rozejście spojenia łonowego
fot. AdobeStock

Rozejście spojenia łonowego – jak się objawia i leczy?

Rozejście spojenia łonowego to problem, który dotyka 1 na 800 kobiet w trakcie porodu lub jeszcze przed nim. Gdy pojawi się już w ciąży, może znacznie utrudniać lub nawet uniemożliwiać poród naturalny.
Milena Oszczepalińska
rozejście spojenia łonowego
fot. AdobeStock
Najczęściej rozejście spojenia łonowego w ciąży pojawia się w trzecim trymestrze, gdy silnie działa relaksyna (hormon ułatwiający rozluźnianie się tkanek), a obniżający się płód uciska macicę i poprzez nią kości łonowe. Relaksyna może  wpłynąć także na chrząstkozrost łączący kości łonowe, czyli na spojenie łonowe właśnie. Chrząstkozrost ulega wtedy rozciągnięciu, „obluzowaniu”, co może być przyczyną dolegliwości – silnego bólu i trudności z poruszaniem się.

Spis treści:

Objawy rozejścia spojenia łonowego

Głównym sygnałem świadczącym o tym, że mogło dojść do rozejścia spojenia łonowego, jest ból. Pojawia się on podczas chodzenia, wstawania, wchodzenia i schodzenia po schodach, w czasie stania na jednej nodze i może promieniować do:
 • spojenia łonowego,
 • brzucha,
 • krocza,
 • kości krzyżowej,
 • ud.

U części kobiet dolegliwości te pojawiają się po większym lub dłuższym wysiłku, innym dokuczają podczas wykonywania najzwyklejszych czynności, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Jak zbadać rozejście spojenia łonowego

Diagnozę stawia lekarz na podstawie wywiadu z pacjentką. Przy rozejściu spojenia łonowego kobieta skarży się na ból, który nasila się podczas dźwigania, pojawiają się trudności z chodzeniem, wstawaniem. Charakterystycznym objawem, który towarzyszy tej dolegliwości, jest tzw. kaczy chód. Potwierdzenie diagnozy uzyskuje się w badaniu USG, podczas którego lekarz ogląda spojenie łonowe.

rozejście spojenia łonowego rysunek poglądowySpojenie łonowe. Rys. Adobe Stock

Rozejście spojenia łonowego na 10 mm w ciąży uważa się za fizjologiczne, czyli takie, które nie powinno wywoływać większych dolegliwości i zakłócać normalnego funkcjonowania. Za patologiczne uznaje się rozejście spojenia łonowego w ciąży ponad 1 cm. Jeśli towarzyszą mu silne dolegliwości, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia w terminie porodu.

Leczenie rozejścia spojenia łonowego

W przypadku potwierdzenia diagnozy lekarz zaleci odpoczynek i unikanie noszenia ciężkich rzeczy. Kobieta powinna sporo leżeć i zrezygnować z aktywności fizycznej, także ćwiczeń dla ciężarnych. Dodatkowo, jeśli to możliwe i bezpieczne (wiele leków w ciąży jest zakazanych), lekarz przepisze odpowiednie środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zwykle jednak leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów. Bywa, że zbawienny wpływ na spojenie łonowe ma fizjoterapia. Pomocne jest także noszenie specjalnego ortopedycznego pasa na rozejście spojenia łonowego, który stabilizuje poluzowane połączenie kości.
 

Rozejście spojenia łonowego można całkowicie wyleczyć – trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. Powrót do pełnej sprawności – takiej, która umożliwia uprawianie sportu – może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet kilka lat. Czasami niezbędne jest nastawienie spojenia przez chirurga i leżenie w bandażach uciskowych przez ok. 6 tygodni. Na szczęście po ciąży i porodzie spojenie łonowe goi się zwykle szybciej niż w przypadku rozejścia spojenia łonowego, które było wynikiem dużego urazu.

Przyczyny rozejścia spojenia łonowego

Problem z rozejściem spojenia łonowego może dotknąć nie tylko kobiety ciężarne. Również sportowcy, których aktywność fizyczna znacznie obciąża spojenie łonowe, a także ludzie po urazach miednicy mogą cierpieć na tę dolegliwość. Ciężarne są na nią szczególnie narażone, ponieważ rozejście może pojawić się zarówno w trakcie ciąży, porodu (to najczęstsze przypadki), jak i już po porodzie na skutek wielu czynników. Do rozejścia spojenia łonowego mogą przyczynić się:
 • hormony w ciąży i po porodzie,
 • nadmierne obciążenie w ciąży,
 • duży przyrost masy ciała,
 • dźwiganie po porodzie,
 • poród kleszczowy,
 • urodzenie dużego dziecka,
 • przedłużający się poród,
 • urazy mechaniczne.

Rozejście spojenia łonowego a poród naturalny

Rozejście spojenia łonowego w ciąży może skutkować koniecznością przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Poród naturalny przy tej dolegliwości mógłby się przedłużać, a czasami jest zupełnie niemożliwy. Szybka diagnoza jest ważna, zwłaszcza dla ciężarnych, ponieważ rozejście spojenia łonowego może przyczynić się do porodu przedwczesnego.

Warto też wiedzieć, że jeśli w pierwszej ciąży lub podczas pierwszego porodu doszło do rozejścia spojenia łonowego, w drugiej ciąży sytuacja może się powtórzyć. Dlatego po zajściu w kolejną ciążę warto lekarzowi powiedzieć o tym, że w poprzedniej doszło do rozejścia spojenia łonowego.

Ćwiczenia na spojenie łonowe

Leczenie rozejścia spojenia łonowego można wspomagać ćwiczeniami. Jednak należy je robić pod okiem fizjoterapeuty. Najpierw terapeuta zajmie się stawami krzyżowo-biodrowymi i regulacją napięć mięśniowych. Dopiero później można przystąpić do ćwiczeń angażujących mięśnie Kegla oraz korygujących przodopochylenie miednicy. Odbywają się one najczęściej w pozycji leżenia tyłem lub klęku podpartego i polegają na napinaniu bardzo konkretnych mięśni, np. mięśnia łonowo-guzicznego, mięśnia poprzecznego, mięśni stabilizujących miednicę i mięśnia dźwigacza odbytu. Po nauczeniu się, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, kobieta może rozpocząć w domu samodzielne ćwiczenia na spojenie łonowe.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Szczepienia skojarzone – co to takiego? [WIDEO]
Czy wiesz, czym są szczepienia wysokoskojarzone? Tak określa się nowoczesne szczepionki 4-, 5- lub 6-składnikowe. Dlaczego są popularne? Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wymagają tylko jednego wkłucia, a chronią przed odpowiednio 4, 5 lub 6 różnymi chorobami zakaźnymi. Tym samym to doskonały sposób, by zmniejszyć ból podczas szczepienia u dziecka i związany z nim... stres u rodziców.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy