Małgorzata Wódz Mamotoja.pl

Małgorzata Wódz

W mamotoja.pl dba o SEO, czyli o to, by korzystający z serwisu przyszli i obecni rodzice, znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Z mediami parentingowymi związana od 2006 roku. Pisanie o problematyce rodzicielskiej rozpoczynała w „Twoim Dziecku” – najstarszym polskim miesięczniku dla rodziców wydawanym we ścisłej współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Redaktorka prowadząca połączonych magazynów „Będę Mamą”/„Twoje Dziecko”. Z przyjemnością łączy dziennikarstwo prasowe z internetowym. Została uhonorowana nagrodą w kategorii „Internet” w prestiżowym konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2020. Ma też na koncie wyróżnienie w konkursie na Dziennikarza Medycznego w kategorii publicystyka prasowa. Pisze o ciąży, rozwoju, zdrowiu i wychowaniu dzieci zgodnie z zasadą, by rodzicielstwo stało się prostsze. Wierzy, że każde nowo narodzone dziecko kryje w sobie wielki potencjał. Fascynują ją badania nad rozwojem mózgu i nowe technologie. Jako mgr filologii polskiej z chęcią recenzuje (i czyta) dobrą literaturę dla dzieci oraz poradniki dla rodziców. Mama Michała i Miłosza.
czy można zwolnić kobietę w ciąży
Prawo i finanse

Czy można zwolnić kobietę w ciąży – co mówią przepisy 2020?

Małgorzata Wódz
od kiedy spacerówka
spacerówka
rozwój niemowlaka
nauka siadania

Od kiedy spacerówka? To zależy od rozwoju dziecka i rodzaju wózka

Wyjaśniamy, od jakiego wieku niemowlę może jeździć w spacerówce w zależności od rodzaju wózka, z którego będziecie korzystać. Zanim kupisz wózek spacerowy, sprawdź, kiedy możesz włożyć do niego dziecko i jak długo będzie przydatny. Dobrze wybrana spacerówka to zakup na lata. 
Małgorzata Wódz
badanie kleszcza, kleszcz zaraża boreliozą, krętki borelli, bakterie borelii, czy kleszcz jest zakażony borelią
ukąszenia kleszcza
borelioza
kleszczowe zapalenie mózgu

Badanie kleszcza na boreliozę – czy badać kleszcza i kiedy to robić?

Badanie kleszcza ma potwierdzić, czy kleszcz rzeczywiście był nosicielem krętków boreliozy. Gdy znajdziesz kleszcza wbitego w skórę, możesz denerwować się, czy zaraził cię tą groźna chorobą, czekać, czy pojawi się rumień, lub wysłać kleszcza na badania.
Małgorzata Wódz
czkawka u dziecka w brzuch
ruchy dziecka
rozwój płodu

Czkawka u dziecka w ciąży – jak ją rozpoznać i co oznacza?

Czkawka u płodu nie jest groźna, to normalny objaw odczuwany przez kobietę w ciąży. W niektórych sytuacjach powinien jednak wiedzieć o niej twój lekarz. Sprawdź, jak ją rozpoznać, kiedy się pojawia i o czym może świadczyć częsta czkawka u dziecka w ostatnich tygodniach ciąży.
Małgorzata Wódz
butelki antykolkowe
kolka u dziecka

Butelka antykolkowa: dlaczego przyda się dla noworodka? [NASZ RANKING BUTELEK]

Butelka antykolkowa jest tak zbudowana, by noworodek nie połykał powietrza. Oto nasz redakcyjny przegląd 6 najlepszych butelek, które mają pomóc w łagodzeniu ataków kolki u noworodka i niemowlaka.
Małgorzata Wódz
pokrzywa w ciąży
zioła w ciąży

Pokrzywa w ciąży – czy można ją pić?

Czy stosowanie pokrzywy w trakcie ciąży jest bezpieczne, czy można pić herbatę z suszonej pokrzywy, sok ze świeżych wiosennych liści lub pokroić je i dodać do sałatki lub posypać nią kanapkę? Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące stosowania jednego z najbardziej popularnych ziół dla ciężarnych, które znane jest ze swoich zdrowotnych właściwości.
Małgorzata Wódz
zapalenie jamy ustnej u dziecka, afty u dziecka, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, aftowe zapalenie jamy ustnej u dziecka
opryszczka

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dziecka: o czym świadczą afty w buzi i gorączka?

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej wywołuje wirus opryszczki (Herpes simplex). Objawy to afty, wysoka gorączka i złe samopoczucie. Aftowe zapalenie jamy ustnej u noworodków i dzieci o osłabionej odporności może prowadzić do sepsy i zapalenia opon mózgowych.
Małgorzata Wódz
jajka w ciąży
jajka
dieta w ciąży
co jeść w ciąży

Na twardo czy na miękko – jakie jajka dla kobiety w ciąży i ile?

Kobiety w ciąży powinny jeść jajka. Pozostaje tylko pytanie – w jakiej postaci będą najlepsze? Dietetyk wyjaśnia, czy ciężarna może jeść jajka gotowane na miękko, na twardo, smażone, jakich jaj nie powinna kupować i na jakie potrawy z jajami uważać.
Małgorzata Wódz
filtry mineralne
opalanie

Filtry mineralne czy chemiczne – które lepsze i bardziej bezpieczne?

Filtry mineralne są częstym składnikiem kremów przeciwsłonecznych dla dzieci (szczególnie najmłodszych i dorosłych o wrażliwej skórze, występują też w kosmetykach do makijażu. Sprawdzamy, czym się różnią od filtrów chemicznych i czy są od nich bezpieczniejsze i bardziej skuteczne.
Małgorzata Wódz
hyperemesis gravidarum
wymioty w ciąży

Hyperemesis gravidarum nie wolno lekceważyć

Hyperemesis gravidarum to intensywne wymioty u ciężarnych. Zdarzają się rzadko, ale mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu i dla zdrowia kobiety w ciąży. Niepowściągliwe wymioty ciężarnych wymagają leczenia, a czasami także hospitalizacji.
Małgorzata Wódz
Objawy poronienia
krwawienie w ciąży
plamienie w ciąży
utrata ciąży

Objawy poronienia w I i II trymestrze ciąży

Objawem poronienia nie zawsze musi być obfite krwawienie. Poronienie samoistne przebiega inaczej, gdy następuje we wczesnej ciąży i inaczej gdy jest w drugim trymestrze.
Małgorzata Wódz
poronienie
krwawienie w ciąży
ciąża zagrożona
utrata dziecka

Poronienie: objawy, przyczyny, zapobieganie – wyjaśnia ginekolog

Poronienie to utrata ciąży przed 22. tygodniem, czyli w czasie, gdy dziecko jest jeszcze na tyle niedojrzałe, że nie może przeżyć poza ciałem mamy. Objawy poronienia nie zawsze są charakterystyczne, z tego względu wiele poronień we wczesnym okresie ciąży może zostać niezauważonych.
Małgorzata Wódz
jak nauczyć dziecko czytać?
rozwój dziecka
czytanie
nauka

Jak nauczyć dziecko czytać? Najlepsza metoda

Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać. Przede wszystkim spraw, by nauka stała się dla dziecka frajdą, a nie katorgą. To najlepsza metoda nauki i to nie tylko czytania.
Małgorzata Wódz
żółtaczka u noworodka
żółtaczka
karmienie piersią
noworodek

Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, czas trwania, zagrożenie dla zdrowia

Żółtaczka u noworodka nie jest niebezpieczna, jeśli pojawia się w 2-3 dobie. Nie można również się nią zarazić. Objawem żółtaczki jest zażółcenie skóry, białkówki oka i błon śluzowych. Sposób postępowania zależy od jej nasilenia.
Małgorzata Wódz
jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki jednorazowe?
higiena
mycie rąk
wirus

Rękawiczki jednorazowe – jak je bezpiecznie zdjąć. To musisz wiedzieć!

W czasach koronawirusa z rękawiczek jednorazowych zaczynają korzystać niemal wszyscy. Zanim je nałożysz, zobacz, co musisz o nich wiedzieć.
Małgorzata Wódz
Czy będzie wielkanoc
kościół
koszyk wielkanocny
wirus

W tym roku nie pójdziemy do kościoła z koszyczkiem? Jest decyzja dotycząca Wielkanocy

Czy w związku z epidemią koronawirusa Święta Wielkanocne odbędą się w normalnym terminie? Jak będą wyglądały? Kościół przygotował zalecenia.
Małgorzata Wódz
Stan przedrzucawkowy
zatrucie ciążowe
nadciśnienie w ciąży

Stan przedrzucawkowy: czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Stan przedrzucawkowy może zapowiadać pojawienie się niebezpiecznej rzucawki ciążowej, zagrażającej życiu matki i dziecka. Obawia się m.in. wysokim ciśnieniem tętniczym w ciąży. Jak go leczyć?
Małgorzata Wódz
Rzucawka ciążowa
zatrucie ciążowe
stan przedrzucawkowy

Rzucawka: czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Rzucawka ciążowa (eklampsja) to groźna dolegliwość, która rozwija się z niekontrolowanego stanu przedrzucawkowego. Jest ciężką postacią zatrucia ciążowego, zagrażającą życiu matki i dziecka.
Małgorzata Wódz
Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?
dziecięce lęki

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? – wyjaśnia psycholog

Nie ma chyba dziecka, które jeszcze nie słyszałoby o koronawirusie. Dzieci dowiadują się o nim w domu, od kolegów w przedszkolu, z TV lub mediów elektronicznych i mogą bardzo różnie radzić sobie z tą wiedzą. My, rodzice, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie myśli kłębią się w dziecięcych główkach, dlatego rozmawiamy z psychologiem dziecięcym, dr Aleksandrą Piotrowską, o tym, jak mówić dzieciom o koronawirusie, na czym się skupić i jakich błędów nie popełniać.
Małgorzata Wódz
Podkrążone oczy u dziecka
objawy choroby
pasożyty
brak snu

Podkrążone oczy u dziecka – 12 przyczyn mniej i bardziej poważnych

Podkrążone oczy u dziecka zawsze niepokoją rodziców. Najczęściej nie świadczą o złym stanie zdrowia. W wielu przypadkach są indywidualną cechą, na którą mogą wpływać geny. Zobacz, dlaczego twoje dziecko może mieć sińce pod oczami i kiedy należy wybrać się z nim do lekarza.
Małgorzata Wódz
jazda na rowerze w ciąży zwykłym i stacjonarnym
sport w ciąży
co wolno w ciąży

Czy w ciąży można jeździć na rowerze? – wyjaśnia ginekolog

Jazda na rowerze w ciąży zdaniem lekarzy nie jest bezpiecznym zajęciem dla przyszłej mamy. Ciężarna może korzystać z rowerka stacjonarnego, ale tylko pod pewnymi warunkami. Wątpliwości dotyczące jeżdżenia rowerem w I trymestrze ciąży i w ciąży zaawansowanej, rozwiewa ginekolog.
Małgorzata Wódz
czego nie jeść w ciąży, dieta w ciąży, czego nie wolno jeść w ciąży, ryby w ciąży, owoce morza w ciąży
zakazane w ciąży
dieta w ciąży
ryby w ciąży

Czego nie jeść w ciąży? Ranking zakazanych produktów się wydłuża

Lista produktów, których nie można jeść w ciąży, wcale nie jest bardzo długa. Sprawdź, czego należy unikać, gdy spodziewasz się dziecka, aby niepotrzebnie nie narażać się na kłopoty.
Małgorzata Wódz
Pępowina: budowa i rola
rozwój płodu
wskazania do cesarskiego cięcia
Preeti Agrawal

Pępowina: budowa, rola, problemy z pępowiną

Pępowina żywi, dostarcza tlen, a także służy dziecku do zabawy. Ale czasem może się wokół niej owinąć. Czy jest się czego obawiać? Odpowiada ekspert, dr Preeti Agrawal.
Małgorzata Wódz
połóg
dolegliwości po porodzie

Połóg - 6 wyjątkowych tygodni

Połóg trwa 6 tygodni i rozpoczyna się zaraz po porodzie. Jest to czas, gdy narząd rodny kobiety wraca do formy sprzed ciąży, np. obkurcza się macica.
Małgorzata Wódz
Ból owulacyjny
owulacja
zapłodnienie
dni płodne

Ból owulacyjny – kiedy się pojawia, ile trwa?

Ból owulacyjny pojawia się najczęściej 14 dni przed kolejną miesiączką. Może trwać od kilku godzin do kilku dni. Czasem jest tak słaby, że nie zwracasz na niego uwagi. Ale jeśli dobrze wsłuchasz się w swoje ciało, pomoże ci zajść w ciążę.
Małgorzata Wódz
kasza manna dla niemowlaka
rozszerzanie diety
dieta niemowlaka

Kasza manna dla niemowlaka – od kiedy podawać i jak (plus przepisy)

Kasza manna to idealne danie dla niemowlęcia. Łatwo ją ugotować tak, aby miała delikatną, płynną konsystencję. Dzięki kaszce mannie dziecko ma też szansę po raz pierwszy zetknąć się z glutenem.
Małgorzata Wódz
Jakie badania na boreliozę?
borelioza

Borelioza: badania i ceny

Badania na boreliozę należy wykonać nie wcześniej niż 4-6 tygodni po wyciągnięciu kleszcza. Sprawdź, kiedy lekarz skieruje cię na testy i ile kosztują.
Małgorzata Wódz
Ból gardła w ciąży
angina
przeziębienie w ciąży

Co na ból gardła w ciąży? – domowe sposoby i bezpieczne leki

Ból gardła w ciąży może być objawem przeziębienia albo choroby, która wymaga podania antybiotyku. Sprawdź, kiedy bez obaw możesz leczyć się domowymi sposobami, a kiedy – pilnie umawiać się do lekarza.
Małgorzata Wódz
objawy ciąży w pierwszym tygodniu
zapłodnienie
objawy ciąży

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – 7 wczesnych oznak ciąży

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu często przypominają symptomy, które pojawiają się przed miesiączką. Mimo to niektóre bardziej wrażliwe kobiety już na tym etapie wiedzą, że spodziewają się dziecka.
Małgorzata Wódz
trądzik niemowlęcy
wysypka u niemowlaka

Trądzik niemowlęcy i trądzik noworodkowy: jak rozpoznać i leczyć [rady dermatologa]

Trądzik niemowlęcy (noworodkowy) pojawia się nawet w pierwszych dniach po porodzie. Sprawdź na zdjęciu, jak wygląda i dowiedz się, czym go leczyć.
Małgorzata Wódz