początek ciąży, test ciążowy, pierwsza wizyta u ginekologa, dobry ginekolog, prowadzenie ciąży, zakazane w ciąży, co wolno w ciąży
Fotolia
Objawy ciąży

Jestem w ciąży! 6 zadań, które musisz zrobić, gdy dowiesz się o ciąży

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Bez względu na to, czy cieszysz się, martwisz, czy może spokojnie czekasz na rozwój wydarzeń, jest kilka rzeczy, które powinnaś teraz zrobić.
dr Preeti Agrawal
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja merytoryczna

Jeśli przekonanie o ciąży opierasz tylko na braku miesiączki, zrób test ciążowy. Wykonując go tydzień po terminie okresu, powinnaś mieć ok. 97 proc. pewności. Ale może się zdarzyć, że w moczu jest za mało hCG (gonadotropiny kosmówkowej) i test nie wykryje ciąży. Kolejny - najlepiej zrobić po kilku dniach. Fałszywy wynik negatywny testu ciążowego zdarza się częściej niż fałszywe wyniki pozytywne.
Pierwszy miesiąc ciąży często jest kluczowy, zobaczysz w nim już pierwsze objawy ciąży tuż po zapłodnieniu. Jeśli jest chociaż cień szansy, że jesteś w ciąży, musisz zacząć spełniać listę zadań - zacznij od wizyty u lekarza, by potwierdzić swoje domysły.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży

1. Nie odkładaj wizyty

Test ciążowy zrobiony, dwie kreski potwierdziły twoje przypuszczenia. Pora pomyśleć o wizycie u ginekologa. Najlepszy moment na pierwszą ciążową wizytę to 7–8. tydzień ciąży. Ale jeśli przyszła mama w tym czasie nie zdaje sobie jeszcze sprawy ze swojego odmiennego stanu, nic się nie stanie, gdy odwiedzi lekarza trochę później. Wizyty u lekarza na pewno nie warto odkładać świadomie. Im wcześniej trafisz pod jego opiekę, tym lepiej dla ciebie i dziecka. Dostaniesz skierowanie na potrzebne badania i zalecenie, jakie witaminy i minerały powinnaś zażywać (np. cenny dla zdrowia dziecka kwas foliowy). Potrzebne będzie również USG, które da pewność, że w macicy rzeczywiście zagnieździł się zarodek.

Zobacz też: Oblicz tydzień ciąży

2. Pomyśl o wyborze ginekologa

Czy chcesz, by ginekolog, do którego zwykle chodzisz, był także lekarzem prowadzącym twoją ciążę?  Możesz iść do niego na pierwszą wizytę, a potem wybrać lekarza polecanego przez znajome lub pracującego w szpitalu, w którym chcesz rodzić. Warto wiedzieć, że kobietą w ciąży mogą się również opiekować położne (pytaj o nie w oddziale NFZ, przychodni lub szpitalu). Położne prowadzą tylko ciąże fizjologiczne, czyli bez komplikacji. Raz na trymestr kierują pacjentkę do ginekologa (także wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego). Powierzenie im prowadzenia ciąży zwykle (choć nie zawsze) wiąże się z koniecznością płacenia za zlecone badania.

Polecamy: Początek ciąży a seks

3. Pomyśl o tym, co jesz i pijesz

Musi być zdrowo, bo twoja dieta nie jest bez znaczenia dla dziecka. Ale zdrowo, nie musi od razu znaczyć nudno. Jeśli nie masz problemów z wagą, oczekując na dziecko nie powinnaś się ograniczać ani tym bardziej odchudzać. Warto jednak wziąć sobie do serca podstawową zasadę – w ciąży nie jesz za dwoje, ale dla dwojga. Zapotrzebowanie na energię wzrośnie dopiero od około 13. tygodnia ciąży i to jedynie o ok. 300 kcal. To wbrew pozorom wcale nie jest dużo - tyle kalorii ma np. talerz pożywnej zupy. O tyle zwiększa się zapotrzebowanie na kalorię w całym II trymestrze ciąży.

4. Zerwij z używkami

Nie daj się skusić na lampkę wina do kolacji czy piwo przy grillu na żadnym etapie ciąży. Alkohol przenika do łożyska – razem z tobą pije go twoje dziecko. Warto także ograniczyć picie kawy (najlepiej do jednej filiżanki dziennie), herbaty (np. parzyć słabszą), zrezygnować z coli – każdy z tych napojów zawiera kofeinę, której nadmiar może powodować problemy z zachowaniem u dziecka (sprzyja nadpobudliwości). Zmiany te najlepiej wprowadzić od razu, gdy masz pierwsze potwierdzenie swojego odmiennego stanu (zwykle zdarza się to około 5. tygodnia ciąży).

5. Zaplanuj, kiedy powiesz partnerowi

Jeśli od samego początku dzielisz się swoimi podejrzeniami z partnerem, potwierdzenie ciąży nie spada na niego jak grom z jasnego nieba. Ale gdy szykujesz niespodziankę, organizujesz kolację przy świecach, kupujesz maleńkie buciki, o spontaniczne "wow!" może być trudno. Czasem mężczyzna zaczyna akceptować fakt, że zostanie tatą, dopiero gdy podczas USG zobaczy swoje dziecko (pierwsze ciążowe USG wykonuje się zazwyczaj w 8. tygodniu ciąży).

6. Nie przejmuj się

Ciąża to nie choroba. Jeśli wcześniej byłaś aktywna, teraz także możesz ćwiczyć, np. na specjalnych zajęciach dla kobiet w ciąży (fitness, aquaaerobik na basenie). Zanim się na nie zapiszesz, porozmawiaj z lekarzem, czy nie widzi przeciwwskazań. Przyszłe mamy, które do tej pory prowadziły kanapowy tryb życia, do ćwiczeń powinny podejść rozważnie. Dobry rozwiązaniem są dla nich spacery, pływanie, czy lekka gimnastyka na basenie.

Jeśli stresujesz się swoją przyszłością, martwisz się, że sobie nie poradzisz w nowej sytuacji, zaprenumeruj dobry poradnik dla rodziców, szukaj informacji na sprawdzonych stronach w internecie, rozmawiaj z życzliwymi znaj0mymi, którzy mają małe dzieci. Im więcej dowiesz się o ciąży, porodzie i wychowaniu dziecka, tym będziesz czuć się pewniej. Bądź dobrej myśli – ludzie mają dzieci od zawsze, ty również ze wszystkim poradzisz.

Rozwiąż test: Co cię przeraża, gdy myślisz o macierzyństwie?

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Ile kosztuje test ciążowy
Adobe Stock
Starania o dziecko
Ile kosztuje test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych i ich ceny
Cena testu ciążowego zależy od jego rodzaju, miejsca zakupu, producenta. Są różne warianty testów: płytkowe, strumieniowe, paskowe i cyfrowe. Najtańszy test ciążowy paskowy kosztuje 1 zł, a test cyfrowy może kosztować nawet ok. 40 zł.

Koszt testu ciążowego zależy przede wszystkim od producenta. Wszystkie testy ciążowe, bez względu na rodzaj, wykrywają w moczu hormon wczesnej ciąży, gonadotropinę kosmówkową (hCG) . Można też zrobić test ciążowy z krwi - jest to badanie beta hCG, które także pozwala wykryć ciążę. Jeżeli pozytywnemu wynikowi towarzyszą inne pierwsze objawy ciąży , możesz się przyzwyczajać do myśli, że zostaniesz mamą! Test ciążowy - koszt: Ile kosztuje test ciążowy w aptece? Ile kosztuje test ciążowy w Rossmannie i innych drogeriach? Testy ciążowe pokazujące tydzień ciąży – cena Ile kosztuje test ciążowy z krwi? Informacje na temat testów ciążowych: Rodzaje testów ciążowych Skuteczność testu ciążowego Kiedy zrobić test ciążowy? Jak potwierdzić ciążę inaczej niż testem Ile kosztuje test ciążowy w aptece? ​Jeśli kupisz test w aptece, będziesz mieć pewność, że opakowanie nie zostało w żaden sposób naruszone, a test uszkodzony. Kosztu testu ciążowego zależy od producenta, może się wahać od złotówki nawet do prawie 40 zł. Cena strumieniowego testu ciążowego jest najniższa, podobnie jak paskowego i kasetowego. Zazwyczaj droższy będzie test ciążowy, który jest bardziej czuły i wcześniej pokazuje wiarygodny wynik. Informacje o tym znajdują się na opakowaniu lub ulotce testu. Najwięcej kosztuje cyfrowy test ciążowy, pokazujący tydzień ciąży.    Ile kosztuje test ciążowy w Rossmannie? W drogerii jest mniejszy wybór testów ciążowych, niż w aptece. Zaletą jednak może być większa anonimowość w trakcie zakupów. Cena testów ciążowych w Rossmannie zaczyna się od ok. 5 zł, kończy na ok. 20 zł. W ofercie Rossmanna nie znalazłyśmy jednak cyfrowego testu ciążowego. Na stronie drogerii dostępnych jest aktualnie 9 różnych testów. Zakup testu...

Ciąża pozamaciczna
Fotolia
Objawy ciąży
Objawy ciąży pozamacicznej – tłumaczy ginekolog z IMiD
Objawy ciąży pozamacicznej nie zawsze muszą być zauważalne. Czasem pojawia się ból brzucha, krwawienie lub zasłabnięcie. Ciąża pozamaciczna to stan zagrażający życiu, dlatego bardzo ważne jest zachowanie czujności przy wystąpieniu potencjalnych objawów. Wspólnie z dr n. med. Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekologiem położnikiem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie sprawdzamy, jak rozpoznać ciążę pozamaciczną.

Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) nie zawsze są charakterystyczne. Mogą być bardziej lub mniej nasilone. Z tego względu trudno określić kiedy pierwsze objawy ciąży pozamacicznej mogą wystąpić. Co bardzo ważne – krwawienie na początku ciąży, które zwykle uznaje się za główny symptom tego stanu, nie musi się pojawić. Czasem absolutnie nic nie zapowiada, że zarodek zagnieździł się poza macicą. Warto o tym pamiętać, ponieważ ciąża pozamaciczna jest stanem, który może zagrażać życiu kobiety. Dochodzi do niej, gdy zarodek rozwija się poza jamą macicy. Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży ektopowej wynosi 1:100, a ryzyko to jest większe u kobiet w wieku pomiędzy 25. a 30. rokiem życia.  Spis treści: Objawy ciąży pozamacicznej Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? Ciąża pozamaciczna a test ciążowy - Ciąża pozamaciczna (ektopowa) a okres Objawy ciąży pozamacicznej Czy ciąża pozamaciczna daje objawy? Tak, chociaż potrafią one zdarzać się także w zdrowych ciążach. Warto więc zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące symptomy - zwłaszcza przed pierwszym USG u lekarza. Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) to: ból brzucha, wrażliwość w obrębie miednicy krwawienie (lub plamienie) zasłabnięcie słaby puls zawroty głowy blada skóra ból ramion omdlenie Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej bóle podbrzusza pojawiające się we wczesnej ciąży, które przypominają dolegliwości przedmiesiączkowe, zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju. Nie musimy się nimi martwić, jeśli nie nasilają się, trwają krótko i same przechodzą. Natomiast jeśli ból brzucha jest jednostronny i narasta, wymaga pilniejszej obserwacji i konsultacji lekarskiej. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? - Dawniej...

kobieta, ciąża, zdjęcie, usg
Zdrowie w ciąży
Wszystko, co musisz wiedzieć o USG w ciąży i rozwoju dziecka
Na pewno chciałabyś wiedzieć, czy twoje dziecko w brzuchu dobrze się rozwija. Nic prostszego. Wybierz się na badanie USG!

Przyszłe mamy musiały dawniej zaufać doświadczeniu swojego lekarza i podstawowym badaniom (krwi, moczu itp.). Ginekolog nie mógł stwierdzić z całą pewnością, że dziecko w brzuchu jest zdrowe i na pewno nic mu nie dolega. To, jak duże jest dziecko, oceniano m.in. na podstawie pomiarów brzucha i wielkości macicy. Od tej pory bardzo dużo się zmieniło i swoje dziecko możesz podejrzeć, zanim się narodzi. A wszystko dzięki USG. Na czym polega to badanie? Czego możesz się z niego dowiedzieć? I dlaczego warto go w ciąży wykonać przynajmniej trzy razy? Na czym polega badanie USG w ciąży? Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę ultradźwięków (niesłyszalnych dla ucha), które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz widoczny na monitorze. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, a ty pomachać swojemu maleństwu i z czułością mu się przyjrzeć. Czy badanie USG w ciąży jest bezpieczne? Niektórzy jednak boją się tego badania. Uważają, że lepiej USG nie robić lub przynajmniej nie wykonywać go zbyt często, bo... (tu następuje lista dowolnie wybranych argumentów). Jeśli nawet usłyszysz takie podszyte strachem rady, nie wolno ci ich słuchać. Czy myślisz, że lekarze korzystaliby standardowo z tego badania, gdyby niosło ze sobą jakiekolwiek zagrożenia? Na pewno nie! Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania (np. wbrew obiegowym opiniom nie musisz mieć przed USG pełnego pęcherza). Badanie powinnaś zrobić zawsze, gdy zleci je ginekolog. Nawet jeśli oznacza to wykonywanie go co kilka tygodni – widocznie istnieją wskazania do tak częstych badań. O USG możesz także poprosić sama, gdy na przykład niepokoisz się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj