Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Imię Adela – imieniny, pochodzenie i znaczenie

Adela to jedno z najstarszych imion pochodzenia germańskiego. Noszące je kobiety są wytworne i inspirujące. Często osiągają sukcesy w życiu towarzyskim i zawodowym. Imię to często pojawia się także w piosenkach. Sprawdź, z czego wynika wyjątkowość tego imienia.

Spis treści

Znaczenie imienia Adela

Adela jest kobietą pewną siebie, stawiającą na dobre wykształcenie, które pozwoli jej w przyszłości odnosić zawodowe sukcesy. W życiu towarzyskim ułatwia jej to przebojowość i pozytywne nastawienie. Należy jednak pamiętać, że Adela rzadko liczy się ze zdaniem innych i może korzystać z różnych rozwiązań, aby uzyskać swój cel. W pracy stawia na zadaniowość i osiąganie konkretnych rezultatów. Trzeba sobie zapracować na jej zaufanie - na początku znajomości może być wycofana i chłodna, a nawet sprawiać wrażenie niedostępnej.

Adela - pochodzenie

Adela to jedno z najstarszych imion, które mają germańskie korzenie. Wskazuje się, że może to być skrócona wersja takich imion jak Adelajda, Adelina czy Adalgunda. Pierwszy ich człon, czyli wyraz adal, tłumaczy się jako „szlachetny”, a samo imię może oznaczać „szlachetną kobietę” lub „kobietę ze szlachetnego rodu”.

Zdrobnienia imienia Adela

Imię Adela można zdrabniać na wiele sposobów. Najchętniej stosowane są następujące zwroty: Adelka, Delka, Adelusia, Delusia, Delunia.

Imieniny Adeli

Adela imieniny może obchodzić w następujące dni: 4 września, 23 listopada i 24 grudnia.

Imię Adela dla dziecka

Adela to dobre i szczere dziecko, chociaż czasami jej bezpośredniość może krępować dorosłych. W kontaktach z rówieśnikami jest nieco wycofana. Musi kogoś lepiej poznać, by się przed nim otworzyć.

Adela - edukacja

W szkole Adela uczy się pilnie, nawet jeśli nie osiąga samych celujących ocen. Chętnie bierze udział w rywalizacjach sportowych, gdzie może wykazać się determinacją w dążeniu do celu.

Adela - rodzina i miłość

Adela długo szuka wybranka swojego serca. Musi bowiem zaufać danej osobie w stu procentach, by mieć pewność, że to ten jedyny. Jednocześnie chce pozostać niezależna, mieć pełną swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących jej życia prywatnego i zawodowego. Nie oznacza to jednak, że będzie zaniedbywać partnera czy dom. Wręcz przeciwnie - potrafi doskonale łączyć ze sobą życie zawodowe i prywatne.

Adela - predyspozycje zawodowe

W życiu zawodowym, tak jak w prywatnym, Adela stawia na konkretne rozwiązania i określone cele. Dąży do ich realizacji za wszelką cenę. Jest przy tym bardzo energiczna i działa bez ustanku. Lubi rywalizację i często nie zwraca uwagi na to, co myślą o jej działaniach inni. Z uwagi na te cechy Adela dobrze sprawdzi się w roli zawodowego sportowca. Ma także predyspozycje do bycia postępującym nieszablonowo nauczycielem. Odpowiednie dla niej są też te zawody, gdzie będzie może pokazać swoje zacięcie artystyczne.

Znane Adele

Obecnie najpopularniejszą kobietą noszącą to imię jest brytyjska piosenkarka Adele (właściwie Adele Laurie Blue Adkins). Inne znane kobiety o tym imieniu to m.in. Adela Dankowska (rekordzistka w lotach szybowcowych), Adele Simpson (amerykańska projektantka mody), Adela Szwaja (polska malarka) oraz Adele Bloch-Bauer (muza i inspiracja Gustava Klimta przy tworzeniu obrazu „Złota Dama”, czyli „Portret Adele Bloch-Bauer I”).

Adela w innych językach

Imię Adela występuje w różnych wariantach w wielu językach. Często ma taką samą lub zbliżoną formę do polskiej - np. w języku chorwackim, słoweńskim. W języku włoskim, niemieckim i francuskim najpopularniejsza jest forma Adele. Można też spotkać się z takimi wariantami jak: Adelka (j. słowacki, chorwacki), Edeline, Adelina, Adaline (j. angielski) czy Adala (j. niemiecki).

Patroni imienia Adela

Imię Adela ma dwie główne patronki. Jedną z nich jest bł. Adela Mardosewicz. Nazaretanka, która wraz z innymi 10 siostrami została rozstrzelana przez Niemców w czasie II wojny światowej. Drugą patronką imienia jest św. Adela z Pfalzei, która żyła w VIII wieku.

Przysłowia i cytaty z imieniem Adela

Brak przysłów i powiedzeń dotyczących imienia Adela.

Ciekawostki na temat imienia Adela

To imię bardzo często pojawia się w piosenkach. O lali Adeli śpiewała Natalia Kukulska w swoim dziecięcym repertuarze, w piosence „Bal moich lal”. Imię pojawia się także w piosence „Otwarcie”, wykonywanej przez Ten Typ Mes. Jednak najbardziej znaną i popularną piosenką, w której pojawia się Adela, jest utwór biesiadny i kabaretowy „W siną dal”, śpiewany m.in. przez Igę Cembrzyńską wraz z Bohdanem Łazuką.

Adela - szczęśliwa liczba

Adela to numerologiczna piątka. Jest osobą praktyczną i pełną energii. Działa zawsze profesjonalnie, dystansując się od innych i swoich własnych emocji. Początkowo może być odbierana jako chłodna i niedostępna. Jednak, gdy ktoś podbije serce piątki i zdobędzie jej zaufanie, odkryje wewnętrzne ciepło i zyska oddanie tej osoby.

Adela - szczęśliwy kamień

Kamieniem, który przynosi szczęście Adeli, jest ametyst. Kryształ o pięknej fioletowej barwie uznawany jest za przynoszący ukojenie w stresie. Może on łagodzić bezsenność, a także stany lękowe czy nerwice. Dawniej uważany był za amulet dla kobiet ciężarnych.

Adela - szczęśliwy kolor

Kolorem szczęścia dla Adeli jest fiolet. To barwa, która ułatwia wyciszenie i zasypianie. Pozwala też się zrelaksować. Zwiększa poczucie własnej wartości oraz pomaga odpocząć po dużym wysiłku psychicznym i emocjonalnym.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie