Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jestem w ciąży - 6 zadań na początek
Adobe Stock
Objawy ciąży

Jestem w ciąży! 7 rzeczy, które musisz zrobić, gdy dowiesz się o ciąży

Jestem w ciąży i co teraz? – pewnie zastanawiasz się, gdy tylko odczytasz wynik na teście ciążowym. Podpowiadamy, co zrobić, by ciąża przebiegała zdrowo, bez nerwów i niepotrzebnych zmartwień.
dr Preeti Agrawal
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja merytoryczna

Niezależnie od tego, czy planowałaś ciążę, czy też nie, przed tobą kilka ważnych zadań, które opisaliśmy akapit niżej. Najpierw jednak weź głęboki wdech i postaraj się uspokoić. Nie stresuj się. Wszystko będzie dobrze!

Czy to na pewno ciąża?

Pierwszy objaw ciąży to brak miesiączki. Jeśli twój okres spóźnia się tydzień, zrób test ciążowy. Wykonując go tydzień po terminie miesiączki, powinnaś mieć ok. 97 proc. pewności, że wynik jest wiarygodny. Może się jednak zdarzyć, że w moczu jest za mało hCG (gonadotropiny kosmówkowej) i test nie wykryje ciąży. Kolejny test warto zrobić po kilku dniach. Fałszywy wynik negatywny testu ciążowego zdarza się częściej niż fałszywe wyniki pozytywne.
Jeśli test jest pozytywny, czas na umówienie się na wizytę u lekarza ginekologa w celu potwierdzenia ciąży. 

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży

1. Nie odkładaj wizyty

Najlepszy moment na pierwszą ciążową wizytę to 7–8. tydzień ciąży. Wizyty u lekarza na pewno nie warto odkładać świadomie. Im wcześniej trafisz pod jego opiekę, tym lepiej dla ciebie i dziecka. Co stanie się w trakcie pierwszej wizyty? Z pewnością dostaniesz skierowanie na potrzebne badania i zalecenia, jakie witaminy i minerały powinnaś zażywać (np. cenny dla zdrowia dziecka kwas foliowy). Lekarz wykona także USG dopochwowe w celu potwierdzenia ciąży i obliczenia wielkości zarodka. W trakcie pierwszej wizyty dowiesz się, jaki jest prawdopodobny termin porodu. 

Zobacz też: Oblicz tydzień ciąży

2. Pomyśl o wyborze ginekologa

Czy chcesz, by ginekolog, do którego zwykle chodzisz, był także lekarzem prowadzącym twoją ciążę?  Możesz iść do niego na pierwszą wizytę, a potem wybrać lekarza polecanego przez znajome lub pracującego w szpitalu, w którym chcesz rodzić. W przypadku ciąży najlepiej jest jednak kierować się kwalifikacjami lekarza. Dobrze jest wybrać specjalistę, który posiada certyfikat FMF (Fetal Medicine Foundation). Ceryfikat FMF uprawnia do wykonywania specjalistycznego USG, określanego mianem USG genetycznego. W trakcie takiego USG lekarz sprawdza, czy płód dotknięty jest ciężkimi chorobami genetycznymi. Jest to płatne badanie, jego cena często przekracza 500 złotych, jednak pozwala na szybkie rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości. 

Warto wiedzieć, że kobietą w ciąży mogą się również opiekować położne (pytaj o nie w oddziale NFZ, przychodni lub szpitalu). Położne prowadzą tylko ciąże fizjologiczne, czyli bez komplikacji. Raz na trymestr kierują pacjentkę do ginekologa (także wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego). Powierzenie im prowadzenia ciąży zwykle (choć nie zawsze) wiąże się z koniecznością płacenia za zlecone badania.
 

3. Pomyśl o tym, co jesz i pijesz

Musi być zdrowo, bo twoja dieta nie jest bez znaczenia dla dziecka. Pamiętaj jednak, że zdrowo, nie musi od razu oznaczać nudno. Jeśli nie masz problemów z wagą, w trakcie ciąży nie musisz się ograniczać ani tym bardziej odchudzać. Warto jednak wziąć sobie do serca podstawową zasadę – w ciąży nie jesz za dwoje, ale dla dwojga. Zapotrzebowanie na energię wzrośnie dopiero od około 13. tygodnia ciąży i to jedynie o ok. 300 kcal. To wbrew pozorom wcale nie jest dużo — tyle kalorii ma np. talerz pożywnej zupy. O tyle zwiększa się zapotrzebowanie na kalorie w całym II trymestrze ciąży.

4. Zerwij z używkami

Nie daj się skusić na lampkę wina do kolacji czy piwo przy grillu na żadnym etapie ciąży. Alkohol przenika do łożyska – razem z tobą pije go twoje dziecko. Alkohol, nawet w niewielkiej ilości jest w ciąży zabroniony. Warto także ograniczyć picie kawy (maksymalnie dwie filiżanki dziennie), herbaty (np. parzyć słabszą), zrezygnować z energetyków – każdy z tych napojów zawiera kofeinę, której nadmiar może powodować problemy z zachowaniem u dziecka (sprzyja nadpobudliwości). Zmiany te najlepiej wprowadzić od razu, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży (najczęściej około 5. tygodnia ciąży).

5. Zaplanuj, kiedy powiesz partnerowi

Jeśli od samego początku dzielisz się swoimi podejrzeniami z partnerem, potwierdzenie ciąży nie spada na niego jak grom z jasnego nieba. Wiele kobiet decyduje się na niespodziewane wyznanie o ciąży. Jeśli i ty szykujesz niespodziankę, organizujesz kolację przy świecach i kupujesz maleńkie buciki, pamiętaj o tym, że o spontaniczne „wow!” może być trudno. Czasem mężczyzna zaczyna akceptować fakt, że zostanie tatą, dopiero gdy podczas USG zobaczy swoje dziecko (pierwsze ciążowe USG wykonuje się zazwyczaj w 8. tygodniu ciąży). Pamiętaj: to, że partner nie zareaguje zbyt entuzjastycznie, nie oznacza, że się nie cieszy. 

6. Nie przejmuj się

Ciąża to nie choroba. Jeśli wcześniej byłaś aktywna, teraz także możesz ćwiczyć, np. na specjalnych zajęciach dla kobiet w ciąży (fitness, aquaaerobik na basenie). Zanim się na nie zapiszesz, porozmawiaj z lekarzem, czy nie widzi przeciwwskazań. Przyszłe mamy, które do tej pory prowadziły kanapowy tryb życia, do ćwiczeń powinny podejść rozważnie. Dobrym rozwiązaniem są dla nich spacery, pływanie, czy lekka gimnastyka na basenie.

Jeśli stresujesz się swoją przyszłością, martwisz się, że sobie nie poradzisz w nowej sytuacji, czytaj dużo książek o ciąży i wychowywaniu dzieci, szukaj informacji na sprawdzonych stronach internetowych, rozmawiaj z życzliwymi znajomymi, którzy mają małe dzieci. Im więcej dowiesz się o ciąży, porodzie i wychowaniu dziecka, tym będziesz czuć się pewniej. Bądź dobrej myśli – ludzie mają dzieci od zawsze, ty również ze wszystkim sobie poradzisz.

7. Sprawdź, co przysługuje kobiecie w ciąży i kiedy powiedzieć o ciąży w pracy

Jeszcze do niedawna wśród ciężarnych panował mit, że pracodawca może bez konsekwencji zwolnić ciężarną do 12 tygodnia ciąży. Nie jest to prawda. Kodeks Pracy chroni ciężarną przed zwolnieniem z pracy przez cały okres ciąży, a także przez cały urlop macierzyński. Najlepiej jest dać pracodawcy zaświadczenie o ciąży tuż po potwierdzeniu jej przez lekarza. Pracodawca, według kodeksu, musi dostosować warunki pracy do ciężarnej. Kobiety w ciąży nie mogą pracować na nocnych zmianach, czas ich pracy nie może przekraczać 8 godzin, nie mogą także przenosić towarów, które ważą więcej niż 3 kilogramy. 

Ponadto, jeśli jesteś legalnie zatrudniona, przysługuje ci prawo do zasiłku macierzyńskiego, wynoszącego w 2022 roku 80% miesięcznego wynagrodzenia. Oprócz tego masz prawo do przejścia na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży, którego suma to 100% miesięcznej pensji. 

Zobacz też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak