Małgorzata Wódz Mamotoja.pl

Małgorzata Wódz

W mamotoja.pl dba o SEO, czyli o to, by korzystający z serwisu przyszli i obecni rodzice, znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Z mediami parentingowymi związana od 2006 roku. Pisanie o problematyce rodzicielskiej rozpoczynała w „Twoim Dziecku” – najstarszym polskim miesięczniku dla rodziców wydawanym we ścisłej współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Redaktorka prowadząca połączonych magazynów „Będę Mamą”/„Twoje Dziecko”. Z przyjemnością łączy dziennikarstwo prasowe z internetowym. Została uhonorowana nagrodą w kategorii „Internet” w prestiżowym konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2020. Ma też na koncie wyróżnienie w konkursie na Dziennikarza Medycznego w kategorii publicystyka prasowa. Pisze o ciąży, rozwoju, zdrowiu i wychowaniu dzieci zgodnie z zasadą, by rodzicielstwo stało się prostsze. Wierzy, że każde nowo narodzone dziecko kryje w sobie wielki potencjał. Fascynują ją badania nad rozwojem mózgu i nowe technologie. Jako mgr filologii polskiej z chęcią recenzuje (i czyta) dobrą literaturę dla dzieci oraz poradniki dla rodziców. Mama Michała i Miłosza.
Sączenie wód płodowych
Przebieg ciąży

Sączenie wód płodowych – jak rozpoznać, o czym świadczy?

Małgorzata Wódz
Zielony kolor wód płodowych
wody płodowe
objawy porodu
komplikacje w ciąży

Czy dziecku coś grozi, jeśli wody płodowe są zielone?

Co oznaczają zielone wody płodowe? Gdy jesteś w ciąży, nie zastanawiasz się nad kolorem wód płodowych. Szukasz informacji o tym, jak wygląda ich odejście. Ale ich kolor też ma znaczenie. Sprawdź, co cię czeka, jeśli jest zielony.
Małgorzata Wódz
kawa bezkofeinowa w ciąży
kawa w ciąży
co wolno w ciąży

Kawa bezkofeinowa w ciąży: czy można pić? Czy kawa bezkofeinowa rozpuszczalna jest zdrowa w ciąży?

Kawa bezkofeinowa w ciąży nie zawsze jest lepsza niż kawa z kofeiną. Zanim sięgniesz po kawę bezkofeinową, sprawdź, czy w ciąży można ją pić. Odpowiadamy na częste pytanie ciężarnych: jaka kawa jest dozwolona w ciąży?
Małgorzata Wódz
Żelazo w ciąży
anemia
żelazo
anemia w ciąży

Żelazo w ciąży – czy niedobór oznacza groźną anemię?

Żelazo w ciąży jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu i zdrowia przyszłej mamy. Niestety anemia jest częstą przypadłością w ciąży. Sprawdź, ile żelaza potrzebujesz w ciąży i jakie są objawy niedokrwistości. Czy żelazo należy suplementować?
Małgorzata Wódz
dieta w ciąży jadłospis
waga w ciąży
dieta w ciąży
jadłospis w ciąży

Dieta w ciąży – jadłospis na 7 dni [DO DRUKU]

Przybierasz na wadze i cieszysz się – tak może być tylko w ciąży. Wykorzystaj te chwile, ale jedz zdrowo. Mamy dla ciebie specjalne menu dla ciężarnej na każdy dzień tygodnia ułożone przez dietetyka i autorkę książki o diecie przyszłych mam Edytę Gulińską.
Małgorzata Wódz
produkty bogate w żelazo ciąża
badania w ciąży
dieta w ciąży
anemia w ciąży

Produkty bogate w żelazo – ciąża to czas, gdy trzeba je jeść

Produkty bogate w żelazo w diecie ciężarnej mogą być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Niestety nie wchłaniają się one tak samo skutecznie. Można jednak sprawić, by przyswajanie żelaza w ciąży było lepsze. Sprawdź, jaki poziom tego pierwiastka powinna mieć kobieta w ciąży, po czym rozpoznać ciążową anemię i co jeść, gdy brakuje żelaza we krwi.
Małgorzata Wódz
dieta w ciąży aby nie przytyć
tycie w ciąży
waga w ciąży
dieta w ciąży

Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć za bardzo – rady eksperta

Wiele kobiet zastanawia się, co jeść w ciąży, żeby nie przytyć. Przybieranie na wadze w ciąży to naturalna sprawa, ale tylko wtedy, gdy przyszła mama tyje prawidłowo. Pytamy ginekologa z Instytutu Matki i Dziecka, jaka dieta pomoże utrzymać kilogramy pod kontrolą.
Małgorzata Wódz
co jeść w 3 trymestrze ciąży
dieta w ciąży

Co jeść w 3 trymestrze ciąży?

To, co jeść w 3 trymestrze ciąży, nie odbiega znacznie od zaleceń z trymestru drugiego. Należy jednak zwiększyć kaloryczność posiłków, aby dziecko nabrało tłuszczyku. To różnica 475 kcal dziennie w porównaniu do żywienia sprzed ciąży i niewiele ponad 100 kcal więcej niż w poprzednim trymestrze. Sprawdź, jak powinno wyglądać odżywianie w 3 trymestrze ciąży.
Małgorzata Wódz
bezpieczeństwo nad wodą
bezpieczeństwo dziecka
co zrobić z dzieckiem w wakacje
bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje nad wodą – o czym musimy pamiętać

Bezpieczne wakacje nad wodą mogą stać się niezapomnianą przygodą dla całej rodziny. Ciesz się z urlopu, ale najpierw dobrze się do niego przygotuj.
Małgorzata Wódz
co jeść w ciąży 2 trymestr
dieta w ciąży

Co jeść w ciąży: 2 trymestr

Co jeść w ciąży – 2 trymestr: ważny jest nie tylko dobór produktów, ale i jak największe urozmaicenie posiłków. W drugim trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię wzrasta o 360 kcal dziennie w porównaniu do czasu sprzed ciąży. Zobacz, jak powinno wyglądać odżywianie w drugim trymetrze ciąży, aby nic nie zakłóciło zdrowego rozwoju dziecka.
Małgorzata Wódz
co jeść w ciąży 1 trymestr
dieta w ciąży

Co jeść w ciąży: 1 trymestr

Na teście ciążowym zobaczyłaś dwie kreski i od razu zaczęłaś zastanawiać się, co jeść w ciąży? 1 trymestr to ważny etap w rozwoju płodu. Jedz zdrowo, by zapewnić maleństwu jak najlepsze warunki do kształtowania się wszystkich najważniejszych narządów. Sprawdź, co powinno być koniecznym składnikiem twojej ciążowej diety przez pierwsze trzy miesiące oczekiwania na dziecko.
Małgorzata Wódz
ryby nad morzem
ryba dla dziecka
dieta niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Ryby nad morzem: jakie ryby jeść nad Bałtykiem? Które są toksyczne?

Ryby nad morzem mogą być zdrowe, ale niestety bywają też toksyczne! Nie wszystkie ryby z Bałtyku można jeść w nieograniczonych ilościach. Jeśli spędzasz z dzieckiem urlop nad morzem, upewnij się, które ryby z Bałtyku są niezdrowe, a jaką rybę można zjeść nad morzem bez obaw o zatrucie.
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka zima
wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla noworodka zimą: ubranka i rzeczy do szpitala. Co kupić na poród zimą? [LISTA]

Wyprawka dla noworodka urodzonego zimą powinna zawierać rzeczy, w których dziecko nie zmarznie na dworze i nie przegrzeje się w domu. Oto lista niezbędnych ubranek do zimowej wyprawki, które będą potrzebne w szpitalu, w domu i na spacerze. Nie zapomnij o śpiworku i otulaczu dla noworodka urodzonego w grudniu, styczniu i lutym.
Małgorzata Wódz
Wybrawka dla noworodka na jesień
wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla noworodka na jesień: ubranka i kosmetyki [LISTA OBOWIĄZKOWA]

Jesienna wyprawka dla noworodka to nie lada wyzwanie. Dla dziecka, które urodzi się we wrześniu lub październiku, trzeba przygotować ubranka na różną pogodę: złotą polską jesień, pluchę i pierwsze przymrozki. Przygotowałyśmy listę rzeczy dla noworodka do szpitala i do domu na jesień.
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
wyprawka niemowlaka
ubranka dla niemowląt

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Wiosenna wyprawka dla noworodka powinna być dobrze przemyślana. Wiosna to kapryśna pora roku, więc dla noworodka urodzonego w kwietniu czy w maju warto z rozwagą przygotować rzeczy do szpitala oraz ubranka. Nie zapomnij, by w wiosennej wyprawce umieścić kombinezon i body na lato. W kompletowaniu wyprawki na wiosnę przyda ci się nasza lista do druku.
Małgorzata Wódz
ospa party
szczepienia
ospa wietrzna

Ospa party – niebezpieczny zwyczaj

Ospa party, wbrew rozpowszechnionej opinii, nie jest niewinnym spotkaniem towarzyskim. Ospa wietrzna nie ma opinii ciężkiej choroby. Dlatego niektórzy rodzice, zamiast szczepić dzieci, szukają okazji, aby maluchy mogły ją jak najszybciej przechorować. Niestety przyjęcie zaproszenia na domówkę z ospą wietrzną jako daniem głównym to nie jest dobry pomysł.
Małgorzata Wódz
samoopalacz w ciąży
opalanie w ciąży
ostuda

Samoopalacz w ciąży: czy w ciąży można używać balsamów brązujących?

Samoopalacz w ciąży to dobry pomysł, ale pod warunkiem, że wybierzesz kosmetyk bezpieczny dla ciężarnych lub delikatny balsam brązujący. Warto pamiętać, że ciąża to czas, gdy organizm może reagować inaczej na samoopalacze, kremy brązujące i kosmetyki do opalania. Wybrałyśmy najlepsze samoopalacze dla ciężarnych. Zapytałyśmy też dermatologa, jak bezpiecznie je stosować.
Małgorzata Wódz
uczulenie na truskawki
truskawki
uczulenie
alergia pokarmowa

Uczulenie na truskawki – objawy. Jak wygląda leczenie?

Uczulenie na truskawki zdarza się rzadko, zwykle ma łagodne objawy i łatwo można mu przeciwdziałać. Pocieszająca wiadomość jest też taka, że często się z niego wyrasta. Ale jest też zła informacja – przy uczuleniu na truskawki trzeba uważać na wiele innych owoców.
Małgorzata Wódz
uczulenie na słońce
uczulenie
opalanie
kremy z filtrem UV

Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie

Uczulenie na słońce u dziecka to reakcja układu odpornościowego na światło słoneczne. Jest to rzadki, ale bardzo dokuczliwy rodzaj alergii. Pojawia się wiosną lub wczesnym latem i wywołuje na skórze swędzącą wysypkę. Wyjaśniamy, jak można rozpoznać, że jej przyczyną rzeczywiście są promienie słoneczne.
Małgorzata Wódz
Wzdęcia w ciąży
dolegliwości w ciąży
dieta w ciąży
ból brzucha w ciąży

Wzdęcia w ciąży – czy są niebezpieczne? Sposoby na wzdęty brzuch

Wzdęcia w ciąży dokuczają najczęściej w pierwszym trymestrze, ale u niektórych kobiet potrafią nawracać aż do porodu. Cierpią na nie nawet te ciężarne, które wcześniej nie miały skłonności do tego typu problemów. Wszystko przez to, że w ciąży wzrasta produkcja hormonów, które spowalniają trawienie.
Małgorzata Wódz
rozwarcie szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy – objawy, rozwarcie do porodu, badanie

Rozwarcie szyjki macicy pojawia się pod wpływem skurczów porodowych. Do pełnego rozwarcia – 10 cm – może upłynąć nawet 18 godzin. Przy niewydolności szyjki macicy zaczyna ona się skracać i rozwierać na wcześniejszym etapie ciąży, co grozi przedwczesnym porodem.
Małgorzata Wódz
brak apetytu w ciąży
objawy ciąży
dieta w ciąży
zachcianki w ciąży

Brak apetytu w ciąży – co oznacza, jak sobie radzić?

Problemy z apetytem to typowy objaw ciąży zwłaszcza na samym jej początku. Brak apetytu może towarzyszyć ciążowym mdłościom albo pojawić się niezależnie od nich. Czasem przybiera formę uciążliwego jadłowstrętu lub awersji na niektóre pokarmy. Jak sobie radzić z brakiem apetytu w różnych trymestrach ciąży, co jeść gdy pojawia się niechęć do jedzenia?
Małgorzata Wódz
tymianek w ciąży
leki w ciąży
dieta w ciąży
zioła w ciąży

Tymianek w ciąży – czy może wywołać skurcze i przedwczesny poród?

Stosowanie tymianku w ciąży budzi liczne wątpliwości. Ziele tymianku jest postrzegane jako środek, który może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Stąd obawy przed dodawaniem tymianku do zupy, czy stosowaniem preparatów ziołowych, które go zawierają. Czy ciąża rzeczywiście jest przeciwwskazaniem do używania tymianku? Czy tymianek używany jako przyprawa może być niebezpieczny dla ciężarnej lub jej dziecka? Co z preparatami ziołowymi, które zawierają tymianek?
Małgorzata Wódz
kleszcz u dziecka
choroby zakaźne

Kleszcz u dziecka: ugryzienie kleszcza jest groźne? – wywiad z pediatrą

Kleszcz u dziecka nie musi oznaczać boreliozy. Z obawy przed ugryzieniem kleszcza unikasz chodzenia do lasu? Nie dajmy się zastraszyć – apeluje dr Marek Pleskot, doświadczony pediatra, który wyjaśnia, jak chronić się przed kleszczami i co zrobić, jeśli jednak kleszcz wbije się nam w skórę.
Małgorzata Wódz
herbata z liści malin
zakazane w ciąży
wywoływanie porodu
skurcze w ciąży

Herbata z liści malin: właściwości i przeciwwskazania. Czy przyspiesza poród? [JAK ZROBIĆ]

Herbata z liści malin to ziołowy napar nie tylko dla kobiet w ciąży – sprawdzi się on także jako środek łagodzący objawy PMS. Ze względu na jego właściwości nie powinnaś jednak pić naparu z liści malin bez zalecenia lekarza. Herbata z liści malin wzmaga skurcze i przyspiesza poród! Warto wiedzieć, jak zrobić napar, ile razy dziennie i od którego tygodnia ciąży go pić oraz jakie są przeciwwskazania.
Małgorzata Wódz
gazy u noworodka
ból brzucha u dziecka
kolka u niemowlaka

Gazy u noworodka – objawy, przyczyny i leczenie

Gazy u noworodka przeważnie mają związek ze sposobem karmienia dziecka lub jego wiekiem, a zaradzić im może np. delikatna gimnastyka malucha lub specjalny masaż. Zwykle ustępują samoistnie, czasami jednak wymagają leczenia.
Małgorzata Wódz
Odparzenia pieluszkowe
pieluszkowe zapalenie skóry
odparzenia
pielęgnacja niemowlaka

Odparzenia pieluszkowe – jak wyglądają, co stosować, czym leczyć?

Odparzenia pieluszkowe mogą pojawić się w wyniku błędu pielęgnacyjnego, przegrzewania dziecka, źle dobranej pieluchy lub nieodpowiedniego kremu ochronnego. Odparzona pupa dziecka wymaga wyjątkowej troski. Sprawdź, czym smarować odparzenia pośladków, żeby szybko sobie z nimi poradzić.
Małgorzata Wódz
sepsa u dzieci
sepsa
szczepienia
infekcja meningokokowa

Sepsa u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Sepsa u dzieci jest bardzo groźna – w ciągu kilku godzin może doprowadzić do poważnego zagrożenia życia, a nawet zgonu. Sepsę nazywa się też posocznicą, endotoksemią lub SIRS. Jest to gwałtowna reakcja zapalna organizmu, którą u dzieci najczęściej wywołują pneumokoki, meningokoki lub bakterie Haemophilus influenzae typu B.
Małgorzata Wódz
Gorączka w ciąży
przeziębienie w ciąży
choroby w ciąży

Gorączka w ciąży: normy temperatury, leczenie, domowe sposoby

Gorączka w ciąży może być niebezpieczna dla dziecka, dlatego należy powiedzieć o niej lekarzowi. Podwyższona temperatura ciała może pojawić się na początku ciąży i jest spowodowana wtedy zmianami hormonalnymi, natomiast wysoka i długo utrzymująca się gorączka może być zwiastunem infekcji, która wymaga leczenia.
Małgorzata Wódz
mięśnie Kegla gdzie są

Mięśnie Kegla – gdzie są i za co odpowiadają

Mięśnie Kegla – gdzie są w naszym ciele? Są to mięśnie położone na dnie miednicy, a ich zadaniem jest stworzenie stabilnego i elastycznego podparcia dla narządów wewnętrznych. Mięśnie Kegla powinno się ćwiczyć, by je wzmacniać.
Małgorzata Wódz