jak przyspieszyć poród
fot. Adobe Stock

Jak przyspieszyć poród: 3 najbardziej skuteczne sposoby i kilka domowych metod

Na przyspieszenie porodu poleca się masaż sutków, stosunek seksualny oraz sport. Nie powinno się jednak tego robić w przypadku zagrożonej ciąży. Na przyspieszenie porodu pomagają także domowe sposoby jak na przykład picie herbaty z liści malin. Zawsze jednak wymaga to wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub położną.
Agnieszka Majchrzak
jak przyspieszyć poród
fot. Adobe Stock
Końcówka ciąży to zazwyczaj mocno już meczący okres w życiu przyszłej mamy. Do szeregu dolegliwości ciążowych utrudniających codzienne funkcjonowanie dochodzi przede wszystkim stan ogromnego oczekiwania na maleństwo. Są pewne sposoby, aby przyspieszyć poród, mogą być one jednak skuteczne tylko w przypadku, kiedy kobieta jest już po terminie planowanego porodu.

Jak przyspieszyć poród:

Jak przyspieszyć poród po terminie

Zdarza się, że termin porodu minął, a rozwiązania nadal nie widać. Szacuje się, że tylko 4 proc. kobiet rodzi w przewidzianym terminie. Położnicy określają ciążę jako przenoszoną, jeżeli jest ona po 42 tygodniu.

Pamiętajmy, że termin porodu wyznacza się na postawie daty ostatniej miesiączki i zawiera on w sobie pewien margines błędu. Nie da się ze stu procentową dokładnością wyliczyć daty zapłodnienia. Stąd termin porodu wyliczany przez ginekologa jest tylko datą orientacyjną i większość dzieci urodzonych w 41. lub 42. tygodniu ciąży to maluchy w bardzo dobrym stanie zdrowia.
Redakcja poleca: USG 30 tydzień ciąży: po co wykonuje się to badanie? [WIDEO]
Podczas tzw. USG w 30 tygodniu ciąży bada się dokładnie to samo, co podczas USG połówkowego. Ginekolog sprawdza, czy płód nadal rozwija się prawidłowo i jakie jest jego ułożenie do porodu.

Seks na przyspieszenie porodu

Męskie nasienie zawiera hormony prostaglandyny, które mogą spowodować zwiększenie rozwarcia szyjki macicy. Podczas stosunku dochodzi także do naturalnego masażu szyjki macicy.

Ponadto w trakcie orgazmu kobiecego wydzielana jest oksytocyna, która ma także działanie wywołujące skurcze macicy. Nie bez powodu hormon ten bywa podawany na oddziałach położniczych celem przyspieszenia porodu u kobiet będących już po terminie.

Masowanie sutków przyspiesza poród

Do skurczów macicy dochodzi również podczas pobudzania brodawek piersi kobiety. Trzymamy brodawkę między kciukiem i resztą palców, delikatnie wyciągając ją, masujemy przez ok. 2 minuty, następnie robimy 3-minutową przerwę.

Sport na przyspieszenie porodu

Nie ma mowy, aby był to duży wysiłek fizyczny, natomiast długi spacer jest jak najbardziej zalecany i może przyspieszyć urodzenie dziecka. Dzięki niemu:
  • miednica kobiety staje się bardziej ruchoma, co pomaga w prawidłowym ułożeniu się dziecka,
  • macica jest lepiej ukrwiona i przez to motywowana do skurczów,
  • brzuch ciężarnej obniża się, co zwiększa nacisk na szyjkę macicy.

Zbyt duży wysiłek fizyczny podczas uprawiania sportu może być szkodliwy dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Dochodzi wówczas do wzrostu ciśnienia tętniczego, wskutek czego organizm traci siły, które kobieta powinna zachować na poród. Nadmierny wysiłek może także prowadzić do odklejenia się łożyska.
Aktywność fizyczna uwalnia w organizmie endorfiny, które odstresowują, poprawiają nastrój, a także zmniejszają odczuwanie bólu.

Domowe sposoby na przyspieszenie porodu

Wśród domowych metod na przyspieszenie porodu wymienia się:
  • napar z liści malin – wzmacnia mięśnie macicy, co wpływa na szybszy poród, powinna być pita w końcówce ciąży od około 37 tygodnia, dwa razy dziennie – 3-4 łyżki suszu zalewamy wodą (ok. 0,5 litra) i gotujemy przez kilka minut,
  • olej rycynowy – ma działanie przeczyszczające, a skurcze jelit mogą pobudzić do skurczów także macicę, należy spożyć jedną łyżkę rano, po godzinie można dawkę powtórzyć, można to robić jednak tylko po skonsultowaniu się z lekarzem lub położną,
  • olej z wiesiołka – zawiera składniki, będące podstawą do wytworzenia prostaglandyn, odpowiedzialnych za przygotowanie szyjki macicy do porodu, zaleca się stosowanie od 34. tygodnia ciąży,
  • spożywanie ananasa – ma w swoim składzie enzym bromelainę, wpływającą na zmiękczenie szyjki macicy,
  • gorąca kąpiel – rozluźnia i relaksuje.
Stres opóźnia poród – wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu) spowalnia akcję porodową. Stąd zaleca się ciężarnym w końcówce ciąży relaks, wypoczynek, spędzanie czasu na przyjemnościach. Ma to wpływ na przyspieszenie tempa porodu.

Źródło: zaufajpoloznej.com

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy