urlop tacierzyński 2020
fot. Adobe Stock

Urlop tacierzyński 2020 - ile dni wolnych, zasady, wniosek

Urlop tacierzyński pozwala ojcu dziecka na opiekę nad nim. Wyjaśniamy zasady jego przyznawania, ile wynosi, kto może go dostać i czy jest płatny.
Agnieszka Majchrzak
urlop tacierzyński 2020
fot. Adobe Stock
Kodeks pracy nie reguluje zasad przyznawania urlopu tacierzyńskiego. Określa się nim dni wolne, które tata dziecka może sobie wziąć na opiekę nad nim w sytuacji, gdy mama dziecka nie wykorzystała w całości urlopu macierzyńskiego.

Spis treści:

Urlop tacierzyński - kto może go dostać

O urlop może ubiegać się tata dziecka w sytuacji, gdy:
  • posiada ubezpieczenie chorobowe,
  • jest zatrudniony na umowę o pracę.

Urlopu tacierzyńskiego nie można podzielić na części. Trzeba go wykorzystać zaraz po rezygnacji matki z pozostałej części macierzyńskiego. 
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Urlop tacierzyński - ile to dni

Kobieta może wrócić do pracy i odstąpić swojemu partnerowi część niewykorzystanego urlopu. Jego wymiar zależy od urlopu macierzyńskiego mamy dziecka i tego, w jakim zakresie go wykorzystała. Tata może uzyskać jego pozostałą część. Mogą to być dwa tygodnie, jak i półtora miesiąca. Maksymalnie może to być 6 tygodni.

Pierwsze 14 tygodni urlopu zawsze jednak przysługuje jedynie mamie. Dopiero kolejnych 6 tygodni może być rozdzielone między rodziców. Wówczas tacierzyński będzie trwał:
  • 6 tygodni w przypadku urodzenia się jednego dziecka,
  • 17 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się dwojga dzieci,
  • 19 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się trojga dzieci,
  • 21 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się czworga dzieci,
  • 23 tygodnie w przypadku jednoczesnego urodzenia się pięciorga i więcej dzieci.

Trzeba pamiętać, że czasami kobieta korzysta z części urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Wówczas zmniejsza się liczba tygodni do wykorzystania po porodzie, a to oznacza, że także wymiar urlopu tacierzyńskiego będzie mniejszy.
Mama dziecka może zrzec się urlopu macierzyńskiego nie wcześniej niż 14 tygodni po porodzie.

Urlop tacierzyński - jakie otrzymasz wynagrodzenie

Ojcu dziecka korzystającemu z urlopu tacierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński. Jest on wypłacany w wysokości 100 procent podstawy jego wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego.

Urlop tacierzyński - co trzeba zrobić, aby go otrzymać

Osoba, która chce skorzystać z urlopu, musi złożyć swojemu pracodawcy pisemny wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego.

W tym celu trzeba: 
  • złożyć pisemny wniosek o rezygnację z urlopu macierzyńskiego - robi to matka dziecka,
  • dołączyć oświadczenie, od kiedy ubezpieczony ojciec dziecka będzie korzystał z urlopu,
  • wniosek trzeba złożyć nie później niż na 14 dni przed planowanym powrotem kobiety do pracy i rozpoczęciem przez jej partnera korzystania z części niewykorzystanego urlopu macierzyńskiego.
 

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

Urlop tacierzyński jest potocznie utożsamiany z urlopem ojcowskim. Jednak to błąd, gdyż są to dwa różne urlopy przysługujące pracownikowi, który chce sprawować opiekę nad dzieckiem.

Urlop ojcowski zawsze wynosi 2 tygodnie i może być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 2. roku życia, maksymalnie w dwóch częściach. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim.

Urlop tacierzyński, gdy mama dziecka jest w szpitalu

Jeżeli mama dziecka będzie wymagała opieki szpitalnej, wówczas może ona przerwać pobieranie zasiłku macierzyńskiego w ramach urlopu macierzyńskiego, a ojciec dziecka może wystąpić o przyznanie pozostałej jego części. 

Rodzice mogą w sumie wykorzystać zasiłek macierzyński w wysokości określonej przepisami kodeksu pracy, czyli 20 tygodni w przypadku jednego dziecka lub 31 tygodni w przypadku dwojga dzieci.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy