GRY
 
 

Ile trwa przekwitanie?

Ostatnia miesiączka to przełomowy moment w życiu kobiety. O wiele jednak ważniejsze od niego są lata poprzedzające zanik krwawień oraz te po zaniku okresu.

kobieta, babcia
fot. Panthermedia
Menopauza to po prostu ostatnia miesiączka, czyli ta, po której w ciągu roku nie wystąpiło już żadne krwawienie. Takie pożegnanie z okresem większość Polek przechodzi ok. 50. roku życia. Zapowiadające to zmiany zaczynają się jednak nawet 10 lat wcześniej...

Czas poprzedzający menopauzę

Ten czas to premenopauza. Zwiastunem tego, że za kilka lat przejdziesz menopauzę, są zmiany długości cyklu miesięcznego.
Już ok. 40.–45.roku życia twój okres zaczyna pojawiać się nieregularnie, częściej lub rzadziej niż dawniej. Krwawienie jest bardziej obfite – lub przeciwnie – skąpe w porównaniu z tym, które miewałaś do tej pory.
Możesz też zaobserwować u siebie inne nietypowe objawy klimakterium, np. nadmierną potliwość (zwłaszcza w nocy). To wszystko wynik obniżającego się we krwi poziomu estrogenów. Spowodowany jest on stopniowym wygasaniem czynności jajników (odpowiadają za produkcję żeńskich hormonów płciowych).

Rady dla ciebie:
Gdy jeszcze masz okres, zapisuj w kalendarzu pierwszy i ostatni dzień każdej miesiączki, a także stopień nasilenia krwawienia. Jak zauważysz, że cykl się zmienia, powiedz o tym swojemu ginekologowi. Być może doradzi ci stosowanie zastępczej terapii hormonalnej lub innych środków łagodzących dolegliwości towarzyszące premenopauzie.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Czas po menopauzie

To postmenopauza. Terminem tym określa się 5–10 lat po wystąpieniu menopauzy. Nie masz już  wtedy miesiączek, ale nadal mogą ci dokuczać związane z przekwitaniem objawy, np. uderzenia gorąca, wahania nastrojów, bezsenność. Dolegliwości te ustąpią, gdy organizm przyzwyczai się do niskiego poziomu estrogenów.

Rady dla ciebie:
Po przejściu menopauzy jesteś bardziej narażona na choroby układu krążenia, raka piersi i narządów rodnych oraz  rozwój osteoporozy. Aby się przed nimi uchronić, rób zalecone przez lekarza badania kontrolne. Pamiętaj, że niemal każdą dolegliwość da się wyleczyć, gdy odpowiednio wcześnie zaczniesz terapię.

Dowiedz się, jak często trzeba robić cytologię
Doładuj
Przeładuj