Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Adobe Stock/satura_
Dieta w ciąży

Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 

Zastanawiasz się, czy w ciąży można jeść szparagi? Być może właśnie teraz odczuwasz na nie szczególny apetyt, ale chcesz mieć pewność, co do ich zdrowotnych właściwości? Sprawdź, jaki wpływ na zdrowie mają zielone i białe szparagi. I czy to prawda, że są znakomitym, naturalnym źródłem kwasu foliowego.

Szparagi pojawiają się wiosną. Ułożone w pęczki, kuszą delikatnym smakiem i całym wachlarzem potraw, które można z nich przyrządzić. Aby nacieszyć się szparagami, trzeba się spieszyć – to warzywo sezonowe, które jest dostępne jedynie do początku lipca. To bardzo ważna wiadomość, zwłaszcza dla kobiet w ciąży, które nie tylko mogą, ale powinny śmiało sięgać po szparagi jak najczęściej.

Spis treści:

Nasza sonda: co wiesz o kwasie foliowym? [WIDEO]

Szparagi: sezonowa bomba witaminowa

Szparagi cieszą się rosnącą popularnością. Choć do niedawna kojarzyły się ze składnikiem dość wykwintnych potraw, w ostatnim czasie sięgamy po nie coraz śmielej. Jesteśmy świadomi ich wyjątkowych właściwości smakowych i zdrowotnych.

W szparagach białych i zielonych bogactwo takich składników odżywczych istotnych dla kobiet w ciąży jak:

  • Witamina B9
  • Witamina B1
  • Witamina B2
  • Niacyna B3
  • Wapń
  • Żelazo
  • Magnez

Nie bez znaczenia jest, że szparagi to warzywo lekkostrawne i o niskim indeksie glikemicznym (co oznacza, że syci na długo).

Jakie szparagi wybierać - zielone czy białe?

Zielone szparagi są cieńsze i mniej włókniste od białych. Swój kolor zawdzięczają promieniom słonecznym. Białe  szparagi nie zielenią się, ponieważ dojrzewają pod ziemią. I jedne, i drugie mają moc prozdrowotnych właściwości.

Czytaj też: Szparagi białe czy zielone – jak je obierać?

Szparagi w ciąży? Naturalnie!

Szparagi (zarówno zielone, białe, jak i fioletowe) mają właściwości, które są szczególnie ważne dla przyszłych mam i ich pociech.

Przede wszystkim wynika to z dużej zawartości witaminy B9 w postaci folianów. Foliany to to samo co kwas foliowy, z tą różnicą, że występuje naturalnie, a nie w tabletkach.

Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka, w swych zaleceniach żywieniowych dla kobiet w ciąży, podkreślają, że przyjmowanie suplementów  nie zwalnia ze spożywania produktów bogatych w foliany. Wręcz przeciwnie – przyszłe mamy powinny dbać, by w ich diecie nie zabrakło źródeł naturalnego kwasu foliowego.

Produktem najbogatszym w foliany jest szpinak. Na drugim miejscu jest komosa ryżowa, na trzecim natka pietruszki. Szparagi zajmują w tym rankingu 4. pozycję.

Wysoka zawartość witamin z grupy B (B1, B2, B3, B9) sprawia, że szparagi stanowią bardzo cenny składnik diety zwłaszcza w III trymestrze ciąży. To wtedy rośnie zapotrzebowanie na te witaminy, a ich niedobór może hamować wzrost komórek, również tkanki nerwowej.

Potrawy ze szparagami w ciąży: przeciwwskazania

Niekwestionowaną zaletą szparagów jest to, że można przyrządzać je na wiele sposobów. Szukając przepisów na smaczne i zdrowe dania ze szparagami w roli głównej – zwróć uwagę, czy w nie występują w nich składniki, które ci szkodzą. Na przykład  jeśli unikasz tłustych potraw – zamiast szparagów z bułką tartą i masełkiem lub szparagów z sosem holenderskim czy beszamelowym – postaw na szparagi z sosem jogurtowo-rzodkiewkowym.

Wypróbuj nasze przepis na potrawy ze szparagów:

Do potraw ze szparagów znakomicie pasuje białe wino – ale z przyczyn oczywistych, w ciąży wykreślamy alkohol na całe 9 miesięcy. By uniknąć ryzyka, że jednym ze składników sosu serwowanego do szparagów jest białe wino – upewnij się, że do potrawy nie dodano alkoholu.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Spożycie szparagów ma pewien skutek uboczny, którym jest nieprzyjemny zapach moczu. Dzieje się tak z powodu tego, jak nasz organizm radzi sobie z metabolizmem szparagów – aminokwasy w nich zawarte przekształcają się w związki zawierające siarkę).

Zobacz także:

feta w ciąży
Syda Productions/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Ser feta w ciąży – czy to dobry pomysł?
Jeśli zastanawiasz się, czy ser typu feta jest dozwolony w ciąży, dobrze trafiłaś. Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę, sięgając po ser tego typu, bo odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista i jednoznaczna. Choć jedzenie fety w ciąży może przynieść korzyści, w pewnych sytuacjach niesie ze sobą zagrożenie.

Feta należy do miękkich serów białych. Oryginalna feta pochodzi z Grecji, gdzie wytwarza się ją z owczego mleka lub z mieszanki mleka owczego i koziego. Dawniej ser feta produkowano tylko z mleka niepasteryzowanego. A takie mleko oraz wytwarzane z niego sery nie mogą się pojawiać w  diecie w ciąży . Jedzenie tego typu produktów grozi zakażeniem listeriozą – chorobą groźną dla ciężarnych. Teraz feta jest produkowana także inaczej, co sprawia, że może być dozwolona w ciąży. Spis treści: Czy w ciąży można jeść ser feta? Zjadłam ser feta w ciąży, co teraz? Jedzenie fety w ciąży – korzyści i wady Czy w ciąży można jeść ser feta? Odpowiedz na to pytanie brzmi: tak i nie. Wytwarzana w Polsce feta jest w znakomitej większości produkowana z mleka pasteryzowanego i nie stwarza zagrożenia dla ciężarnej i dla przebiegu ciąży. Proces pasteryzacji eliminuje chorobotwórcze drobnoustroje, dlatego ser feta z pasteryzowanego mleka można w ciąży jeść bez obaw. Obecnie nawet w samej Grecji większość sera feta wytwarzana jest z pasteryzowanego mleka. Potwierdzają to eksperci: „Kobiety w ciąży nie powinny spożywać mleka i jego przetworów z mleka niepasteryzowanego i niewiadomego pochodzenia! Obecnie, przynajmniej w Polsce, ser typu feta wytwarzany jest najczęściej z mleka krowiego, ale pasteryzowanego” – tłumaczy na portalu znanylekarz.pl Estera Kłosowicz, ginekolog z Jaworzna. Kupując fetę lub wybierając w knajpce danie z takim serem, ciężarna powinna upewnić się, że ser wyprodukowano z pasteryzowanego mleka . Jeśli tak nie jest, lepiej zrezygnować z tego przysmaku i zrezygnować z jego jedzenia aż do porodu. Zjadłam ser feta w ciąży, co teraz? Niektóre kobiety martwią się: „zjadłam fetę w ciąży, boję się, że zaszkodziłam dziecku, co robić?” W takiej...

chipsy w ciąży
Spectral-Design/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Chipsy w ciąży – czy można je jeść bez ryzyka dla dziecka?
Jedzenie chipsów w ciąży to jest zły pomysł. Tego typu przekąski nie są najlepszym wyborem dla ciężarnej. Choć wiele przyszłych mam ma w ciąży ochotę na chipsy, naukowcy wręcz przestrzegają przed ich jadaniem.

Jedzenie chipsów w ciąży to zły pomysł. Chipsy są bezwartościowe odżywczo. Co więcej – mogą wręcz zaszkodzić przyszłej mamie i dziecku. Ryzyko rośnie zwłaszcza, gdy ciężarna jada je zbyt często lub w dużych ilościach. Odczuwana przez niektóre przyszłe mamy ochota na chipsy w ciąży może wynikać ze zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego. A chipsy dostarczają mnóstwa kalorii. Niestety poza kuszącym smakiem i kaloriami trudno znaleźć w nich cokolwiek, co wspierałoby rozwój dziecka i zdrowie przyszłej mamy. Chipsy w ciąży – dlaczego lepiej ich nie jeść? Powodów, aby zrezygnować z jedzenia chipsów w ciąży, jest kilka. Oto one: chipsy zawierają akrylamid, który zwiększa ryzyko nowotworów i może uszkadzać układ nerwowy płodu; sól zawarta w chipsach zatrzymuje w organizmie ciężarnej wodę i sprzyja nadciśnieniu , które szkodzi ciąży; w chipsach znajduje się tłuszcz utwardzony, który jest niezdrowy dla układu krążenia i sprzyja nadmiernemu tyciu. Dieta w ciąży powinna opierać się na zdrowych przekąskach, nie na chipsach. Nadmiar chipsów może sprawić, że płód będzie źle odżywiony . Może to skutkować mniejszym obwodem głowy dziecka, niską wagą urodzeniową i uszkodzeniem układu nerwowego malucha.  Ochota na chipsy w ciąży – co robić? Jeśli masz nieodpartą ochotę na chipsy w ciąży, zjedz dosłownie kilka sztuk, jeżeli nie jesteś w stanie całkiem z nich zrezygnować. Schrup je ze smakiem, ale nie sięgaj po więcej, aby nie zagłuszać nimi apetytu, który powinnaś zaspokoić zdrową żywnością. Bardzo ważne jest też, aby sięgając po chipsy w ciąży, znać ich skład – im krótszy, tym lepiej. Choć żadne chipsy nie są zdrowe, można znaleźć takie, które będą lepsze od innych. Jeśli w składzie są sztuczne...

co pić w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Co pić w ciąży - najlepsze napoje dla ciężarnej
Kobiety w ciąży muszą pić odpowiednią ilość wody, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. To właśnie przede wszystkim woda jest wskazana dla przyszłych mam. Ale ciężarne mogą pić także różnego rodzaju herbaty i soki. Oto napoje polecane w okresie ciąży.

Ciąża to stan, w którego czasie wzrasta zapotrzebowanie na płyny, ponieważ zwiększa się objętość krążącej krwi, a także masa narządów wewnętrznych kobiety. Średnie zapotrzebowanie na płyny u kobiet w ciąży wynosi 2–2,5 l na dzień. Kobietom w ciąży zaleca się picie przede wszystkim wody. Przyszła mama może sięgnąć również po niektóre herbatki owocowe lub ziołowe, a także naturalne soki warzywne i owocowe.  Spis treści:  Co najlepiej pić w ciąży? Jaką wodę pić w ciąży? Co pić w ciąży zamiast wody? Co pić w I trymestrze ciąży? Co najlepiej pić w ciąży? W ciąży najlepiej pić wodę mineralną niegazowaną. Powinna być niskosodowa i stanowić ponad połowę płynów, które wypija kobieta ciężarna w ciągu dnia. Średnie zapotrzebowanie na płyny wynosi 2 -2,5 litra dziennie. Najlepsza dla przyszłych mam jest woda źródlana. Picie wody w ciąży, od samego jej początku, jest niezbędne do tego, aby zapłodniona komórka jajowa funkcjonowała prawidłowo. Woda z układu krążenia kobiety poprzez łożysko przedostaje się do płodu. W ciągu zaledwie godziny przez łożysko dochodzi do wymiany około 450 ml wody. Picie wody w ciąży zapobiega odwodnieniu organizmu kobiety. Dzięki piciu odpowiedniej ilości wody w ciąży przyszła mama może zapobiec między innymi: kamicy układu moczowego , nawracającym infekcjom układu moczowego, bólom głowy , zaburzeniom koncentracji, dolegliwościom ciążowym – wymiotom, nudnościom, zmęczeniu, a także suchości skóry. Jaką wodę pić w ciąży? Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca picie w ciąży wody z naturalnych źródeł. Najlepsza dla przyszłej mamy będzie więc woda źródlana. W czasie ciąży kobiety mogą również pić wodę mineralną nisko lub średnio zmineralizowaną. Wody...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj