GRY
 
 

Czas na nowości w diecie

Maluszek krzywi się na widok łyżeczki i wypluwa gotowaną marchewkę? No cóż, nowości nie zawsze podobają się dzieciom! Ale można maluchy do nich przekonać.

niemowlę, rozszerzanie diety niemowlaka, łyżeczka, jeść
Specjaliści powtarzają, że zazwyczaj nowe dania chętniej akceptują dzieci karmione piersią, bo do pokarmu przenikają smaki potraw, które jadła mama. Maluszkowi nie są więc one zupełnie obce. Jednak często bywa wręcz odwrotnie: niemowlęta karmione naturalnie wcale nie chcą nowości, bo ssanie piersi sprawia im przyjemność. Jak przekonać małego uparciuszka, że nie tylko mleko jest smaczne?

Nie zwlekaj zbyt długo
Okres wprowadzania nowości jest ważny. Niektórzy dietetycy twierdzą, że decyduje o tym, czy w przyszłości dziecko stanie się niejadkiem. Bo jeśli teraz zaakceptuje nowe smaki, potem nie będzie miało problemów z jedzeniem. Zatem gdy karmisz piersią, wprowadzanie nowych dań do diety malca rozpocznij w szóstym lub siódmym miesiącu życia. Jeśli pije mieszankę – już po skończeniu czwartego. O rozszerzaniu diety dobrze jest też porozmawiać z pediatrą – pomoże ci wybrać najlepszy moment.

Stosuj się do kalendarza
Nie bez powodu dietetycy ułożyli kalendarz rozszerzania diety. Gdy będziesz go przestrzegała, maluch dostanie wszystkie składniki: w odpowiednich ilościach i w odpowiednim momencie. Poza tym są dania, które chętniej zje półroczny bobas, i takie, które łatwiej zaakceptuje dopiero roczniak.
 
Wprowadzaj pojedynczo
Jeśli jednego dnia po raz pierwszy podasz dziecku i marchewkę, i jabłuszko, i kaszkę, zafundujesz małemu brzuszkowi nie lada rewolucję. Poza tym, jeśli smyk zareaguje alergią (wysypką, biegunką) na jakiś produkt, ty nie będziesz wiedziała, na jaki. Dania wprowadzaj zatem pojedynczo, a z podaniem kolejnej nowości poczekaj kilka dni.

Zacznij od małych porcji
W pierwszych dniach wprowadzania nowej potrawy daj dziecku tylko 1–2 łyżeczki. Jego przewód pokarmowy będzie miał szansę przyzwyczaić się do trawienia papki.

Dawaj z tym, co lubi
Gdy malec jest karmiony piersią, do pierwszych porcji kaszek czy zupek dodawaj trochę pokarmu. Przynajmniej na początku. Dzięki temu nowe potrawy będą miały smak bliższy temu, który dziecko dobrze zna. Kolejne dania wprowadzaj w podobny sposób, mieszając smak nowy z dobrze już znanym.


Dyskutuj na forum: Nie chce kaszek ani mleka »
Redakcja poleca: Fałszywy niejadek: kto to taki? – film
Moje dziecko nic nie je! – takie zdanie brzmi dramatycznie, ale czy jest prawdziwe? Zdaniem dr Agnieszki Jarosz prawdziwy niejadek to rzadka rzecz w przyrodzie. Wielu małych niejadków bardzo lubi jeść i co więcej: je całkiem sporo. Tylko, że nie to, co trzeba.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj