Imię Monika – znaczenie, patroni, imieniny

Monika to imię, które inspiruje artystów. Rudi Schuberth śpiewał o jej walorach fizycznych, natomiast zespół Wilki twierdził, że jest „zimna jak lód”. Jakie zatem są kobiety noszące to imię? Czy w piosenkach została zamknięta cała prawda o Monice? Przekonaj się, jakich patronów ma Monika oraz kiedy obchodzi imieniny.

Spis treści

Znaczenie imienia Monika

Monika jest osobą przebojową, która wie, czego chce od życia. Zawsze dąży do tego, by narzucić innym swoje przekonania. Można także powiedzieć o niej, że uwielbia mieć wokół siebie porządek, chociaż bywa nieco chaotyczna, czasami wręcz choleryczna. Mimo to łatwo zjednuje sobie ludzi, ponieważ jest sympatyczna i wiecznie uśmiechnięta. Dobrze czuje się w otoczeniu znajomych i chętnie poznaje nowe osoby. Często chce być przywódczynią lub liderką grupy, co dla innych może okazać się męczące. Jest kobietą, która zwraca uwagę mężczyzn. Muszą oni jednak pamiętać o tym, że Monika nie lubi adoratorów uważających ją za słabą kobietę, którą mogą manipulować. Szuka dla siebie partnera, z którym będzie mogła stworzyć związek oparty na partnerstwie, a nie zależności od drugiej osoby.

Monika - pochodzenie

Wskazuje się, że imię Monika wywodzi się z języka greckiego. Najprawdopodobniej pochodzi od słowa monos, które oznacza „pojedynczy”, „jeden”, „sam”. Niektórzy uważają, że mogło powstać od słowa monaché, czyli „samotny”, „odosobniony”. Na terenach Polski, w formie, jaką znamy dzisiaj, pojawiło się w XIX wieku. Największą popularnością cieszyło się w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, obecnie jest nieco rzadziej wybierane.

Zdrobnienia imienia Monika

Od imienia Monika utworzono wiele zdrobnień. Do najpopularniejszych zalicza się takie jak: Monisia, Monia, Mońka. Można też stosować następujące spieszczenia: Moni, Moniunia lub Moniśka.

Imieniny Moniki

Na obchodzenie imienin Monika może wybrać sobie jedną z kilku dat. Szczególnie ważną spośród nich jest 27 sierpnia, kiedy to w Kościele katolickim wspomina się św. Monikę, matkę św. Augustyna. Inne dni, w które można świętować imieniny Moniki, to: 18 stycznia, 4 maja, 10 września, a także 6 października.

Imię Monika dla dziecka

Monika jest dzieckiem otwartym i wesołym. Już od małego widać jej silny charakter. Lubi przebywać ze swoim ojcem i podpatrywać go podczas różnych zajęć. Później często rywalizuje z mężczyznami, szczególnie jeśli dostanie pracę w zawodzie uważanym za typowo męski. Lubi być liderką grupy. Kiedy jest o czymś przekonana, trudno namówić ją do zmiany zdania.

Monika - edukacja

Chętnie przewodzi grupie uczniów. Zgłasza się na liderkę w zadaniach projektowych. dobrze sobie radzi także z drobnymi przeciwnościami. Nie załamuje się, gdy coś się stanie - zamiast tego dąży do rozwiązania problemu.

Monika - rodzina i miłość

Wybranek serca Moniki musi sprostać jej wygórowanym wymaganiom. Kiedy jednak już to zrobi, będzie bardzo szczęśliwy. Musi przede wszystkim mieć świadomość, że szuka ona osoby, która będzie jej partnerem, a nie obrońcą przed wszystkim. Monika bowiem doskonale sama radzi sobie z codziennymi problemami. Nie chce, aby ktoś ją zdominował. Czasami wręcz będzie chciała pokazać, kto rządzi w związku. Kiedy jednak zaufa wybranemu mężczyźnie, może on liczyć na to, że stanie idealną partnerką - troskliwą i kochającą. Będzie też dobrą panią domu, która zachwyci wszystkich swoimi umiejętnościami gotowania i urządzania wnętrz. Przebywanie w jej towarzystwie okaże się ogromną przyjemnością.

Monika - predyspozycje zawodowe

Monika sprawdzi się w każdym zawodzie, gdzie będzie mogła pokazać swoje zdolności do zarządzania, dlatego to dobra kandydatka na kierowniczkę. Lubi mieć również kontrolę nad innymi. W swoich działaniach jest bardzo szybka i zdecydowana. Dzięki inteligencji i intuicji nie musi zbyt długo rozpatrywać wszystkich możliwości. Cały czas też doskonali siebie, by mieć jak najlepsze doświadczenie. Dodatkowo zawsze jest dobrze zorganizowana i systematyczna. Lubi lekką rywalizację. W swojej pracy nie może czuć nudy i monotonii, gdyż straci do niej zapał. Monika powinna związać się z takimi branżami jak marketing czy handel. Dobrze będzie się czuła także przed lub za kamerą i podczas pracy w mediach.

Znane Moniki

Imię Monika (w różnych formach) jest popularne na całym świecie. Dlatego też w poszczególnych regionach globu można spotkać się ze znanymi i cenionymi Monikami, które działają w najróżniejszych dziedzinach. Są wśród nich m.in.: aktorki (Monica Bellucci, Monika Ambroziak i Monika Krzywkowska), piosenkarki (Monika Brodka, Monika Kuszyńska), osoby związane ze sportem (Monica Seles, Monika Pyrek i Monika Karkoszka), dziennikarki (Monika Zamachowska), pisarki (Monika Szwaja) i wiele innych.

Monika w innych językach

Imię Monika występuje w różnych językach. Najczęściej ma pisownię taką samą lub bardzo zbliżoną do tej funkcjonującej w języku polskim. W innych językach Monika to:

  • Monica - j. hiszpański;
  • Monica - j. fiński;
  • Monika - j. czeski;
  • Monique - j. francuski;
  • Muinice - j. irlandzki;
  • Monica/Mona - j. norweski;
  • Mónika - j. węgierski.

Patroni imienia Monika

Główną patronką jest św. Monika żyjąca w III wieku n.e., matka św. Augustyna. To również patronka kobiet chrześcijańskich, w szczególności tych, które mają różnorodne problemy, ofiar przemocy, oszczerstw i innych zbrodni. Jako patronki podaje się również takie postacie jak: błogosławiona Monika Pichera, błogosławiona Monika Naisen oraz błogosławiona Monika męczennica z Kioto.

Przysłowia i cytaty z imieniem Monika

W języku polskim nie ma przysłów nawiązujących do Moniki. Można jednak spotkać się z powiedzeniami, w których pojawia się to imię. Przykładowo: „Może nawet bywa trochę dzika, może nawet nazbyt żywa bywa - to nieważne! Ważne, że Monika, kiedy uszczęśliwia innych, sama jest szczęśliwa”.

Ciekawostki o imieniu Monika

Z uwagi na znaczenie greckiego słowa, od którego pochodzi to imię - monos, czyli „samotny”, „jedyny” - często kojarzone było z jedynaczkami. Stanowiło także inspirację dla nazw różnych miejscowości. Przykładem może być Santa Monica położona w Stanach Zjednoczonych.

Monika - szczęśliwa liczba

Monika to numerologiczna dziewiątka, czyli osoba, która doskonale dba o siebie i swoje potrzeby. Jednocześnie wzbudza sympatię wśród innych. To połączenie sprawia, że dobrze czuje się w roli przewodniczki grupy. Jest wszechstronna, więc może działać w różnych dziedzinach, często odnosząc w nich sukcesy. Dziewiątki potrafią dobrze ocenić sytuację, w której się znajdują. Nie lubią, gdy ktoś ma inne zdanie i się im sprzeciwia.

Monika - szczęśliwy kamień

Kwarc różowy to szczęśliwy kamień Moniki. Przypisuje mu się właściwości pozwalające na wzmocnienie pola energetycznego. Ma też pomagać w walce z kompleksami. Ułatwia odstresowanie się i pokonanie trudności życiowych. Często wykonywano z niego amulety dla kobiet ciężarnych.

Monika - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem dla Moniki jest różowy. Stanowi on połączenie czerwieni i bieli, dlatego też ma wiele właściwości, które przypisuje się czerwonej barwie. Im jest intensywniejszy, tym bardziej pobudza i rozgrzewa. Może być odbierany jako kolor agresywny. Jednocześnie jednak im jaśniejszy róż, tym bardziej kojące działanie. Jest on wówczas symbolem przyjaźni i platonicznego uczucia.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA