GRY

Jak mądrze rozszerzać dietę niemowlaka

Co po kolei wprowadzać do diety dziecka, by rosło zdrowo? I jak sobie radzić, gdy krzywi się, zaciska buzię i wypluwa to, co przed chwilą było na łyżeczce?
karmienie niemowlaka, dieta dziecka, rozszerzanie diety niemowlaka
fot. Fotolia

Niedawno pisaliśmy o badaniach przeprowadzonych w Centrum Zdrowia Dziecka, z których wynikało, że co 5. niemowlę zjada co najmniej 10 posiłków dziennie, a w menu malców znajdują się zupy gotowane na kostkach rosołowych, pasztet z puszki, parówki.

Przeczytaj szokujący raport o karmieniu niemowląt.

Specjaliści ostrzegali, że choć tego teraz nie widać, bo dziecko wygląda zdrowo, to w jego organizmie tworzą się zmiany, które w przyszłości mogą prowadzić do otyłości, cukrzycy, chorób serca, niektórych typów nowotworów. Choć trudno w to uwierzyć, to większość tych chorób rozpoczyna się w dzieciństwie. Są badania świadczące o tym, że początki miażdżycy mają już niemowlęta! Jej powodem jest złe żywienie.

Okazało się też, że tylko 7 proc. mam zna zalecenia żywieniowe dla niemowląt i do nich się stosuje. Dlatego zdecydowaliśmy się je opublikować i doradzić, jak mądrze maluchowi rozszerzać dietę.

Pierwsze nowe dania w diecie dziecka

Jeśli dziecko pije mleko z butelki, zacznij podawać mu nowe dania, gdy skończy 4 miesiące. Gdy ssie pierś – 2 miesiące później, bo z kobiecego mleka organizm lepiej przyswaja składniki odżywcze. W pokarmie mamy znajdują się też składniki chroniące maluszka przed infekcjami i alergią, dlatego rozszerzania diety nie ma co przyspieszać (jedynym wyjątkiem są posiłki glutenowe). Wprowadzania nowych dań nie można opóźniać: mogłoby to spowodować niedobory energii, składników odżywczych, a także alergię. Układ immunologiczny w drugim półroczu jest bowiem „otwarty” na nowe pokarmy.
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

Ważny początek rozszerzania diety

Dla dziecka nowe dania to rewolucja. Do tej pory pił mleko, teraz musi się zmierzyć z nowymi smakami i nową konsystencją pokarmów. Na szczęście dziecko w drugim półroczu interesuje się światem: ciekawią je też smaki i sposób jedzenia łyżeczką. Dlatego wiele maluchów akceptuje nowości. Są jednak i takie, które plują wszystkim, co znajduje się na łyżeczce.  

Pierwszym nowym daniem może być zupka jarzynowa. Ugotuj ją z jednego lub dwóch warzyw (ziemniaka i marchewki). Dodaj łyżeczkę kaszki (ryżowej lub kukurydzianej) oraz łyżeczkę oleju rzepakowego (może też być oliwa z oliwek lub masło, ale polecamy olej rzepakowy, bo ma najwięcej tłuszczów omega-3). Zupę podawaj łyżeczką, nie z butelki. Dziecko może być zaskoczone nowym smakiem i nowym sposobem jedzenia, najlepiej więc podaj mu pierwszy posiłek, gdy nie jest mocno głodne.

Jeśli malec nie ma objawów alergii (bóle brzuszka, wysypka), po 2–3 dniach do zupy dodawaj, po jednym, kolejne warzywa (pietruszkę, dynię, brokuły). Po 2 tygodniach dodaj osobno ugotowane mięso (dwa razy  w tygodniu rybę) i pół ugotowanego żółtka (przez kilka dni, później do zup dodawaj surowe).

Drugim posiłkiem są przetarte owoce (same lub z kaszką). Zamiast nich od czasu do czasu malec może wypić sok. Ucz go, by zaspokajał pragnienie wodą.

Zobacz rozmowę z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór” (wyd. Mamania)

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt