Niemowlę jedzienie
fot. Fotolia

Pediatra ostrzega przed stosowaniem u dzieci modnych diet

Dieta bezglutenowa robi w tej chwili furorę. Gluten jest obwiniany o wszystko: alergię, cukrzycę, choroby skóry, złe samopoczucie, czy anemię. Stosowanie diety bezglutenowej bez wskazań lekarza może jednak szkodzić dziecku - ostrzega dr Andrea Horvath.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Andrea Horvath
Niemowlę jedzienie
fot. Fotolia
Dr Andrea Horvath jest pediatrą, pracuje w Klinice Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kieruje zespołem żywienia

Coraz częściej mówi się o tym, że gluten szkodzi nie tylko osobom chorym na celiakię. Coraz modniejsza jest dieta bezglutenowa, także u dzieci. To dobrze, że rodzice podają dzieciom produkty bez glutenu?

Niestety wiele diet to kwestia mody. Najbardziej modna jest w tej chwili dieta bezglutenowa, która ma być dobra na wszystko.
Jeśli chodzi o dzieci, to oczywiście każdy rodzic ma prawo u swojego dziecka wypróbować dietę, która potencjalnie może poprawić jego funkcjonowanie. Zawsze jednak mówię tak: dajmy dziecku szansę, by mogło jeść wszystko.

Co złego może spowodować u dziecka dieta bez glutenu?

Wiele chorób tzw. dietozależnych może przebiegać nietypowo lub skąpoobjawowo. Jeśli dziecko nie będzie dostawać glutenu tylko dlatego, że mamie się wydaje, że ono lepiej funkcjonuje na diecie bezglutenowej, to nigdy nie sprawdzimy, czy dziecko ma celiakię. W tak zasadniczych kwestiach musimy mieć pewność, czy chcemy tylko ograniczać gluten, czy musimy go na stałe wyeliminować z życia dziecka, bo konsekwencje zdrowotne błędów żywieniowych mogą być czasem nieodwracalne.  

Czytaj też: Źle karmimy dzieci: szokujący raport!

Rodzic może całkowicie nie wyeliminować glutenu?

Tak, ponieważ gluten znajduje się w wielu produktach. Jeśli dziecko ma celiakię, to koniecznie trzeba wyeliminować z diety wszystkie produkty zawierające nawet najmniejsze ilości glutenu, gdyż nawet w małych dawkach niszczy on kosmki jelitowe.
Jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli mama nie będzie wiedziała, że dziecko choruje na celiakię, to nie będzie aż tak restrykcyjnie przestrzegała diety.

Skąd wśród rodziców biorą się mody na takie diety?

Choć świadomość odnośnie zasad zdrowego żywienia jest co raz większa, to niestety, często czerpiemy naszą wiedzę z nieodpowiednich i mało wiarygodnych pod względem merytorycznym źródeł tj. Internet, telewizja, kolorowa prasa. Popadamy w skrajności, ekspertami w dziedzinie żywienia są nasi idole – aktorzy, piosenkarze, piłkarze…
Nie mam nic przeciw naszym celebrytom, ale to nie oni powinni dyktować główne trendy żywieniowe. To, co dobre dla nich, może być poważnym zagrożeniem dla małego dziecka. Dorosły może eksperymentować ze swoją dietą, dziecko nigdy.

Zobacz też: Jak karmić dzieci metodą BLW - rady mamy-logopedy
 
Redakcja poleca: Kiedy zacząć rozszerzanie diety dziecka?
Zastanawiasz się kiedy możesz wprowadzić do diety dziecka nowe produkty? Obejrzyj film i wysłuchaj rad specjalisty.
dr Andrea Horvath
Konsultacja: dr Andrea Horvath

Dr Andrea Horvath jest pediatrą, pracuje w Klinice Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kieruje Zespołem Żywienia

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy