego dzieci kłamią? Powody mogą być bardzo różne

Dlaczego dzieci kłamią? Powodów może być wiele - mniejszym dzieciom myli się czasami fikcja z rzeczywistością. Kłamstwo u dzieci nie zawsze musi być spowodowane złą wolą. Niekiedy dziecko boi się zbyt surowej reakcji rodzica. Dziecko zmyśla czasami także w sytuacji, gdy chce zwrócić na siebie uwagę.
Małgorzata Wódz
ocet w ciąży
co wolno w ciąży

Czy ocet spirytusowy, winny, jabłkowy jest bezpieczny w ciąży?

Wyjaśniamy, jakie zasady dotyczą spożywania octu podczas ciąży. Sprawdzamy, czy ciężarna może bez obaw jeść korniszony, ulegać zachciankom na grzybki w occie i inne marynowane produkty.
Małgorzata Wódz
cytrusy dla dziecka
rozszerzanie diety

Od kiedy cytrusy dla dziecka? Aktualne zalecenia

Owoce cytrusowe można zacząć podawać niemowlakowi pod koniec pierwszego roku życia. Ale jeśli dziecko ma objawy alergii, pomarańcze, cytryny, mandarynki czy grapefruity powinny się pojawić w jego diecie później. Bez względu na to, kiedy zdecydujesz się wprowadzić je do menu dziecka, warto zrobić to zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami.
Małgorzata Wódz
Oglądanie telewizji przez niemowlaka
wychowanie dziecka
telewizja

Oglądanie telewizji przez niemowlaka - od kiedy i czy w ogóle można? [PRAWDY I MITY]

Oglądanie telewizji przez niemowlaka to kwestia kontrowersyjna wśród rodziców, którzy zastanawiają się jaki wpływ może mieć telewizja na psychikę czy wzrok rozwijającego się maluszka.
Małgorzata Wódz
powikłania po grypie u dzieci
grypa u dziecka

Powikłania po grypie u dzieci – jak je rozpoznać i czym grożą?

Powikłania po grypie u dzieci pojawiają się najczęściej wskutek niewłaściwego leczenia lub posyłania dziecka mimo choroby do przedszkola, żłobka, szkoły. Aby zapobiegać groźnym powikłaniom po grypie u dzieci, należy być w kontakcie z lekarzem i w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie.
Małgorzata Wódz
Od kogo można się zarazić gruźlicą
gruźlica

Jak można zarazić się gruźlicą? [WIDEO]

Gruźlicą można zarazić się od osoby, która na nią choruje. Na gruźlicę w Polsce wcale nie zapadają przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku. Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc grupy ryzyka nieco się zmieniły i dzieci mogą zarazić się gruźlicą także od osób w średnim wieku.
Małgorzata Wódz
szczepienia na rotawirusy obowiązkowe
rotawirusy
szczepienia obowiązkowe

Szczepienie na rotawirusy obowiązkowe od 2021

Najmłodsze dzieci zostaną objęte obowiązkowym szczepieniem przeciwko rotawirusom –​ Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie, które rozszerza kalendarz szczepień ochronnych. Na taką zmianę czekaliśmy od dawna. 
Małgorzata Wódz
znieczulenie porodowe
ból porodowy

Znieczulenie przy porodzie: 8 rodzajów znieczulenia

Znieczulenie przy porodzie to dla jednych pójście na łatwiznę, dla innych wybawienie od cierpienia. Wszystko zależy od tego, jak znosisz ból. Sprawdź, kiedy stosuje się znieczulenie podczas porodu zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, narkozę, a jak może pomóc odpowiednie oddychanie lub aparat Tens.
Małgorzata Wódz