Ewa Cwil

Ewa Janczak-Cwil

Z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej. Pracuje w przychodni rehabilitacyjnej pod Warszawą, gdzie zajmuje się dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwami, prowadząc m.in. rubrykę fitness w magazynie Shape, była zastępcą redaktor naczelnej w Be Active. Jest współtwórczynią jednego z największych polskich portali o tematyce fitness. Ukończyła m.in. kursy: FOI – Funkcjonalna Integracja i Osteopatia, kurs na pomocnika instruktora narciarskiego, młodszego ratownika wodnego, instruktora kulturystyki i aerobiku. Ma uprawnienia państwowe do wykonywania masażu leczniczego oraz zabiegów fizykoterapii. Jest mamą córki i syna, którym stara się przekazać miłość do przyrody i aktywności fizycznej.
pomoc dla Kubusia
Aktualności

Życie Kubusia wyceniono na 6,5 mln zł. NIE POZWÓL, aby cena okazała się zbyt wysoka!

Ewa Janczak-Cwil
zmiany w bonie turystycznym
dofinansowanie

Bon turystyczny NA STAŁE? Jarosław Gowin zapowiada nowe zasady funkcjonowania

Bon turystyczny to przede wszystkim sposób na wsparcie naszej rodzimej branży turystycznej, która ucierpiała wskutek pandemii. Minister Gowin właśnie poinformował, że być może uda się wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu bonów korzystne zarówno dla rodzin, jak i touroperatorów.
Ewa Janczak-Cwil
Ola Żebrowska wyciek mleka
laktacja

Aleksandra Żebrowska pokazała się z… cnotą niewieścią!

Karmiąca piersią Aleksandra Żebrowska niewątpliwie ma dystans do siebie. Na jej profilu na Instagramie pojawiło się wymowne zdjęcie opatrzone komentarzem, który od razu podchwyciła część obserwujących, nawiązując do niedawnych wypowiedzi doradcy ministra Czarnka.
Ewa Janczak-Cwil
odwiedziny w szpitalach tylko dla zaszczepionych
koronawirus

Odwiedziny w szpitalach tylko dla w pełni zaszczepionych?

Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość wprowadzenia zasady, że odwiedzającym pacjenta przebywającego w szpitalu będzie mogła być tylko osoba w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19. Obecnie różne placówki podchodzą do odwiedzin w różny sposób – część szpitali w ogóle zakazuje odwiedzin, inne wpuszczają tylko zaszczepionych.
Ewa Janczak-Cwil
znęcał się na dzieckiem
przemoc wobec dzieci

To skandal, że ojciec będzie mógł zajmować się dzieckiem po tym, co mu robił

W sierpniu ubiegłego roku, po anonimowym zgłoszeniu, sześcioletnia dziewczynka trafiła do rodziny zastępczej, gdyż stwierdzono, że ojciec się nad nią znęcał. Prokurator oskarżył go o zaniedbywanie, bicie, przypinanie do łóżka łańcuchem. Zanim doszło do pierwszej rozprawy, sąd umorzył sprawę i dziecko wróciło do ojca.
Ewa Janczak-Cwil
pozycja naturalna do karmienia
pozycje do karmienia piersią

Pozycja naturalna do karmienia – jak wygląda, zalety dla mamy i dziecka

Pozycja naturalna jest bardzo wygodna dla mamy i dziecka. Poleca się ją przy problemach z przystawianiem niemowlęcia do piersi, przy szybkim wypływie mleka czy niespokojnym dziecku. Na dodatek zostawia mamie swobodną rękę, którą może sięgać po napój lub książkę.
Ewa Janczak-Cwil
ile kosztuje żłobek

Ile kosztuje żłobek w 2021 roku – ceny w placówkach prywatnych i państwowych

Na pytanie, ile kosztuje żłobek, nie ma jednej precyzyjnej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czy dziecko będzie chodziło do państwowej czy prywatnej placówki oraz od regionu. Najtańsze są żłobki państwowe, ale niektóre miasta dofinansowują również pobyt dzieci w żłobkach prywatnych. Sprawdź, ile wynoszą opłaty związane z posyłaniem dziecka do żłobka.
Ewa Janczak-Cwil
PnŚ grube niemowlęta
waga niemowlaka

„PnŚ” znowu wzbudziło ostre reakcje widzów. Tym razem poszło o niemowlęta

Popularny program TVP oglądają miliony widzów, dlatego jego producenci powinni czuć się nieco bardziej odpowiedzialni za publikowane w nim treści i ich wpływ na opinie oglądających. Robienie sensacji z dużych niemowląt ważących więcej, niż wskazywałby na to ich wiek, rozsierdziło oglądających.
Ewa Janczak-Cwil
jagody na biegunkę

Jagody na biegunkę – jak stosować, jak przygotować (przepisy plus dawkowanie)

Jagody należą do najstarszych leków naturalnych stosowanych przy biegunce. Już nasi przodkowie zaobserwowali, że mają działanie zapierające. Dziś wiadomo, że to zasługa zawartych w owocach garbników. Wiadomo też, że jagody można stosować z lepszym skutkiem, jeśli nie je się ich na surowo, tylko po odpowiednim przetworzeniu.
Ewa Janczak-Cwil
spuchnięte oko u dziecka

Spuchnięte oko u dziecka – przyczyny, leczenie

Spuchnięte oko u dziecka najczęściej wskazuje na problem okulistyczny, ponieważ choroby ogólnoustrojowe, jak np. alergia, zwykle wywołują obrzęk obu oczu. Dolegliwości jednego oka mogą objawiać się opuchlizną pod okiem lub obrzękiem powieki.
Ewa Janczak-Cwil
1000 plus na dziecko
świadczenia rodzinne

1000 plus na dziecko – wypłaty ruszą szybciej!

Rząd planuje przyspieszyć wypłatę 1000 plus na dziecko – pieniędzy na drugie i kolejne dzieci w rodzinie – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Martyna Maląg. Początkowo planowano wypłaty od stycznia 2023 roku, jednak wypłata ma nastąpić o wiele szybciej.
Ewa Janczak-Cwil
dmuchańce porwał wiatr

Przerażający film – wiatr porwał dmuchańce

Dmuchańce, które tak uwielbiają dzieci, mogą stać się dla nich śmiertelnie niebezpieczne. To naprawdę realne zagrożenie, zwłaszcza przy tak gwałtownych zmianach pogody, jakie teraz się zdarzają. Zobacz film nagrany przez jednego z rodziców na letnim festynie.
Ewa Janczak-Cwil
spuchnięty siusiak u dziecka

Spuchnięty siusiak u dziecka – skąd się bierze, jak go leczyć?

Spuchnięty siusiak u dziecka może być objawem zapalenia napletka, które często zdarza się małym chłopcom. Pojawia się na skutek zakażenia lub mechanicznego podrażnienia. Jak leczyć dziecko w domu, kiedy szukać pomocy u lekarza?
Ewa Janczak-Cwil
w czym jest gluten
gluten

W czym jest gluten? – lista zbóż i produktów zawierających gluten

Wyjaśniamy, czym jest gluten i gdzie można go znaleźć. Wymieniamy zboża, w których gluten występuje naturalnie, a także produkty, w których nie spodziewamy się jego obecności, mimo że jest do nich dodawany. To ważna wiedza dla osób uczulonych lub tylko nadwrażliwych na gluten, które po zjedzeniu zawierających to białko produktów mogą mieć kłopoty zdrowotne.
Ewa Janczak-Cwil
Pęknięcie krocza

Pęknięcie krocza – czynniki ryzyka, klasyfikacja, leczenie

Pęknięcie krocza zdarza się rzadko, gdyż wbrew zaleceniom w Polsce nadal często stosowana jest procedura nacinania krocza, zwłaszcza u kobiet rodzących po raz pierwszy. Uraz ten należy do najczęstszych powikłań okołoporodowych, które zdarzają się w czasie porodu naturalnego. Jednak pęknięciu krocza można zapobiegać, zmniejszając ryzyko jego wystąpienia.
Ewa Janczak-Cwil
Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży – jak długo brać, jak zrobić zastrzyk w brzuch?

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży podaje się tylko tym kobietom, u których istnieje ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej, przy wadach zastawek lub sztucznych zastawkach serca oraz w przypadku, gdy organizm matki traktuje płód jak ciało obce i zwalcza go, co prowadzi do utraty ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
zastrzyki przeciwzakrzepowe przy cesarskim cięciu
cesarka

Zastrzyki przeciwzakrzepowe po cesarskim cięciu – jak długo trzeba je brać?

Zastrzyki przeciwzakrzepowe po cesarskim cięciu nie są podawane wszystkim kobietom. Decyzję podejmuje lekarz. Czasami zalecenia obejmują podawanie zastrzyków z heparyną nawet przez 8 tygodni po cesarce, a czasami ograniczają podanie heparyny jedynie do kilku zastrzyków przeciwzakrzepowych. Od czego to zależy?
Ewa Janczak-Cwil
Pies najlepszym przyjacielem dziecka?

Pies najlepszym przyjacielem dziecka?

Czy psy zachowują się tak samo w obecności dorosłego i w obecności dziecka? Badania pokazały, że nie. Choć pies może pomagać dziecku uporać się z różnymi trudnościami, to nie powinien z nim zostawać sam na sam. Sprawdź dlaczego.
Ewa Janczak-Cwil
Zielona biegunka u dziecka
biegunka u dziecka

Zielona biegunka u dziecka – skąd się bierze, jak postępować?

Zielona biegunka u dziecka powinna być powodem do odbycia konsultacji z pediatrą. Przyczyn zielonej biegunki może być kilka – jedne są niegroźne, inne mogą świadczyć o konieczności podjęcia leczenia.
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci

Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem

Bon turystyczny można zrealizować również na atrakcje dla dzieci. Coraz więcej parków rozrywki oferuje bilety wstępu, za które można zapłacić bonem, pod warunkiem zakupienia ich w ramach specjalnego pakietu z wyżywieniem lub noclegiem. Sprawdź, jakie atrakcje turystyczne przysługują na bon turystyczny.
Ewa Janczak-Cwil
Biegunka z krwią u dziecka
biegunka u dziecka

Biegunka z krwią u dziecka – co oznacza, jak ją leczyć

Biegunka z krwią u dziecka może mieć wiele przyczyn – od dość błahych po poważne i wymagające pilnego leczenia. Szczególnej uwagi wymaga ostra biegunka u dziecka z krwią i śluzem. Zagrożeniem dla malucha może być nie tylko spowodowane nią odwodnienie, ale i przyczyna krwawienia.
Ewa Janczak-Cwil
Przepuklina w ciąży
przepuklina

Przepuklina w ciąży – rodzaje, objawy, leczenie

Przepuklina w ciąży może pojawić się wskutek rozciągnięcia powłok brzusznych oraz wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Najczęściej uwidacznia się przepuklina pępkowa lub pachwinowa. W niektórych przypadkach dochodzi do uwięźnięcia przepukliny, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
Ewa Janczak-Cwil
przepuklina po cesarce
przepuklina
blizna po cesarce

Przepuklina po cesarce – objawy przepukliny, postępowanie

Przepuklina pojawiająca się po cesarskim cięciu może być skutkiem wykonanego zabiegu przecinania powłok brzusznych albo tylko samej ciąży. To rodzaj przepukliny brzusznej, która może objawić się samoistnie po porodzie lub dopiero w kolejnej ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
kołatania serca w ciąży
objawy ciąży

Kołatania serca w ciąży – skąd się biorą, jak sobie z nimi radzić?

Kołatania serca w ciąży zdarzają się wielu kobietom i najczęściej nie są niebezpieczne, o ile nie towarzyszą chorobom układu krążenia. Objawy kołatania serca w ciąży powinny być monitorowane przez lekarza zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do ich nasilenia.
Ewa Janczak-Cwil
paszport covidowy
podróże z dziećmi

Paszport covidowy – jak wygląda, do czego uprawnia, ile jest ważny?

Paszport covidowy potwierdza poddanie się szczepieniu na COVID-19, przechorowanie tej choroby lub otrzymanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dzięki niemu posiadacz paszportu może przekraczać granice krajów, meldować się w hotelach, wchodzić do parków rozrywki i nie przejmować się niektórymi obostrzeniami. Sprawdź, jak pobrać paszport covidowy dla siebie lub dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
co zabrać nad morze z dzieckiem
wakacje nad morzem

Co zabrać nad morze z dzieckiem? Zamiast tony bagażu − PROSTA lista!

Na wyjazd nad morze z dzieckiem trzeba zabrać zarówno rzeczy, które zapewnią mu bezpieczeństwo, jak i takie, które poradzą sobie z dziecięcą nudą. Podstawa to apteczka, ubrania i kosmetyki, choć zabawek też nie powinno zabraknąć. Z krótką i przejrzystą listą spakujesz się w mig!
Ewa Janczak-Cwil
woda w uchu
zapalenie ucha
kąpiel
ból ucha

Woda w uchu – jak się jej pozbyć? Objawy i leczenie

Woda w uchu może znaleźć się wskutek kąpieli lub intensywnego prysznica. Zazwyczaj wypływa samoistnie, ale czasami pozostaje w uchu, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli woda nie chce wylecieć z ucha po zastosowaniu domowych sposobów, trzeba iść do lekarza. W przeciwnym razie może powstać infekcja.
Ewa Janczak-Cwil
jak pobrać paszport covidowy
plan podróży
bezpieczne wakacje

Jak pobrać paszport covidowy – na telefon i do wydruku

Nie wiesz, jak pobrać paszport covidowy? Do wyboru masz dwie opcje: pobierasz potwierdzenie szczepienia na telefon albo tablet lub drukujesz jego wersję papierową. Możesz również poprosić o wydruk przy przyjęciu pierwszej (w przypadku preparatu J&J/Janssen) lub drugiej dawki szczepionki. Sprawdź, jak pobrać paszport covidowy przez internet.
Ewa Janczak-Cwil
mikrobiom a strach u niemowląt
brzuch
karmienie piersią

Bakterie decydują o tym, jak niemowlę przeżywa strach

Okazuje się, że prawidłowy rozwój układu nerwowego niemowlęcia zależy od tego, jakie bakterie skolonizują jego układ pokarmowy. To bakterie tam przebywające decydują o tym, jak tak małe dziecko zachowuje się w obliczu zagrożenia i czy będzie kiedyś narażone na depresję.
Ewa Janczak-Cwil
który skok rozwojowy najgorszy
rozwój niemowlaka
kamienie milowe

Który skok rozwojowy jest najgorszy?

Skoki rozwojowe występują u najmłodszych dzieci. W sumie dziecko przechodzi ich 10. Który skok jest najgorszy, czyli najtrudniejszy dla dziecka i rodzica? I wreszcie, jak przetrwać skok rozwojowy? Wyjaśniamy!
Ewa Janczak-Cwil