GRY
 
 

Oczekiwania rodziców kontra rzeczywistość – znasz to?

Wiele rzeczy wyobrażamy sobie zupełnie inaczej. Na wiele spraw spoglądamy przez różowe okulary. Czy prawda o byciu mamą może okazać się sprzeczna z marzeniami?

rodzice zmęczenie
fot. Fotolia
Nie spotyka to wszystkich mam, ale te, które rozpoznają w tych opisach siebie, stanowią całkiem sporą grupę. Mamy wiele oczekiwań gdy jesteśmy w ciąży, snujemy wiele planów, pomysłów na spędzanie czasu z dzieckiem, podejmujemy ważne decyzje odnośnie karmienia, wychowywania, a potem... potem wszystko wygląda inaczej i ulega modyfikacji. Czy to źle, że rzeczywistość okazuje się inna, niż sobie wymarzyliśmy? Warto zrozumieć, że nie :-)

1.    Odwiedziny po narodzinach dziecka

Oczekiwania: Wyobrażasz sobie siebie, w pięknym szlafroczku i pościeli, z dzieciątkiem u boku i zachwycone miny gości, którzy przyszli przywitać nowego członka rodziny.

Rzeczywistość: Jesteś zmęczona po naprawdę długim porodzie, marzysz by choć chwilę przespać się, wykąpać i nacieszyć dzieckiem. Dzwonek do drzwi doprowadza cię do wściekłości. Czy oni naprawdę nie wiedzą, że nie masz ochoty i siły na pogawędki i serwowanie gościom kawy i ciasteczek?

Prawdy i mity o porodzie - przeczytaj!

Rada: Czasem warto wykazać się asertywnością i po prostu powiedzieć znajomym, że nie czujecie się na siłach, by przyjmować gości, poza tym nie jest dobry dla dziecka taki szybki kontakt z bakteriami.
Redakcja poleca: Nadepnięcie na lego oraz 9 sytuacji, w których mama mówi słowo na „k”
Co mówi mama, która nadepnie bosa stopą na klocek lego? Zobacz sytuacje znane tylko mamom, w których ciężko nie zakląć.

2.    Karmienie piersią

Oczekiwania: Karmienie piersią wygląda na proste zadanie. Co może być w tym trudnego?

Rzeczywistość: Nauka przystawiania dziecka do piersi, nadgryzione i bolące brodawki, ból i niepewność, czy dziecko dostało właściwą porcję jedzenia – to bolączki chyba każdej mamy. Coś, co ma być banalnie proste, okazuje się być umiejętnością, której trzeba się nauczyć i stale dokształcać.

Rada: Poproście kogoś doświadczonego o pomoc, po co się męczyć?

3.    Ciało po porodzie

Oczekiwania: Wrócę do formy w kilka miesięcy, a do szpitala niech partner przyniesie ubrania sprzed ciąży.

Rzeczywistość:Wielu z nas wydawało się, że choć wiadomo, że ciało musi przez jakiś czas dochodzić do normy, to jednak liczyło, że odbędzie się to szybciej. Mało która kobieta, da radę ubrać ciuchy sprzed ciąży przy wyjściu ze szpitala.

Rada: Ciąża trwała 9 m-cy, daj sobie tyle czasu na powrót do normy, a jak się nie uda, niech to nie będzie koniec świata.

4.    Dziecko nie zmienia relacji damsko-męskich

Oczekiwania: Dziecko scali nas jako parę, będziemy sobie jeszcze bliżsi.

Rzeczywistość: Niestety, dziecko zwłaszcza małe, jest tak absorbujące, że rodzice poświęcają mu każdą minutę. Nawet, gdy maluch śpi, rodzice często o nim mówią. Wieczorem zmęczenie daje o sobie znać, trudno wtedy o romantyczne uniesienia.

Rada: Zapytaj doświadczonych mam, jak wyrwać chociaż chwilę z napiętego grafika rodziców, by związek tętnił emocjami.

5.    Zmęczenie

Oczekiwania: Wiemy, że zdarzają się nieprzespane noce, ale będziemy wymieniać się  z mężem, a drzemki ucinać w ciągu dnia. Damy radę!

Budzisz się zmęczona - sprawdź co możesz z tym zrobić!

Rzeczywistość: Wykończenie, w nocy wstaję tylko ja, a w dzień zamiast drzemek sprzątam, gotuję, piorę, prasuję, albo zajmuję się drugim dzieckiem.

Rada: Musisz myśleć pozytywnie, będzie coraz lepiej! Dzieci z czasem naprawdę śpią coraz dłużej, a Ty poddaj się organizmowi, jeżeli jesteś senna, utnij sobie drzemkę z dzieckiem.

6.    Dobre intencje

Oczekiwania: Moje dziecko nie będzie oglądać telewizji, nie będę wąchać jego pieluchy, nie będzie jadło słodyczy...

Rzeczywistość: Jak łatwo wszystko ulega zmianie, gdy ma się już dziecko. Robimy zakazane rzeczy, powielamy tendencyjne zachowania.

Rada: Rób wszystko najlepiej jak potrafisz. Nikt nie jest doskonały.

7.    Nowe przyjaciółki

Oczekiwania: Jak to będzie cudownie, gdy poznam inne mamy. Zdobędę nowe znajome, będziemy sobie nawzajem pomagać.

Rzeczywistość: Nie cierpię tych klik mamusiek, które stale obgadują czyjeś życie. Czuję się pośród nich dziwnie wyobcowana.

Rada: Zdobywanie przyjaciół to długotrwały proces, nie zniechęcaj się na starcie.

Owszem, zgadza się, czasem nasze oczekiwania nie są zbieżne z tym, co oferuje nam życie. Czy sprawia to, że macierzyństwo staje się przez to gorsze? Zdecydowanie nie, jest może bardziej wyczerpujące, wymaga od nas więcej wysiłku, ale nadal jest czymś absolutnie cudownym!

A co Ciebie najbardziej zaskoczyło w macierzyństwie? Pisz w komentarzach.

Przeczytaj także: Macierzyństwo- instynkt czy nabyte umiejętności?

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj