GRY
 
 

Jak podawać jajko niemowlakowi?

Najpierw podać samo żółtko, a potem dopiero całe jajko? Czy od razu całe? Zalecenia dotyczące rozszerzania diety i podawania różnych produktów zmieniają się. Jak zgodnie z nowym schematem żywienia wprowadzać jajko do diety niemowlaka, tłumaczy dr inż. Anna Harton, dietetyk z SGGW.

Jajko dla niemowlaka
fot. Fotolia
Zgodnie ze starszymi zaleceniami schematu żywienia, który obowiązywał do 2007 roku, wprowadzanie jajka rzeczywiście należało zacząć od żółtka i to w ilości pół na dzień. W dalszej kolejności można już było podawać całe żółtko, a dopiero w 11. miesiącu życia dziecka całe jajo.

Od kiedy podawać jajko niemowlakowi?

Zgodnie z aktualnym, najnowszym schematem żywienia niemowląt jajko jako całość (zarówno żółtko, jak i białko) można podawać niemowlęciu już po czwartym miesiącu życia. Jeśli mama zdecyduje się karmić piersią niemowlę do końca szóstego miesiąca, wtedy jajko warto wprowadzić od siódmego miesiąca. Według obecnego stanu wiedzy nie ma przesłanek merytorycznych, aby opóźniać w czasie podawanie produktów, które mogą alergizować lub wywoływać inne, niepożądane reakcje organizmu dziecka, dlatego jajko podawane jest jako całość.
Redakcja poleca: Od kiedy można podać jajko niemowlęciu? [WIDEO]
Czy rozszerzając dietę niemowlakowi można podawać mu jajko? I w jaki sposób: samo żółtko, czy całe jajko?

Dlaczego niemowlakowi należy podawać jajko?

Żółtko jaja jest bardzo cennym źródłem żelaza, którego po 4–6. miesiącu zaczyna już dziecku brakować. Z kolei białko jaja to najlepsze, pełnowartościowe białko, które dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów. W diecie niemowlęcia jajko może stanowić dodatek do zupy, np. warzywnej, czy też być osobnym posiłkiem. W tym drugim przypadku warto pamiętać, że dieta małego dziecka powinna być łatwo strawna, dlatego rekomenduje się podanie go w postaci jajka na miękko, jajecznicy na parze czy też omletów bez tłuszczu.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!