rozejście spojenia łonowego w ciąży
fot. AdobeStock

Rozejście spojenia łonowego w ciąży: przyczyny, objawy, ćwiczenia

Rozejście spojenia łonowego to problem, który dotyka 1 na 800 kobiet w trakcie porodu. Gdy pojawi się już w ciąży, może znacznie utrudniać lub nawet uniemożliwiać poród naturalny.
Milena Oszczepalińska
rozejście spojenia łonowego w ciąży
fot. AdobeStock
Spojenie łonowe jest niezwykle ważnym elementem w budowie miednicy. Chroni narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi i amortyzuje wstrząsy przy chodzeniu. Jeżeli jest przeciążone, np. na skutek ciąży lub dużego wysiłku fizycznego, może dojść do jego rozejścia. Pojawia się wówczas silny ból, a także trudności z poruszaniem się.

Najczęściej rozejście spojenia łonowego w ciąży pojawia się w trzecim trymestrze, gdy silnie działa hormon (relaksyna), ułatwiający rozluźnianie się tkanek, a obniżający się płód zaczyna uciskać macicę i poprzez nią kości łonowe. Może ona wpłynąć także na chrząstkozrost łączący kości łonowe, czyli spojenie łonowe właśnie.

Spis treści:

Przyczyny rozejścia spojenia łonowego

Problem ten może dotknąć nie tylko kobiety ciężarne. Również sportowcy, których aktywność fizyczna znacznie obciąża spojenie łonowe, mogą cierpieć na tę dolegliwość. Ciężarne są na nią szczególnie narażone, ponieważ rozejście spojenia może pojawić się zarówno w trakcie ciąży, porodu (to najczęstsze przypadki), jak i już po porodzie na skutek wielu czynników. Do rozejścia spojenia łonowego mogą przyczynić się:
 • hormony w ciąży i po porodzie,
 • nadmierne obciążenie w ciąży,
 • dźwiganie po porodzie,
 • poród kleszczowy,
 • urodzenie dużego dziecka,
 • przedłużający się poród,
 • urazy mechaniczne.
Redakcja poleca: Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jest 1 warunek! – mówi psycholog [WIDEO]
Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko? Podstawowym warunkiem jest... twoje szczęście! Furtką dla dziecka do dobrego życia są szczęśliwi i spełnieni rodzice.

Objawy rozejścia spojenia łonowego

Głównym sygnałem świadczącym o tym, że mogło dojść do rozejścia spojenia łonowego, jest ból. Pojawia się on w okolicach:
 • brzucha,
 • krocza,
 • kości krzyżowej,
 • ud.
   
Bolesność pojawia się też podczas badania. Ból spojenia łonowego utrudnia chodzenie, wstawanie, nasila się podczas dźwigania. Charakterystycznym objawem, który mu towarzyszy, jest tzw. „kaczy chód”.

Jak sprawdzić, czy doszło do rozejścia spojenia łonowego

Zdiagnozowanie tej dolegliwości nie jest trudne. Ginekolog może ją zauważyć podczas badania USG. Dlatego tak istotne jest, by nie unikać wizyty u lekarza, gdy tylko pojawią się objawy.

W celu dokładniejszej diagnozy rozejścia spojenia łonowego wykonuje się także:
 • rezonans magnetyczny,
 • rentgen,
 • tomografię komputerową.
   
Jednak w ciąży zdjęcia RTG czy tomografia komputerowa nie są wskazane, dlatego mogą być wykonane dopiero po porodzie lub w wyjątkowych sytuacjach. Rozejścia spojenia łonowego w ciąży diagnozuje się więc poprzez USG.

Leczenie rozejścia spojenia łonowego

W przypadku potwierdzenia diagnozy lekarz zaleci odpoczynek i unikanie noszenia ciężkich rzeczy. Dodatkowo, jeśli to możliwe i bezpieczne (ciężarne nie mogą przyjmować wielu leków), przepisze odpowiednie środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Leczenie ogranicza się zwykle do łagodzenia objawów. Bywa, że zbawienny wpływ na spojenie łonowe ma fizjoterapia. Pomocne jest także noszenie specjalnego ortopedycznego pasa na rozejście spojenia łonowego.

Rozejście spojenia łonowego można całkowicie wyleczyć. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość – powrót do pełnej sprawności – takiej, aby móc uprawiać sporty – może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet kilka lat. Na szczęście po ciąży i porodzie spojenie łonowe goi się zwykle szybciej niż w przypadku rozejścia spojenia łonowego, które było wynikiem dużego urazu.

Rozejście spojenia łonowego a poród

Rozejście spojenia łonowego w ciąży może skutkować koniecznością przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Poród naturalny przy tej dolegliwości mógłby się przedłużać, a czasami jest zupełnie niemożliwy. Szybka diagnoza jest ważna zwłaszcza dla ciężarnych, ponieważ rozejście spojenia łonowego może przyczynić się do szybszego porodu.

Warto też wiedzieć, że jeśli w pierwszej ciąży lub podczas pierwszego porodu doszło do rozejścia spojenia łonowego, w kolejnej ciąży sytuacja może się powtórzyć. Dlatego po zajściu w kolejną ciążę warto lekarzowi powiedzieć o tym, że w poprzedniej doszło do rozejścia spojenia łonowego.

Ćwiczenia na spojenie łonowe

Leczenie rozejścia spojenia łonowego można wspomagać ćwiczeniami. Jednak należy je robić pod okiem fizjoterapeuty. Najpierw terapeuta zajmie się stawami krzyżowo-biodrowymi i regulacją napięć mięśniowych. Dopiero później można przystąpić do ćwiczeń angażujących mięśnie dna miednicy oraz korygujących przodopochylenie miednicy. Odbywają się one najczęściej w pozycji leżenia tyłem lub klęku podpartego i polegają na napinaniu bardzo konkretnych mięśni, np. mięśnia łonowo-guzicznego, mięśnia poprzecznego, mięśni stabilizujących miednicę i mięśnia dźwigacza odbytu. Po nauczeniu się, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, kobieta może rozpocząć w domu samodzielne ćwiczenia na spojenie łonowe.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy