poród w szpitalu
fot. Fotolia

Groźny chwyt Kristellera! – Nie pozwól na to przy swoim porodzie

Chwyt Kristelera to jeden z popularnych zabiegów stosowanych przy porodzie. Problem w tym, że Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zabrania jego stosowania! Sprawdź, dlaczego.
Sylwia Niemczyk
poród w szpitalu
fot. Fotolia

Choć jest zakazany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, wciąż zdarzają się lekarze, którzy nie mają oporów przed wykonaniem na kobiecie chwytu Kristellera w nadziei, że to przyspieszy przedłużający się poród. Skutki tego zabiegu mogą być jednak dramatyczne. Sprawdź, czym jest chwyt Kristellera i dlaczego nie powinnaś się na niego godzić w żadnym wypadku w trakcie swojego porodu. 

Chwyt Kristellera: co to takiego?

Zabieg Kristellera jest bardzo prosty. Polega na mocnym ugniataniu brzucha rodzącej kobiety po to, aby wzrosło ciśnienie w macicy. Stosuje się go podczas rodzenia się główki i barków dziecka, wskutek czego maleństwo, zamiast powoli przechodzić przez kanał rodny, jest wyciskane z brzucha mamy jak krem z tubki.
Redakcja poleca: Tak zaczyna się poród - film
Po czym poznać, że pora jechać na porodówkę? Poznaj pierwsze objawy porodu.

Czy zabieg ten jest bolesny?

Tak, i to bardzo. Czasem określany jest – ze względu na swoją brutalność – jako "rękoczyn Kristellera". Ból, jaki mu towarzyszy, często jest niemożliwy do zniesienia. Takie wyciskanie na siłę musi być też bardzo bolesne dla dziecka, które nie ma czasu dopasowywać się do kanału rodnego. Jednak nawet ten olbrzymi ból matki i dziecka jest tylko drobnostką w porównaniu z powikłaniami, jakimi grozi stosowanie chwytu Kristellera. 

Przyśpiesza poród – a może wydłuża? 

Lekarze wciąż często wierzą, że stosując ten chwyt, przyspieszą poród– Wcale jednak tak nie musi być! Badania wykazują, że nie u wszystkich kobiet w wyniku zewnętrznego ucisku dochodzi do zwiększenia ciśnienia w jamie macicy, gdyż może mieć tu znaczenie także grubość ściany macicy oraz wiek rodzącej. Są także badania, które pokazują wręcz tendencję do wydłużenia porodu – mówi doktor Sadowski. 

Poza tym poród to przecież nie są wyścigi. Nie chodzi w nim o to, żeby dziecko jak najszybciej wyszło z mamy brzucha. Liczy się to, żeby wyszło bezpiecznie, a poród nie był dla kobiety traumą, którą chciałaby jak najszybciej wyprzeć z pamięci. 

Czym może skutkować wykonanie chwytu Kristellera w trakcie porodu?

– Następstwa chwytu Kristellera mogą być bardzo groźne i to zarówno u matki, jak i u dziecka! – ostrzega ginekolog, Mariusz Sadowski. 

U kobiety stosowanie tego zabiegu może doprowadzić do:

  • pęknięcia macicy
  • krwotoku wewnętrznego
  • urazu krocza i odbytu
  • przedwczesnego oddzielenia się łożyska i związanego z tym krwotoku
  • śmierci wskutek krwotoku

U rodzącego się dziecka chwyt Kristellera może doprowadzić do:

  • złamania kości
  • niedotlenienia
  • uszkodzenia splotu ramiennego
  • krwawień wewnątrzczaszkowych
  • niepełnosprawności albo nawet śmierci w wyniku doznanych urazów okołoporodowych

Czytaj raport: Chwyt Kristellera nadal obecny na polskich porodówkach

Konsultacja: dr Mariusz Sadowski, ginekolog ze ZnanyLekarz.pl

Czytaj także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy