niespokojny sen niemowlaka
fot. Adobe Stock

Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się i wiercenie: czy pomogą kropelki na sen dla dzieci?

Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się w łóżeczku i przerwy w oddychaniu nie pozwalają wyspać się ani dziecku, ani jego rodzicom. Czasem niemowlę robi dziwne miny, gaworzy, a nawet płacze przez sen. Niespokojny sen nie zawsze jest powodem do obaw i nie musi świadczyć o chorobie, ale warto uważnie obserwować niemowlaka. Sprawdź, jak wyeliminować przyczyny niespokojnego snu i czy można podawać dziecku leki na sen, kropelki ziołowe, syropy oraz melatoninę.
niespokojny sen niemowlaka
fot. Adobe Stock
Niespokojny sen niemowlaka to częste zmartwienie rodziców. Gdy niemowlę niespokojnie śpi, a rodzice obserwują rzucanie się, wiercenie i dziwne miny, jakie dziecko robi przez sen, pojawia się pytanie: czy niemowlę się wysypia? Niekiedy niepokój budzą też przerwy w oddychaniu i krótki, przerywany sen dziecka. Czasem rodzice decydują się na podanie dziecku leków na sen. Ale czy to nie jest szkodliwe? I skąd się bierze regres snu niemowlaka?

Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka

Niespokojny sen niemowlaka to wbrew pozorom bardzo częste zjawisko. Noworodek i niemowlę często budzi się na karmienie albo wybudza się z powodu brudnej pieluchy. Ale rzucanie się przez sen starszego, kilkumiesięcznego niemowlaka wzbudza zaniepokojenie rodziców i rodzi pytania: czy dziecko jest zdrowe i czy na pewno się wysypia? Śpiące dziecko przechodzi różne fazy snu i różnie się w tym czasie zachowuje. W fazie snu głębokiego oddycha spokojnie, wolno i na ogół nie zmienia pozycji. W płytszym śnie, któremu często towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może zmieniać pozycję oraz robić różne miny. Warto wiedzieć, że śpiące niemowlęta (w przeciwieństwie do dorosłych) zapadają głównie w tzw. fazę REM, czyli sen płytki.

Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka mogą być różne: od zwykłej niewygody po chorobę. Najczęściej niemowlę śpi niespokojnie, bo:
 • coś mu przeszkadza: np. uwierająca pielucha albo nierówny materac do spania
 • w sypialni jest za gorąco (ponad 21 stopni C)
 • wilgotność powietrza w pokoju jest nieodpowiednia (właściwa to 40-60%)
 • nie zdążyło się wyciszyć po pełnym wrażeń dniu
 • brakuje mu rutyny w ciągu dnia
 • ma zły sen
 • jest chore (początek infekcji), męczy je ból, kolka albo ząbkowanie

Objawy niespokojnego snu niemowlaka: rzucanie się i wiercenie

Gdy niemowlę śpi niespokojnie, może się wiercić, a nawet rzucać przez sen, często zmieniać pozycję i popłakiwać (albo śmiać się). Rodzice obserwują też u dziecka szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może gaworzyć i sapać. Jeśli dziecko śpi niespokojnie, ale się nie budzi, lepiej poczekać, aż samo się uspokoi, ewentualnie przytulić czy pogłaskać po główce, dając mu poczucie ciepła i bezpieczeństwa.
Uwaga, krótkie przerwy w oddychaniu, jeśli nie przekraczają 10–15 sekund, nie są niczym niepokojącym. Rodziców powinny zaś zaalarmować trwające dłużej bezdechy senne.

Niespokojny sen niemowlaka a pasożyty

Choć niespokojny sen niemowlaka nie jest zazwyczaj objawem poważnych zaburzeń, warto bacznie obserwować dziecko i każdą wątpliwość konsultować z lekarzem. Nawet u niemowląt może dojść np. do zarażenia pasożytami, a jedną z oznak jest właśnie niespokojny sen. Towarzyszące objawy pasożytów to:
 • bóle brzucha
 • zaczerwienienie okolic odbytu
 • brak apetytu
 • spadek masy ciała
Ważne! U dziecka w różnym wieku może wystąpić tzw. regres snu. W tym czasie dziecko, które wcześniej spało już względnie dobrze, może zacząć wybudzać się w nocy, stać się bardziej płaczliwe i niespokojne. Regres snu ma najczęściej związek ze skokami rozwojowymi i trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Kropelki i syropki na sen dla niemowlaka: czy pomagają?

Jeśli dziecko źle śpi i zastanawiasz się, czy można podać mu leki na sen, odpowiedź jest jednoznaczna: nie! Powodów jest wiele: syropki i kropelki na sen dla dzieci nie działają, mogą poważnie zaszkodzić, a do tego odwrócić uwagę rodziców od rzeczywistych przyczyn niespokojnego snu niemowlaka. Pamiętaj, że:
 • w Polsce nie ma zarejestrowanego leku na sen dla dzieci
 • leki antyhistaminowe (przeciwalergiczne), których skutkiem ubocznym jest senność, powinny być stosowane z zalecenia lekarza, inaczej mogą źle wpływać na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy
 • nie udowodniono żadnego pozytywnego działania leków homeopatycznych
 • nie zaleca się podawania niemowlętom żadnych ziół, także na dobry sen, gdyż brakuje danych na temat bezpieczeństwa ich stosowania u dzieci; należy też unikać naparu z kopru włoskiego ze względu na zawartość rakotwórczego estragolu

Warto również przypomnieć, że w Polsce melatonina nie została zarejestrowana do stosowania w leczeniu dzieci, a jej długotrwałe przyjmowanie może mieć negatywny wpływ na układ hormonalny.
Uwaga! Leki nasenne dla dorosłych pod żadnym pozorem nie nadają się dla dzieci. Stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie i powinny znajdować się poza zasięgiem maluchów.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy