Sylwia Niemczyk

Sylwia Niemczyk

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} Mama Igi i Niny.  Współtworzyła portal Babyonline.pl, redagowała "Mamo, To Ja", "Twoje Dziecko" i "Przedszkolaka".
kolacja na sen
Dieta

Kolacje dla rocznego dziecka: co ugotować na kolację, by ułatwić zasypianie? [POMYSŁY I PRZEPISY]

Ewa Janczak-Cwil
zastój pokarmu
problemy z karmieniem piersią

Zastój pokarmu – co oznacza, jak zlikwidować zator mleczny [SPRAWDZONE SPOSOBY]

Zastój pokarmu może pojawić się na początku karmienia piersią, po dłuższej przerwie w karmieniu lub po odstawieniu dziecka od piersi. Komplikacją zastoju pokarmu może być zapalenie piersi lub ropień, dlatego trzeba pozbyć się zastoju, stosując m.in. okłady, masaż i często przystawiając dziecko do piersi.
Maria Nielsen
seks w drugim trymestrze ciąży
ciąża
seks
pozycje seksualne w ciąży

Drugi trymestr ciąży to najlepszy czas na seks! Wykorzystaj go

Seks w ciąży w drugim trymestrze to koniec ciążowych nudności i nudy… w łóżku. Nigdy wcześniej hormony aż tak ci nie sprzyjały i uwaga: nigdy później nie będą. Wykorzystaj ten czas – seks w ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, to może być twój najlepszy seks w życiu!
Joanna Biegaj
kryzys laktacyjny
karmienie piersią

Kryzys laktacyjny: kiedy się pojawia i ile trwa? Objawy kryzysu laktacyjnego

Kryzys laktacyjny to przejściowe kłopoty z ilością pokarmu produkowanego przez gruczoły mlekowe. Kryzys może wystąpić na każdym etapie karmienia piersią. Poznaj objawy kryzysu laktacyjnego, sprawdź, ile trwa i jak sobie z nim poradzić.
Magdalena Drab
niemowlę z katarem
katar alergiczny
katar wirusowy
katar bakteryjny

Katar u niemowlaka: jak go zwalczać, ile trwa, kiedy do lekarza?

Katar u niemowlaka, czyli zapalenie śluzówki nosa, mogą wywołać wirusy, bakterie lub alergeny. Przyczyna kataru decyduje o sposobie jego leczenia. Inaczej leczy się katar alergiczny, inaczej bakteryjny czy wirusowy. Sprawdź, jak postępować, gdy niemowlę ma katar.
Ewa Janczak-Cwil
dlaczego niemowlę nie chce spać
usypianie dziecka
sposoby na dobry sen

Dlaczego niemowlę nie chce spać: przyczyny. Co robić, gdy nie chce spać w nocy i w dzień?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego niemowlę nie chce spać, pamiętaj, że dziecko nie uśnie na trzy, cztery. Najpierw musi się uspokoić i poczuć bezpiecznie. Rodzicom zwykle łatwiej znaleźć przyczyny kłopotów ze snem, gdy sami się wyciszą. Wtedy też można w spokoju zastanowić się, co robić. Wyjaśniamy, dlaczego niemowlę nie chce spać w dzień albo w nocy.
Magdalena Drab
nawał pokarmu
karmienie piersią
zapalenie piersi

Nawał pokarmu: co to jest? Objawy i domowe sposoby

Nawał pokarmu pojawia się 2-3 dni po porodzie. Zanim laktacja się unormuje, musisz robić wszystko, by nawał nie przeszedł w zastój pokarmu albo jeszcze groźniejsze zapalenie piersi. Nawał mleczny można zatrzymać bezpiecznymi sposobami, np. za pomocą okładów z kapusty czy poprzez odciąganie mleka przed karmieniem.
Magdalena Drab
rozwój wzroku dziecka
oczy noworodka
wzrok noworodka

Rozwój wzroku u dziecka w pierwszym roku życia: co powinno niepokoić?

Zmysł wzroku, choć na początku życia jeszcze niedoskonały, odgrywa u dziecka bardzo ważną rolę. W miarę wzrostu i rozwoju dziecka proces widzenia doskonali się. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o wzroku dziecka: jakie objawy powinny niepokoić i jak wspierać rozwój wzroku.
Dominika Bielas
bezpieczeństwo dziecka
zabawy z niemowlakiem

Tego nie rób z dzieckiem – zakazane zabawy dla niemowląt (w tym podrzucanie)

Bawimy się z dziećmi, by być blisko nich i stymulować ich rozwój. Ale uwaga: odpowiedzialna zabawa nie może być ryzykowna! Sprawdź, jakie zabawy uwielbiane przez rodziców absolutnie nie są zalecane przez lekarzy. Czy podrzucanie dziecka jest bezpieczne?
Magdalena Drab
domowe sposoby na zatoki
przewlekłe zapalenie zatok

Zapalenie zatok u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie. Jak przebiega i ile trwa?

Zapalenie zatok u dziecka najczęściej zaczyna się od zwykłego kataru. Objawy zapalenia zatok bywają mylące, dlatego jeśli maluch ma zielony katar i bóle głowy, trzeba iść do lekarza na badanie, zamiast samodzielnie stawiać diagnozę i leczyć dolegliwości. Z chorym dzieckiem nie można wychodzić na dwór, dopóki objawy zapalenia zatok nie ustąpią.
Magdalena Drab
raczkowanie
rozwój niemowlaka

Kiedy dziecko raczkuje: kiedy powinno zacząć raczkować i jak je tego nauczyć?

To kiedy dziecko raczkuje, zależy od indywidualnych uwarunkowań. Zazwyczaj dzieci zaczynają raczkować przed 11. miesiącem życia. Ale nie każde dziecko raczkuje, niektóre omijają ten etap i zamiast raczkowania pełzają albo od razu stawiają pierwsze kroki. Zdarza się też nieprawidłowe raczkowanie − zwróć uwagę na łączenie nóżek i zagięte palce maluszka.
Magdalena Drab
napięcie mięśniowe u niemowląt
zdrowie dziecka
wzmożone napięcie mięśniowe
obniżone napięcie mięśniowe

Napięcie mięśniowe u niemowląt – czym jest, na czym polegają zaburzenia napięcia mięśniowego?

Napięcie mięśniowe u niemowląt umożliwia im przeciwstawianie się sile grawitacji i zdobywanie nowych umiejętności ruchowych. Gdy napięcie mięśniowe jest nieprawidłowe – obniżone albo wzmożone, rozwój dziecka zostaje zaburzony, a w przyszłości może skutkować m.in. poważnymi wadami postawy.
Ewa Janczak-Cwil
Jak rozkręcić laktację
karmienie piersią
laktacja

Jak rozkręcić laktację – co pomoże? Czy można rozkręcić laktację laktatorem?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozkręcić laktację, pewnie martwisz się, że masz za mało pokarmu dla dziecka. Spokojnie, są sposoby na rozkręcenie laktacji, także laktatorem. Uwaga, wbrew obiegowym opiniom na pobudzenie laktacji nie pomoże bezalkoholowe piwo czy bawarka.
Sylwia Niemczyk
jak wywołać poród
wywoływanie porodu

Jak wywołać poród? – sposoby na wywoływanie porodu w domu lub w szpitalu

Wywoływanie porodu najczęściej odbywa się w szpitalu wtedy, gdy kontynuowanie ciąży niesie zagrożenie dla zdrowia i życia matki lub dziecka. Niektóre ciężarne stosują też domowe sposoby na wywołanie porodu, np. masowanie sutków i stosunek seksualny.
Sylwia Niemczyk
jak wyparzyć smoczek
karmienie butelką

Jak wyparzyć smoczek i butelkę – 4 metody sterylizowania

Szukasz sposobu wyparzania smoczka i butelki dla dziecka? Oto 4 metody sterylizowania, także na zimno. Dzięki nim pozbędziesz się chorobotwórczych drobnoustrojów z akcesoriów dla dziecka, a twój maluch uniknie zatrucia pokarmowego.
Sylwia Niemczyk
fazy rozwoju płodu
rozwój płodu
waga płodu
ciąża tydzień po tygodniu

Fazy rozwoju płodu ludzkiego

Rozwój zarodka i płodu człowieka jest fascynujący! Najpierw malusieńka kropeczka, potem coś na kształt rybki z pulsującym serduszkiem, a na końcu mały człowiek. Przedstawiamy fazy rozwoju płodu ludzkiego.
Sylwia Niemczyk
USG prenatalne
USG w ciąży
badania w ciąży

USG prenatalne: kiedy się je wykonuje, jak wygląda, ile trwa?

USG prenatalne służy do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jak się do niego przygotować i czego się spodziewać podczas wizyty u ginekologa? Sprawdź!
Sylwia Niemczyk
usg połówkowe
USG w ciąży
badania w ciąży

USG połówkowe: kiedy się je wykonuje, jak wygląda?

USG połówkowe przeprowadza się ok. 20. tygodnia ciąży. To najważniejsze badanie USG w czasie 9 miesięcy ciąży. Podczas wizyty lekarz z ogromną dokładnością sprawdza, czy płód rozwija się prawidłowo.
Sylwia Niemczyk
USG 2D, USG 3D i USG 4D w ciąży
USG 3D
USG w ciąży
USG 4D

USG 2D, 3D czy 4D, a może HD Live? Kiedy zrobić pamiątkowe zdjęcia USG?

Zdjęcie USG albo filmik z badania to piękna pamiątka z czasu ciąży! Czym się różnią USG 2D, USG 3D i 4D? Wątpliwości wyjaśnia dr Marian Malinowski, ginekolog i położnik.
Sylwia Niemczyk
Wskazania do cesarskiego cięcia
cesarskie cięcie
wskazania do cesarskiego cięcia

Kiedy robi się cesarkę? Wskazania do cięcia cesarskiego

Czasami cesarskie cięcie to jedyny sposób, aby poród zakończył się pomyślnie. Sprawdź, czy choroby, na jakie cierpisz, są wskazaniem do cesarki.
Sylwia Niemczyk
1 tydzień ciąży, ciąża tydzień po tygodniu, kalendarz ciąży, brzuch
seks w ciąży
pozycje seksualne w ciąży

Seks w ciąży w pierwszym trymestrze – czy można kochać się na początku ciąży?

Seks w ciąży w pierwszym trymestrze jest całkowicie bezpieczny. Jeśli kobieta ma ochotę na zbliżenia ze swoim partnerem, nie powinna z nich rezygnować.
Sylwia Niemczyk
isr_ciaza_10.jpg
seks
seks w ciąży
pozycje seksualne w ciąży

Czy seks w 3. trymestrze jest bezpieczny? Do kiedy można się kochać? 

Seks w 3. trymestrze ciąży jest całkowicie bezpieczny. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, zbliżenia są wręcz wskazane – doskonale bowiem działają na samopoczucie przyszłej mamy. To też być może ostatnia okazja do tego, aby kochać się bez lęku, że obudzicie dziecko... Warto to wykorzystać!
Sylwia Niemczyk
Leki na zgagę w ciąży
dolegliwości w ciąży
zgaga w ciąży

Leki na zgagę w ciąży – apteczne sposoby na zgagę

Leki na zgagę w ciąży muszą być skuteczne, ale i bezpieczne dla przyszłej mamy. Po jakie leki na zgagę z apteki mogą sięgnąć ciężarne, by poradzić sobie z tym uciążliwym problemem?
Sylwia Niemczyk
Odejście wód płodowych bez skurczy
odejście wód płodowych

Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]

Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.
Sylwia Niemczyk
ciążowe zapalenie dziąseł
ciąża
dolegliwości w ciąży
zęby w ciąży

Ciążowe zapalenie dziąseł: jak leczyć zapalenie dziąseł w ciąży?

Ciążowe zapalenie dziąseł pojawia się mniej więcej w połowie ciąży i może prowadzić nie tylko do rozchwiania zębów, lecz także w skrajnych przypadkach nawet do przedwczesnego porodu. Sprawdź, czym płukać dziąsła w ciąży oraz co jeszcze pomoże w walce z tą nieprzyjemną dolegliwością.
Sylwia Niemczyk
hemoroidy w ciąży
dolegliwości w ciąży
żylaki w ciąży
lek na hemoroidy

Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie (hemoroidy w ciąży a poród naturalny)

Hemoroidy w ciąży to powszechny problem wśród przyszłych mam, dlatego nie powinny być powodem do wstydu. Hemoroidy w ciąży powstają z kilku powodów: w organizmie kobiety zwiększa się ilość krwi, powiększa się także macica, a to doprowadza do wzrostu ciśnienia żylnego. Jest to spowodowane uciskiem macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy.
Sylwia Niemczyk
kobieta, talerz, kanapka, jedzenie
dolegliwości w ciąży
brak apetytu
wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży – poznaj przyczyny i sposoby, jak sobie z nimi radzić!

Mimo wymiotów w ciąży, mdłości i braku apetytu musisz jeść! Nie panikuj, jeśli na samą myśl o posiłku żołądek podchodzi ci do gardła. Poznaj przyczyny wymiotów w ciąży i sprawdź sprawdzone sposoby na tą ciążową przypadłość.
Sylwia Niemczyk
woda z glukozą dla noworodka
picie dla niemowlaka
woda dla niemowląt

Woda z glukozą dla noworodka i dla niemowląt: czy przepajanie glukozą jest zdrowe?

Woda z glukozą dla noworodka jest archaicznym pomysłem, odradzanym przez specjalistów. Glukoza nie jest ani zdrowa, ani potrzebna niemowlęciu, a karmienie piersią zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie noworodka. Podając noworodkowi wodę z cukrem, wyrządzasz mu krzywdę: wyrabiasz złe nawyki żywieniowe, których skutki może odczuwać przez całe życie.
Magdalena Drab
bakterie w moczu u dziecka
badanie moczu

Bakterie w moczu u dziecka – normy i przyczyny nieprawidłowości

Bakterie w moczu u dziecka stwierdza się najczęściej w przypadku zakażenia układu moczowego, na które choruje na różnych etapach życia 5 proc. dziewczynek i 2 proc. chłopców. Zakażenie układu moczowego to jedna z najczęstszych infekcji dziecięcych (tuż za wszelkiego rodzaju przeziębieniami) i jednocześnie jedna z tych groźniejszych.
Sylwia Niemczyk
święconka - symbolika
jaja wielkanocne
tradycje wielkanocne
koszyk wielkanocny

Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]

Symbolika święconki współcześnie zaczyna być zapominana. Wiesz, co symbolizują potrawy w koszyczku wielkanocnym? Dla naszych dziadków były to oczywiste. A dla nas? No właśnie! Zobacz, jakie produkty włożyć do koszyczka i dlaczego właśnie te. Co symbolizuje chleb wielkanocny, baranek, sól? Sprawdź i opowiedz o tym dziecku, w trakcie przygotowywania święconki.
Sylwia Niemczyk