5 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o PCOS

Długie, bezowocne starania o dziecko to wskazanie do wykluczenia zespołu policystycznych jajników, jednej z najczęściej diagnozowanych dolegliwości u kobiet. Sprawdź, co w praktyce oznacza PCOS .
Karolina Stępniewska
objawy PCOS
fot. Fotolia
Twój lekarz podejrzewa u ciebie zespół policystycznych jajników, a może już usłyszałaś taką diagnozę? To naturalne, że jesteś zmartwiona. Powinnaś wiedzieć, że PCOS to jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet, które mają nieregularne miesiączki lub nie mogą zajść w ciążę. Bez trudu można dotrzeć do informacji, że PCOS może być przyczyną niepowodzeń w zajściu w ciążę, czy jednak zespół policystycznych jajników przesądza o niepłodności? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o PCOS.

Co to jest PCOS?

PCOS jest zaburzeniem na endokrynologicznym: za zespół policystycznych jajników (z ang. polycystic Ovary Syndrome - PCOS) odpowiada brak równowagi hormonalnej. - Zaburzenia równowagi hormonów mogą wynikać z nadmiernej ilości hormonu luteinizującego LH, braku proporcji hormonów, produkowanych przez przysadkę mózgową np. prolaktyny, niedoboru progesteronu oraz nadmiaru męskich hormonów płciowych, szczególnie testosteronu. Jeden hormon wpływa na kolejne, odbijając się na funkcjonowaniu organizmu, szczególnie układu rozrodczego. W następstwie tego w jajnikach wzrasta ilość pęcherzyków Graafa, które zamiast co miesiąc uwalniać komórkę jajową, obumierają, tworząc liczne torbiele i cysty. Stąd inna nazwa choroby – wielotorbielowatość. Jako że nie dochodzi do owulacji, występuje brak ciałka żółtego oraz niedobór progesteronu – wyjaśnia dr Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Badań Prenatalnych Gyncentrum w Katowicach.
Redakcja poleca: Co jeść przy PCOS starając się o dziecko - porady dietetyka (film)
Jak powinna wyglądać dieta kobiety starającej się o dziecko z zespołem policystycznych jajników? - rady dietetyka z Centrum Wspierania Płodności.

Objawy PCOS

Objawy zespołu policystycznych jajników pojawiają się stopniowo. Oprócz zaburzeń miesiączkowania, niepłodności i otyłości lub trudności z utratą zbędnych kilogramów, mogą pojawiać się objawy spowodowane nadmiarem androgenów:
  • trądzik
  • cera łojotokowa
  • nadpotliwość
  • hirsutyzm (nadmierne owłosienie na ciele i twarzy, ale też na klatce piersiowej, plecach czy udach);
  • znaczące wypadanie włosów.

Jak zdiagnozować zespół policystycznych jajników?

Wcześnie wykryty zespół policytycznych jajników i odpowiednio szybko wdrożone leczenie, pozwalają kontrolować objawy i mogą zapobiec możliwym powikłaniom, w tym niepłodności i innym chorobom, do których mogą prowadzić policystyczne jajniki. Jeśli ponad rok starań o dziecko nie przyniósł wymarzonego rezultatu, poproś lekarza o sprawdzenie, czy nie cierpisz na PCOS. Przyczyny PCOS mogą mieć podłoże genetyczne. Jeśli kobiety w twojej najbliższej rodzinie, ze strony matki lub ojca, miesiączkują nieregularnie lub cierpią na cukrzycę, ryzyko, że i ty zachorujesz, rośnie.

Do diagnozy PCOS potrzebne będą:
  • pomiar wagi ciała i oznaczenie BMI
  • sprawdzenie ciśnienia krwi
  • USG narządów rodnych, które wykaże, czy jajniki mają budowę charakterystyczną dla PCOS (zwiększona liczba małych pęcherzyków w jajniku, z nadmiernie rozwiniętym zrębem jajnika).
  • testy laboratoryjne: poziom cukru we krwi, badanie prolaktyny, oznaczenie poziomu hormonów m.in. testosteronu i insuliny.
Badanie hormonów pozwoli przy okazji wykluczyć ewentualne zaburzenia pracy tarczycy lub innych gruczołów, które mogą dawać podobne objawy.

Leczenie zespołu policystycznych jajników

Kiedyś usuwano część tkanki jajnika (tzw. resekcja klinowa), obecnie coraz rzadziej stosuje się tę metodę, zamiast tego doradza się zdrowy tryb życia: zbilansowaną dietę przy PCOS, regularną aktywność fizyczną oraz kontrolę wagi. To pozwala zredukować skalę objawów i zapobiegać długotrwałym problemom zdrowotnym. – Jeśli pacjentka z PCOS ma nadwagę, wskazana jest jej utrata. Im więcej tkanki tłuszczowej, tym większa produkcja hormonów, co jest tu bardzo niepożądane. Nawet tracąc 4-5 kg, pacjentka może usprawnić pracę układu hormonalnego oraz wyregulować cykl menstruacyjny. Kobiety, które palą papierosy, powinny z kolei rozważyć rzucenie nałogu. Okazuje się, że palaczki mają wyższy poziom androgenów, tj. męskich hormonów płciowych, które mają duże znaczenie w rozwoju PCOS – wyjaśnia specjalista Gyncentrum.

Lekarz może również zalecić terapię hormonalną, np. środki antykoncepcyjne, które mają ustabilizować huśtawkę hormonów. Leczenie za pomocą hormonów może trwać nawet kilka lat. Ustabilizowane hormony zwiększają szanse uregulowania miesiączek, pojawienia się owulacji i zajścia w ciążę.

PCOS i wpływ na zdrowie

Zespół policystycznych jajników to trudna choroba. Kobieta, która cierpi na PCOS, może zapaść również na cukrzycę typu 2 lub choroby układu sercowo-naczyniowego (m.in. nadciśnienie, wysoki cholesterol, miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca, udar). Nierzadkie są też problemy ze zdrowiem psychicznym: wahania nastroju, depresja, problemy ze snem (m.in. bezdech senny).

Na skutek nieregularnych miesiączek, PCOS może doprowadzić też do przerostu błony śluzowej macicy, co może powodować m.in. ból i dyskomfort podczas współżycia, problemy z pęcherzem moczowym oraz nietrzymanie moczu. Przerost endometrium najczęściej wymaga tzw. łyżeczkowania jamy macicy. Zespół policystycznych jajników 3-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia ryzyka nowotworu trzonu macicy u kobiet w wieku rozrodczym.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Chłopiec czy dziewczynka?

Jedzenie na płodność