Skąd te koszmarne mdłości w ciąży? Oto 12 sposobów, by się ich pozbyć!

Mdłości dopadają około 50 proc. ciężarnych. Mogą wywoływać je hormony lub stres. Jednak nawet w pierwszych tygodniach ciąży twoje poranki mogą być przyjemne! Wystarczy, że zastosujesz kilka wypróbowanych, a przy tym bezpiecznych metod leczenia mdłości w ciąży.
sposoby na poranne mdłości w ciąży
fot. Fotolia
Mdłości ciążowe odczuwa mniej więcej połowa kobiet. Wywołane są przez gonadotropinę kosmówkową, hormon wytwarzany w dużej ilości w pierwszych tygodniach ciąży. Sprawdź, kiedy zaczynają się mdłości w ciąży i jak sobie poradzić z tą nieprzyjemną dolegliwością ciążową.

Przyczyny mdłości w ciąży

To jeden z typowych pierwszych objawów ciąży. Najczęstsze przyczyny mdłości ciążowych to:
  • Hormony. W 2. tygodniu ciąży łożysko wytwarza gonadotropinę kosmówkową. Hormon, który m.in. chroni wczesny płód. Jej poziom wzrasta tylko przez 12 tygodni ciąży. Gdy spada, ustępują też nudności. Są to jednak niezależne zjawiska.
  • Stres. To prawdziwy sprawca twojego złego samopoczucia. Być może ciąża cię zaskoczyła, martwisz się o pracę, a może drżysz o dziecko? Niezależnie od tego, co powoduje stres, ujawnia się on mdłościami. Im jest większy, tym dłużej trwają.
  • Zatrucie. Wymioty mogą też być reakcją organizmu na zjedzenie produktów, które zawierają metale ciężkie, pestycydy itp. Wymioty są szybkim sposobem na pozbycie się ich, w taki sposób organizm chroni dziecko. Jeśłi dodatkowo towarzyszy im biegunka, może być to grypa żołądkowa w ciąży.
Redakcja poleca: Skąd się biorą mdłości w ciąży i jak sobie z nimi poradzić [WIDEO]
Poranne mdłości, utrzymujące się przez wiele godzin to zmora bardzo wielu kobiet w ciąży. Z naszego filmowego poradnika dowiesz się, skąd się biorą, czy dotyczą każdej mamy i jak sobie pomóc, aby nie były tak dokuczliwe.

Mdłości w ciąży: kiedy się pojawią?

Czasami mdłości w ciąży są tak uciążliwe i intensywne, że wymagają hospitalizacji - tak dzieje się w przypadku hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Jeśli jednak jesteś w tej połowie kobiet, które cierpią na "zwykłe" ciążowe mdłości, możesz się ich spodziewać od około 6. tygodnia ciąży. Prawdopodobnie miną około 12. tygodnia ciąży, kiedy to poziom gonadotropiny kosmówkowej przestanie wzrastać. Może się zdarzyć, że w ogóle nie będzie ci niedobrze w ciąży i ominą cię wymioty, może jednak być też tak, że mdłości będą ci towarzyszyć przez cały okres jej trwania!

 

 

Co na mdłości w ciąży?

Sposoby na mdłości w ciąży to podstawowa wiedza większości kobiet spodziewających się dziecka. Oto lista patentów, które pomogą ci w opanowaniu ciążowych mdłości i odzyskaniu dobrego samopoczucia już teraz:
  • Pij dużo wody
Najlepiej niegazowanej, niskozmineralizowanej i niskosodowej. Ideałem byłoby, gdybyś wypijała 3 litry wody (to 12 szklanek). Dużo? Jeśli przez cały dzień będziesz popijała ją małymi łykami, a trzy szklanki zastąpisz herbatką ziołową, naprawdę ci się uda! Dlaczego to takie ważne? Woda wypłukuje z twojego organizmu toksyny, na które rozwijające się dziecko reaguje „wymiotnie”. Z tego też względu niewskazane są teraz dla ciebie napoje gazowane, mocno słodzone i konserwowane.
  • Zaczynaj dzień od ciepłego mleka lub banana
Poproś męża, by rano, gdy jeszcze leżysz w łóżku, podawał ci pół kubka ciepłego (nie gorącego) mleka, bez żadnych dodatków. To naprawdę doskonały sposób na zdrowe śniadanie w ciąży. Jeśli nie znosisz zapachu mleka lub z innych powodów nie możesz go pić, poproś o pół szklanki ciepłej wody z cytryną. Możesz też sięgnąć po połówkę banana, kromkę chrupkiego pieczywa albo suche płatki śniadaniowe. Dla wielu kobiet uzdrawiająca jest już sama serdeczność i zrozumienie ze strony partnera. Troskliwa opieka sprawia, że znacznie zmniejsza się stres, główny winowajca porannych sensacji.
  • Wypróbuj imbir - doskonale rozgrzewa od środka
A tego ci teraz bardzo potrzeba. Używaj surowego imbiru (sproszkowany nie działa). Korzeń imbiru kupisz w każdym supermarkecie. Zeskrobane drobne wiórki dodawaj do wody, którą pijesz (np. rano), a także potraw: zupy, sosu do mięsa, ryżu. Wodę z imbirem możesz lekko dosładzać miodem, jeśli cię nie uczula.
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Płeć dziecka

Przygotowania do porodu