Małgorzata Wódz Mamotoja.pl

Małgorzata Wódz

W mamotoja.pl dba o SEO, czyli o to, by korzystający z serwisu przyszli i obecni rodzice, znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Z mediami parentingowymi związana od 2006 roku. Pisanie o problematyce rodzicielskiej rozpoczynała w „Twoim Dziecku” – najstarszym polskim miesięczniku dla rodziców wydawanym we ścisłej współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Redaktorka prowadząca połączonych magazynów „Będę Mamą”/„Twoje Dziecko”. Z przyjemnością łączy dziennikarstwo prasowe z internetowym. Została uhonorowana nagrodą w kategorii „Internet” w prestiżowym konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2020. Ma też na koncie wyróżnienie w konkursie na Dziennikarza Medycznego w kategorii publicystyka prasowa. Pisze o ciąży, rozwoju, zdrowiu i wychowaniu dzieci zgodnie z zasadą, by rodzicielstwo stało się prostsze. Wierzy, że każde nowo narodzone dziecko kryje w sobie wielki potencjał. Fascynują ją badania nad rozwojem mózgu i nowe technologie. Jako mgr filologii polskiej z chęcią recenzuje (i czyta) dobrą literaturę dla dzieci oraz poradniki dla rodziców. Mama Michała i Miłosza.
AMR, w czym kąpać noworodka
Pielęgnacja

W czym kąpać noworodka – najlepsze kosmetyki do mycia dziecka

Małgorzata Wódz
czy można się opalać w ciąży
lato
opalanie
bezpieczne opalanie

Opalanie w ciąży – dozwolone czy nie? Opinia dermatologa

Ciężarne nie powinny przebywać w słońcu. Opalanie w ciąży grozi nie tylko powstaniem przebarwień na skórze, ale może również doprowadzić do przegrzania organizmu, którego skutkiem będzie zasłabnięcie lub nawet poronienie. Wyjaśniamy, jak bezpiecznie korzystać ze słońca latem. Sprawdzamy też, czy ciężarna może opalać się na solarium lub używać samoopalacza.
Małgorzata Wódz
pielęgnacja pupy
pieluchy
pieluszkowe zapalenie skóry
odparzenia

Odparzona pupa – objawy, przyczyny, leczenie [ZDJĘCIA]

Odparzenie pupy to potoczne określenie stanu zapalnego skóry dziecka w okolicach pupy, krocza, ud, pachwin, czyli w miejscach przylegania pieluszki do skóry. Może mieć wiele różnych przyczyn, między innymi błędy w pielęgnacji lub skłonność do uczuleń. Odparzenie wywołuje u dziecka przykre objawy i wymaga odpowiedniej higieny, a czasem także leczenia.
Małgorzata Wódz
kosmetyki dla noworodka
pielęgnacja noworodka
kosmetyki dla dzieci
kosmetyki dla niemowląt

Kosmetyki dla noworodka – zadbaj o skórę dziecka już od pierwszego dnia życia (LISTA)

Kosmetyki dla noworodka to kilka podstawowych produktów. Ich nadmiar, zamiast pomóc, może zaszkodzić małemu dziecku. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji noworodka, a z jakich można zrezygnować. Nasza lista zawiera tylko najlepsze i polecane kosmetyki dla dzieci od pierwszych dni życia.
Małgorzata Wódz
objawy autyzmu
zaburzenia rozwojowe
autyzm u dziecka
niepożądane odczyny poszczepienne

Objawy autyzmu u dzieci: wczesne łatwo przegapić lub pomylić z wolnym rozwojem

Objawy autyzmu mogą ujawnić się na bardzo wczesnym etapie życia dziecka. Ale często nawet lekarze mają problem z rozpoznaniem tego zaburzenia. Dlatego tak ważna jest czujność rodziców, bo wczesne rozpoznanie objawów u autystycznego dziecka daje większe szanse na jego lepszy rozwój.
Małgorzata Wódz
zasiłki dla samotnej matki
samotna matka
samotny tata
samotny rodzic

Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS

Zasiłki dla samotnej matki nie przysługują niestety wszystkim mamom samotnie wychowującym dziecko. Aby otrzymać dodatek dla samotnej matki w 2022 roku, trzeba spełnić określone warunki. Ponadto od lipca 2022 roku zmienił się sposób opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci.
Małgorzata Wódz
rozwój dziecka
muzyka

Co muzyka zrobi z twoim dzieckiem?

Rodzice często marzą o tym, by ich pociecha grała na jakimś instrumencie. I słusznie, bo obcowanie z muzyką doskonale wpływa na rozwój dziecka.
Małgorzata Wódz
upał a ciąża
ciąża
upał

Upał a ciąża: jak radzić sobie w upały? Najlepsze sposoby w ciąży

Upały często wywołują u ciężarnych różnego rodzaju dolegliwości, zwłaszcza na zaawansowanym etapie ciąży. Wysokie temperatury powodują opuchlizny, zasłabnięcia oraz zwiększają ciśnienie krwi. Gorące dni zniesiesz łagodniej, jeśli będziesz dużo pić i unikać ostrego słońca. Podpowiadamy, jakie są jeszcze bezpieczne sposoby na upał w ciąży.
Małgorzata Wódz
Farbowanie włosów w ciąży
ciąża
włosy w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży – czy można farbować, rozjaśniać, malować henną włosy w ciąży?

Farbowanie włosów w ciąży jest dozwolone nawet w pierwszym trymestrze. Jednak na początku ciąży farba z amoniakiem może powodować u ciężarnej mdłości ze względu na jej intensywny zapach. Niektórzy lekarze z tego względu zalecają odczekanie z koloryzacją do drugiego trymestru. Jak wynika z dostępnych badań, ilość chemikaliów w farbach do włosów nie jest jednak toksyczna dla płodu. Są za to zabiegi fryzjerskie, których należy unikać w ciąży.
Małgorzata Wódz
co na chorobę lokomocyjną u dziecka
choroba lokomocyjna

Co na chorobę lokomocyjną u dziecka: najlepsze sposoby i leki (syropy, opaski, plastry) – WIDEO

Rodzice często głowią się, co jest najlepsze na chorobę lokomocyjną u dziecka. Nie ma jednego skutecznego leku, warto jednak wypróbować preparaty farmaceutyczne, np. opaski czy plastry. W aptekach dostępne są też leki na chorobę lokomocyjną dla dzieci w różnym wieku, w tym dla rocznego dziecka i dwulatka. Czy zaklejanie pępka działa na chorobę lokomocyjną?
Małgorzata Wódz
czego boją się dzieci
wychowanie dziecka

Czego boją się dzieci? Ranking dziecięcych lęków

Każdy rodzić zastanawia się, czego boją się dzieci, jednak nie każdy zna prawdę. Dzieci czasami czują strach przed rzeczami, o których dorosły by nie pomyślał, że mogą budzić u dziecka niepokój. Sprawdź, czego najbardziej boją się dzieci.
Małgorzata Wódz Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać noworodka latem
noworodek
lato
wyprawka dla noworodka

Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?

Opiekowanie się noworodkiem latem jest dla rodzica o wiele prostsze niż podczas chłodnych miesięcy. Masz teraz mniej kłopotów z przykrywaniem, ubieraniem i przebieraniem. Musisz tylko zadbać, aby dziecku nie było za gorąco. Jak to osiągnąć?
Małgorzata Wódz
niania elektroniczna ranking
new badge ranking medium
sen niemowlaka
wyprawka dla noworodka

Niania elektroniczna: ranking 2022. Najlepsze nianie elektroniczne z dużym zasięgiem, kamerą, WiFi

Dobra niania elektroniczna przyda się w każdym domu, w którym jest małe dziecko. Takie urzędzenie pozwala na kontrolowanie snu dziecka i jego aktywności. Nowoczesne nianie elektroniczne mają wiele przydatnych funkcji i znacząco różnią się między sobą ceną i designem. Wybrałyśmy najlepsze nianie elektroniczne 2022: z dużym zasięgiem, kamerą i monitorem oddechu.
Małgorzata Wódz
zgaga w ciąży
ciąża
dolegliwości w ciąży
zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży: przyczyny, objawy, łagodzenie dolegliwości

Zgaga w ciąży to nieprzyjemny problem, który dotyczy większości przyszłych mam. U niektórych kobiet zgaga pojawia się we wczesnej ciąży, a nasila się w drugim i trzecim trymestrze. Aby skutecznie walczyć ze zgagą, trzeba poznać przyczyny tej dolegliwości i przestrzegać kilku zasad. Można też stosować bezpieczne leki.
Małgorzata Wódz
infekcja pochwy, infekcje intymne, ciąża, objawy
infekcja pochwy
infekcje intymne
objawy

Infekcje intymne w ciąży: grzybica, waginoza, chlamydioza, rzęsistkowica

Podczas ciąży rośnie ryzyko infekcji intymnych. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie wstydź się i nie czekaj, tylko powiedz o nich lekarzowi. Szybkie rozpoczęcie leczenia sprawi, że twoje dziecko będzie bezpieczne.
Małgorzata Wódz
opuchnięte nogi w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży
obrzęki w ciąży

Opuchnięte nogi w ciąży: przyczyny, jak sobie radzić

Opuchnięte nogi w ciąży są zmorą wielu przyszłych mam. Spuchnięte stopy, kostki, łydki – brzmi znajomo? Podajemy przyczyny obrzęków nóg w ciąży. Podpowiadamy, w jaki sposób radzić sobie z opuchlizną, a także kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Małgorzata Wódz
picie wody w ciąży
new badge poradnik medium
woda
dieta w ciąży

Woda w ciąży – jaką wybrać, ile pić i po co?

Woda w ciąży to bardzo ważna sprawa. Nawet najzdrowsza herbatka nie nawodni organizmu tak jak woda. I nie chodzi tylko o to, byś nie była spragniona. Wody potrzebuje także twoje dziecko, aby mogło dobrze się rozwijać. Sprawdzamy, jaką wodę należy pić w ciąży i w jakiej ilości.
Małgorzata Wódz
zielona herbata w ciąży, czy można pić zieloną herbatę w ciąży, zielona herbata właściwości
new badge ekspert radzi medium
herbata
produkty zakazane w ciąży
co wolno w ciąży

Zielona herbata w ciąży – czy można ją pić bez obaw? Opinia ginekologa z IMiD

Zielona herbata ma opinię superzdrowego napoju. Czy kobieta, która w okresie ciąży powinna dużo pić, może bez obaw zaparzyć sobie filiżankę zielonej herbaty?
Małgorzata Wódz
jakie owoce jeść w ciąży
truskawki
owoce
maliny

Jakie owoce można jeść w ciąży? Truskawki, winogrona, agrest?

Boisz się, że pryskane, albo że ci zaszkodzą? W ciąży potrzebujesz dużo witamin i minerałów, dlatego w twojej diecie muszą znaleźć się też owoce. Sprawdź, jakie owoce jeść w ciąży, gdzie je kupować, żeby niepotrzebnie nie ryzykować.
Małgorzata Wódz
co jeść w ciąży
dieta w ciąży
co jeść w ciąży
czego nie wolno w ciąży

Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów

Zastanawiasz się, co jeść w ciąży, bo wiesz, że dieta wpływa na zdrowie dziecka. Ciąża to czas, kiedy twój jadłospis ma szczególne znaczenie – niedobory pewnych składników mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu albo twoje zdrowie. Sprawdź, co jeść w ciąży – lista wskazanych i odradzanych produktów jest prosta, a wszystkie składniki – w zasięgu twojej ręki.
Małgorzata Wódz
bezsenność w ciąży
bezsenność

Bezsenność w ciąży: przyczyny problemów ze snem i sprawdzone sposoby na zaśnięcie

Na bezsenność w ciąży lub pogorszenie jakości snu cierpi, według Amerykańskiej Narodowej Fundacji Snu, aż 75 proc. kobiet spodziewających się dziecka. Problem dotyka głównie przyszłych mam w III trymestrze ciąży, ale niewiele mniej kobiet ma kłopoty ze snem na wcześniejszych etapach ciąży.
Małgorzata Wódz
przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
fotelik samochodowy

Dziecko na przednim siedzeniu: od kiedy i w czym? [KODEKS DROGOWY]

Dziecko na przednim siedzeniu samochodu – to wydaje się bardzo atrakcyjne dla rodziców i dla dzieci. Ale może zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Przepisy kodeksu drogowego jasno precyzują zasady przewożenia dziecka z przodu auta. Dziecko w foteliku (a tym bardziej na podkładce!) na przednim siedzeniu to spore ryzyko.
Małgorzata Wódz
jak dobrać krem z filtrem UV
new badge nasz przegląd medium
pielęgnacja dziecka
kremy z filtrem UV

Jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka? (a kiedy nie wolno go używać?)

Nie wszystkie dzieci potrzebują kremów z filtrem przeciwsłonecznym − powtarzają dermatolodzy. Dla niemowląt od 6 miesiąca życia zalecane są kremy z filtrami mineralnymi, starsze dzieci mogą używać filtrów fizycznych. Ważna jest także odpowiednia moc filtra (SPF).
Małgorzata Wódz
plamienie implantacyjne
plamienie w ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Plamienie implantacyjne to drobne krwawienie, które może pojawić się w momencie implantacji zarodka. Nie występuje u wszystkich kobiet, u których doszło do zapłodnienia. Tłumaczymy, jak rozpoznać plamienie implantacyjne, jak dokładnie wygląda i kiedy się pojawia. Wyjaśniamy, jakie są różnice między plamieniem implantacyjnym a miesiączką.
Małgorzata Wódz
plan porodu
ciąża
poród naturalny
plan porodu

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Plan porodu to dokument, w którym ciężarna podaje swoje preferencje dotyczące przebiegu porodu i wyobrażenia o tym, jak poród powinien przebiegać, aby czuła się komfortowo. Warto przygotować plan porodu. Personel porodówki powinien się z nim zapoznać i go przestrzegać. Wszelkie wątpliwości i odstępstwa od zapisów planu porodu należy na bieżąco uzgadniać z rodzącą.
Małgorzata Wódz
kolki u niemowląt
new badge ekspert radzi medium
płacz dziecka
ból brzuszka

Kolka u niemowląt: ile trwa, co pomoże dziecku?

Kolki u niemowląt pojawiają się około 3 tygodnia życia i mogą trwać nawet przez 3 miesiące. Podczas ataku kolki dziecko pręży się, gwałtownie podkurcza nogi i płacze – to najczęstsze objawy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z kolką niemowlęcą jest masaż brzucha. Pomóc mogą również krople i rurki doodbytnicze. Warto wypróbować także metody zapobiegania kolkom u dzieci,
Małgorzata Wódz
pielęgnacja niemowlaka
new badge quiz medium
pielęgnacja noworodka
pępek noworodka
przewijanie noworodka

Czy umiesz pielęgnować noworodka? Test

Mycie, przewijanie, kąpanie – istnieje kilka zasad, które gwarantują sukces w pielęgnacji noworodka. Uwaga, niektóre zalecenia w ostatnim czasie znacznie się zmieniły. Sprawdź, czy jesteś na bieżąco.
Małgorzata Wódz
jak usunąć kleszcza
kleszcz
borelioza

Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze? [WIDEO + ZDJĘCIA]

Podejrzewasz, że ciebie lub dziecko ugryzł kleszcz? Nie wiesz, jak wygląda kleszcz wbity w skórę, znaleziony na ciele od razu albo np. po 24 godzinach? Pokazujemy go z bliska. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukać po spacerze. Zobacz zdjęcia kleszcza i dowiedz się, dlaczego należy jak najszybciej go usunąć oraz jakie choroby może przenosić.
Małgorzata Wódz
regres snu
sen dziecka
rozwój niemowlaka

Regres snu – kiedy się pojawia, ile trwa, jak sobie radzić?

Twoje dziecko dobrze spało, a teraz nagle częściej się budzi i trudniej mu usnąć. Prawdopodobnie nastąpił u niego regres snu. Problemy ze snem u niemowlaka i małego dziecka są naturalne, mogą pojawiać się na każdym etapie życia malucha. Sprawdzamy, jakie przyczyny ma regres snu u dziecka i w jaki sposób można pomóc maluszkowi i sobie, żeby przetrwać ten trudniejszy okres w jego rozwoju.
Małgorzata Wódz
śmierć łóżeczkowa
sen dziecka
sen niemowlaka
śmierć łóżeczkowa

Śmierć łóżeczkowa – objawy, przyczyny, ryzyko, statystyki

Śmierć łóżeczkowa to nagła śmierć zdrowego niemowlęcia podczas snu. Najczęściej przydarza się niemowlętom w wieku 2-4 miesięcy. Przyczyny zespołu nagłej śmierci niemowlęcej nie są do końca znane, ale wiadomo, jak można zmniejszyć ryzyko.
Małgorzata Wódz