Po czym poznać, że to JUŻ?

Zastanawiasz się, czy będziesz potrafiła poznać, że nadeszła godzina zero? Są oznaki, które świadczą o tym, że zaczyna się poród.
Oznaki porodu: skurcze, odejście wód płodowych i czopu śluzowego
fot. Fotolia

Gdy rodzi się pierwszy raz, trudno odróżnić skurcze przepowiadające od tych porodowych. Mieć pewność, że to coś galaretowego to właśnie czop śluzowy. W drugiej ciąży wszystko będzie już jasne. Oto oznaki, które świadczą o tym, że poród tuż–tuż!
 

Oznaki porodu – lżej się oddycha

Lżej się oddycha, bo kilka tygodni przed porodem (a czasem kilka dni lub godzin) główka dziecka schodzi do kanału rodnego. Zauważysz wtedy, że brzuch się opuszcza, maleje ucisk na przeponę, a to oznacza lżejszy oddech.
 
Redakcja poleca: Czy to już!? Kiedy zaczyna się poród? [WIDEO]
Sygnałem, że zaczyna się poród, są regularne skurcze macicy. Zobacz jak odróżnić skurcze przepowiadające od tych naprawdę zwiastujących poród i w jakich sytuacjach nie można zwlekać z udaniem się do szpitala.

Zobacz też, jak wygląda początek porodu, czyli pierwsza faza porodu
 

Odejście czopa śluzowego – to już, choć niekoniecznie

Odejście czopa śluzowego z kolei oznacza, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać. Rozwieranie nie musi postępować w szybkim tempie. Może minąć kilka godzin, a niekiedy nawet dni, zanim na dobre poród się zacznie.  

Zobacz też: jak nie urodzić przed terminem – kiedy rośnie ryzyko
 

Odejście wód płodowych

Najczęściej pęknięcie błon płodowych następuje dopiero w pierwszym okresie porodu. Jeżeli jednak wody płodowe zaczną Ci odchodzić wcześniej, nim pojawią się regularne skurcze, jedź szybko do szpitala.

Płyn powinien być przejrzystobiały. Jeżeli zauważysz w nim ślady zabarwienia zielonego lub brązowego, koniecznie powiedz o tym lekarzowi (sprawdź, jak mogą wyglądać wody płodowe i jak odchodzą).
 

Zobacz też: jak poradzisz sobie z porodem – rozwiąż nasz test
 

Czy to już jest poród

Jeszcze nie rodzisz, jeżeli:
  • skurcze nie są regularne, ich częstotliwość i natężenie nie nasilają się
  • skurcze słabną lub zanikają, kiedy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję
  • czujesz ból raczej w podbrzuszu niż w okolicy krzyżowej
  • ruchy dziecka podczas skurczu stają się energiczniejsze
  • zauważysz brązowawą wydzielinę (to może być skutek badania ginekologicznego, zwiększonego wysiłku fizycznego albo współżycia, które miało miejsce w ciągu ostatnich 48 godzin)
     

Zobacz też: jak przyspieszyć poród – 4 bezpieczne sposobyOcena (10 ocen)

4.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy