dziecko spadło z łóżka
fot. Adobe Stock

Dziecko spadło z łóżka - co robić, jakie objawy powinny zaniepokoić

Jeśli dziecko spadło z łóżka, należy je dokładnie obserwować, a w razie niepokojących objawów – skonsultować się z lekarzem lub jechać na SOR. Jeżeli jednak upadek dziecka z łóżka był lekki i zachowanie malucha nie wzbudza twoich obaw – wystarczy, że je przytulisz i uspokoisz.
Joanna Biegaj
dziecko spadło z łóżka
fot. Adobe Stock
Gdy dziecko spadło z łóżka – nie panikuj, ale zachowaj czujność. Dzieci są bardzo ruchliwe, nawet przez sen. Często przekręcają się z boku na bok, niekiedy tuż przy krawędzi łóżka. Upadek niemowlaka z łóżka na brzuch, główkę, plecki zazwyczaj wiąże się z chwilą nieuwagi rodzica. Jeśli jednak dziecko spadnie z łóżka, staraj się powstrzymać je od zaśnięcia, by szybko zauważyć ewentualne niepokojące objawy. 

Spis treści
 1. Półroczne lub roczne dziecko spadło z łóżka - jak temu zapobiec?
 2. Dziecko spadło z łóżka - co robić?
 3. Dziecko spadło z łóżeczka podczas snu – niepokojące objawy
 4. Dziecko spadło z łóżka na tył głowy lub na czoło​

Półroczne lub roczne dziecko spadło z łóżka - jak temu zapobiec?

Niemowlę spadło z łóżka lub kanapy? Okres, kiedy maluch robi się bardziej ruchliwy, sprawia, że czasem wystarczy jedynie chwila nieuwagi, by niemowlę spadło z kanapy. Najczęściej zdarza się to w nocy, kiedy maluch leży z mamą i tatą, a rodzice zasypiają. Wystarczy, że dziecko wykona kilka ruchów, obrotów i może spaść z łóżka. Dzieje się tak czasami również podczas snu dziecka, gdy jest ruchliwe i przekręca się w stronę krawędzi łóżka.

Możesz zapobiec takiej sytuacji i np.
 • przysunąć łóżko do ściany lub zabezpieczyć je, układając poduszki
 • układać malucha tak, by spał między rodzicami, a nie przy krawędzi materaca
 • jeśli maluch śpi samodzielnie – również powinnaś zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie dziecięcego łóżeczka..
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Dziecko spadło z łóżka - co robić?

Przede wszystkim nie panikuj. Spróbuj uspokoić dziecko, przytul je. Koniecznie sprawdź, czy dziecko nie ma żadnych obrzęków, siniaków, rozcięć. Jeśli jakieś miejsce boli dziecko i ma guza – przyłóż zimny okład, by zapobiec obrzękowi. Obserwuj, czy nie pojawiają się jakieś niepokojące objawy po upadku dziecka z łóżka (patrz niżej). Postaraj się także, by dziecko nie zasnęło od razu – gdy maluch będzie spał, trudniej będzie ci zauważyć niepożądane reakcje dziecka. Musisz również dokładnie obejrzeć główkę i całe ciało dziecka. Istotna jest również wysokość, z której dziecko spadło z łóżka oraz podłoże. Niektóre upadki mogą być niegroźne, inne jednak mogą prowadzić do złamania kończyny lub pęknięcia czaszki.

Dziecko spadło z łóżeczka podczas snu – niepokojące objawy

Gdy dziecko spadło z kanapy lub łóżka podczas snu, powinny cię zaniepokoić następujące objawy:
Jeśli zaobserwowałaś je u swojego dziecka – koniecznie skontaktuj się z lekarzem, specjalista dokładnie obejrzy malucha i zleci wykonanie odpowiednich badań.

Dziecko spadło z łóżka na tył głowy lub na czoło

Koniecznie dokładnie obejrzyj główkę malucha. Musisz pamiętać, że głowa niemowlaka różni się od głowy osoby dorosłej. Niemowlę ma jeszcze niezrośnięte szwy czaszki i ciemię, przez co mózg nie ma zapewnionej pełnej ochrony. Dodatkowo zwiększona zawartość wody w tkance dziecka, powoduje, że głowa jest bardziej bezwładna w trakcie urazu.

Sprawdź dokładnie, czy nie ma wgłębień, nierówności, opuchlizny. Większość takich wypadków kończy się zazwyczaj na strachu – dziecka i rodziców. Po urazie głowy dziecko koniecznie powinno jednak zostać zbadane przez lekarza, jeśli:
 • jest nieprzytomne
 • zauważasz na głowie maluszka wgniecenia
 • występuje krwawienie, którego nie możesz opanować
 • dziecko ma drgawki
 • nie oddycha
 • chwieje się
 • mówi w dziwny sposób
 • nie rusza szyją lub kończynami.

Z lekarzem skontaktuj się także w przypadku, gdy:
 • coś cię niepokoi
 • dziecko spadło z dużej wysokości.

Jeśli dziecko nie zgłasza niecodziennych objawów i nic nie wzbudza również twojego niepokoju, a siła urazu nie była duża – zapewnij dziecku po prostu spokój i odpoczynek, bacznie je obserwując.  Urazy głowy wraz z wiekiem dziecka stają się rzadsze, ponieważ wzmacnia się jego czaszka, a głowa przestaje być nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała.

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy