Ewa – znaczenie i pochodzenie imienia. Jaki ma charakter?

Ewa to jedno z najstarszych imion kobiecych. Pojawiło się nawet 2000 lat przed naszą erą. Pojawia się często w historii oraz w sztuce, nosiła je pramatka wszystkich ludzi. To właśnie to imię w swojej piosence wykorzystał zespół Perfect. Jaka tak naprawdę jest Ewa? Kiedy obchodzi imieniny i jaka jest wobec bliskich? Jakie jest znaczenie jej imienia?

Spis treści

Znaczenie imienia Ewa

Ewa jest osobą twardo stąpającą po ziemi i racjonalną, ale dla ważnych dla niej osób potrafi być wrażliwa i pełna czułości. Często poświęca się pracy i karierze. Kiedy jednak założy rodzinę, jest jej oddana. Pilnie przykłada się do powierzonej jej pracy i dobrze czuje się w zawodach, które wymagają kontaktu z ludźmi. Wzbudza zaufanie i chętnie pomaga innym. Jest także zawsze mile widziana w towarzystwie. Ma wielu wiernych i oddanych przyjaciół.

Ewa - pochodzenie

Ewa to jedno z najstarszych funkcjonujących do dzisiaj imion żeńskich. Wywodzi się prawdopodobnie z języka sumeryjskiego, gdzie miało formę Awa. Następnie zostało przejęte przez Hebrajczyków. Może być tłumaczone jako „życie” lub „dająca życie”. Po raz pierwszy pojawiło się już ponad 4000 lat temu. Z czasem w języku łacińskim imię to przybrało formę „Eva”. Do dziś występuje w wielu językach na całym świecie.

Zdrobnienia imienia Ewa

Imię Ewa można zdrabniać na wiele sposobów. Jeżeli zwracamy się do małej dziewczynki, możemy użyć zwrotów takich jak Ewunia, Ewuńka, Ewusia. Do nieco starszej osoby można też zwracać się Ewka, Ewucha.

Imieniny Ewy

Najczęściej imieniny Ewy obchodzone są 24 grudnia. Wtedy też w Kościele katolickim wspomina się pierwszych biblijnych rodziców - Adama i Ewę. Inne dni, kiedy można świętować imieniny, to: 12 lutego, 14 marca, 12 czerwca i 6 września. W tych dniach wspominane są święte i błogosławione Ewy, które stały się patronkami tego imienia.

Imię Ewa dla dziecka

Ewa jako dziecko uwielbia przebywać w domu wraz ze swoją rodziną. Można jej śmiało przypisać łatkę domatora. Kiedy jednak spodoba się Ewie jakieś inne miejsce, również tam chętnie będzie przesiadywać. Nie lubi samotności i szuka towarzystwa bliskich jej osób.

Ewa - edukacja

Osoby o tym imieniu są inteligentne i zaradne. Ewy uczą się dobrze, chociaż nie należą do najbardziej pilnych uczennic. Mimo to otrzymują dobre oceny, które pozwalają im dążyć do wyznaczonych celów - najpierw w szkole, później na studiach i w dorosłym życiu. Mają też dobre stosunki z rówieśnikami.

Ewa - rodzina i miłość

Ewy dość późno zakładają rodziny. Często w początkowym okresie życia ważniejsza jest dla nich praca i kariera. Nie oznacza to jednak, że są samotne. Niejednokrotnie mają bowiem grono oddanych przyjaciół. Kiedy już Ewa znajdzie wybranka serca, staje się czułą i pełną oddania partnerką. Bywa jednak zaborcza i zazdrosna, co może wywoływać konflikty.

Ewa - predyspozycje zawodowe

Ewie wykonywanie jej obowiązków przychodzi z łatwością - wszystko dzięki inteligencji i wrodzonej zaradności. Warto podkreślić, że zawsze dokładnie wykonuje swoje zadania. W pracy kieruje się racjonalnym podejściem do życia, rzadko ryzykuje. Ewa często sprawdza się w zawodach zaufania publicznego, a także tam, gdzie wymagany jest dobry kontakt z ludźmi. Będzie dobrze się czuła w pracy jako pielęgniarka, nauczycielka, ale i laborantka czy lekarz. Ewa to również dobry materiał na bizneswomen, która skutecznie poprowadzi swoją firmę do sukcesu.

Znane Ewy

Imię Ewa jest bardzo popularne, nie dziwi więc fakt, że wiele znanych osób je nosi. Wśród nich są zarówno prezenterki telewizyjne, aktorki, jak i osoby związane z teatrem czy sportem. Nie sposób ich wszystkich wymienić, ale warto wspomnieć takie postaci jak: Ewa Farna, Ewa Gawryluk, Ewa Chodakowska czy Ewa Kasprzyk. Na liście znajduje się także wiele zagranicznych osobistości ze świata show-biznesu, ale nie tylko. Można wymienić takie osoby jak m.in.: Eva Longoria, Eva Mendes czy Eve.

Ewa w innych językach

Imię Ewa można spotkać w wielu językach. Jest bardzo popularne w wielu krajach, zarówno wschodnich, jak i zachodnich. Najczęściej występująca forma to Ewa bądź Eva. Możliwa jest też pisownia z „J” na przedzie lub „I”. Ewa w innych językach to:

  • Eva - j. angielski;
  • Eva/Ewe/Ewa - j. niemiecki;
  • Eve - j. francuski;
  • Jieva/Ieva - j. litewski;
  • Jeva - j. ukraiński;
  • Eeva/Eevi - j. fiński.

Patroni imienia Ewa

W Kościele katolickim jest wiele świętych i błogosławionych osób o imieniu Ewa. Jednak za główne patronki uznaje się zazwyczaj pięć kobiet. Zalicza się do nich biblijną Ewę, czyli pramatkę rodzaju ludzkiego, od której wszystko się zaczęło, a także św. Ewę z Dreux czy Ewę męczennicę z Abitiny. Ważne są również takie postaci jak Ewa z Leodium, której wspomnienie wypada 14 marca, oraz Maria Ewa od Opatrzności (Bogumiła Noiszewska).

Przysłowia i cytaty z imieniem Ewa

W języku polskim imię Ewa pojawia się w wielu powiedzeniach. Do najpopularniejszych z nich należą: „Ewa zgrzeszyła, Adama skusiła”, „Grzej się Ewka, kiedy się palą drzewka” czy „Nieodrodna córka Ewy”. To imię występuje też w wielu ludowych przysłowiach, np.: „Adam i Ewa pokazują, jaki styczeń i luty po nich następują”, „W dzień Adama i Ewy daruj bliźnim gniewy” czy „Słota w dzień Adama i Ewy, zabezpiecz od zimna cholewy”.

Ciekawostki o imieniu Ewa

W języku sumeryjskim i hebrajskim słowa, od których wywodzi się imię Ewa, oznaczają „życie” lub „dająca życie”. Niektórzy wskazują również na to, że może ono wywodzić się od arabskiego słowa hajja, które tłumaczy się jako „wąż”.

Ewa - szczęśliwa liczba

Ewa jest numerologiczną jedenastką. 11 - podobnie jak 22 i 33 - stanowi liczbę mistrzowską. Jedenastki to osoby, które są obdarzone silną intuicją oraz empatią. Cechuje je także wysoka inteligencja. Ewa jako numerologiczna jedenastka dobrze sobie radzi z różnymi trudnościami życiowymi dzięki swojej wiedzy oraz zaradności.

Ewa - szczęśliwy kamień

Najczęściej za szczęśliwy kamień dla Ewy uważa się agat. Wskazuje się, że ten minerał przynosi osobie go noszącej równowagę. Dotyczy to zarówno ciała, jak i ducha. Może mieć też wpływ na ludzki intelekt. W różnych wierzeniach przypisuje mu się możliwość poprawienia koncentracji, a także umiejętności rozwiązywania różnorodnych problemów. Już w czasach starożytnych, np. w Egipcie i w Grecji, agat był uznawany za kamień o magicznych właściwościach. Tworzono z niego m.in. figurki bóstw i bożków, a także przygotowywano talizmany mające przynosić szczęście i pozwalające przekazać w słowach to, co się myśli.

Niekiedy można się spotkać z informacją, że szczęśliwy kamień dla Ewy to topaz lub diament.

Ewa - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor dla imienia Ewa to brązowy, który stanowi jedną z najczęściej występujących w naturze barw. Odcień ten może być różnie odbierany. Z jednej strony kojarzy się z przeciętnością, wręcz z brzydotą, z drugiej jednak daje poczucie komfortu i często wykorzystuje się go w dekorowaniu pomieszczeń. Warto podkreślić, że brąz w aranżacji wnętrza pozwala stworzyć miły nastrój i sprawia, że staje się ono przytulne. Aby uniknąć nieprzyjemnego skojarzenia, barwa ta powinna być łączona m.in. z odcieniem pomarańczowym lub złotym, które dodadzą jej elegancji. Kolor brązowy jest także kojarzony z uczciwością.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA