pierwsza-wizyta-u-ginekologa-w-ciazy-kiedy
fot. Fotolia

Pierwsza wizyta w ciąży u lekarza: zobacz, kiedy!

Od chwili, gdy znajdziesz się pod opieką lekarza, i ty, i twoje dziecko możecie czuć się bezpiecznie. Dlatego nie zwlekaj i jak najszybciej zapisz się na wizytę.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
pierwsza-wizyta-u-ginekologa-w-ciazy-kiedy
fot. Fotolia
Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Wybierz się do lekarza. Zobacz, kiedy najlepiej się do niego umówić i jak powinna wyglądać pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa.

Kiedy zaplanować pierwszą wizytę u ginekologa?


Najlepszy termin przypada między 7. a 8. tygodniem ciąży. Czasem jednak organizm płata figle i o swoim odmiennym stanie dowiadujesz się później. Świadomie nie warto jednak odkładać tej wizyty. Im wcześniej znajdziesz się pod opieką ginekologa, tym lepiej dla ciebie i dla dziecka.

Sprawdź: 1 i 2 tydzień ciąży - jak rozpoznać, że to ciąża?

Redakcja poleca: Kiedy pierwsza ciążowa wizyta u ginekologa? [WIDEO]
Kiedy tylko wyjdzie Ci test ciążowy, umów się na pierwszą ciążową wizytę u ginekologa. To bardzo ważna wizyta, a im wcześniej ją odbędziesz, tym lepiej!
Ginekolog-położnik czy położna?

Pierwszą wizytę u ginekologa poprzedza zwykle zrobienie testu ciążowego. Gdy wynik jest pozytywny, pomyśl, czy chcesz, aby ginekolog, do którego zwykle chodzisz, prowadził twoją ciążę. Na pierwszą wizytę możesz umówić się do swojego dotychczasowego lekarza, a potem ewentualnie wybrać innego specjalistę, np. polecanego przez przyjaciółkę. Może być to ginekolog-położnik lub... położna. Położne również mogą prowadzić ciążę. Nie jest to jeszcze w Polsce dość popularny sposób opieki nad przyszłą mamą, ze względu na małą liczbę położnych prowadzących taką praktykę. Ciężarna pozostająca pod opieką położnej nie jest pozbawiona kontaktu z ginekologiem. Raz na trymestr i zawsze wtedy, gdy zdarzy się coś niepokojącego, przyszła mama otrzymuje skierowanie do ginekologa. Położna może prowadzić ciąże fizjologiczne, czyli te, które przebiegają bez komplikacji. Wizyt u niej NFZ nie refunduje.
  [content:0_25766,2_1338,2_1336,1_4144:GALGallery]

Polecamy też: Ciążowy organizer - co powinnaś zrobić w kolejnych tygodniach ciąży?

Jakie badania potwierdzą ciążę?

Ani pozytywny wynik testu ciążowego (czasem może być fałszywie dodatni), ani badanie ginekologiczne nie wystarczą lekarzowi do potwierdzenia ciąży. Dostaniesz skierowanie na badanie USG (albo ginekolog wykona je w swoim gabinecie). Ono da pewność, że w macicy zagnieździł się zarodek. Gdy zgłosisz się do lekarza, dostaniesz skierowanie na badania, które są obowiązkowe:
 • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, by wykluczyć konflikt serologiczny,
 • morfologię krwi i badanie moczu, by sprawdzić, czy nie masz np. anemii albo stanów zapalnych,
 • stężenie glukozy we krwi, aby skontrolować, czy nie grozi ci cukrzyca ciążowa,
 • określić czynnik WR, negatywny wynik wykluczy nosicielstwo kiły – choroba ta mogłaby zagrozić zdrowiu dziecka.
Lekarz może zalecić także zrobienie badań, które pomogą troszczyć się o zdrowie dziecka, np. w kierunku:
 • toksoplazmozy, różyczki, żółtaczki typu B, wirusa HIV, by wyeliminować wpływ tych chorób na dziecko,
 • oceny pH wydzieliny z pochwy, by ustalić jej stan bakteriologiczny.
Badania te powinny być wykonane jak najwcześniej. Podczas wizyty będziesz miała również mierzone ciśnienie, staniesz na wadze, by ustalić, ile przytyłaś. Lekarz wypisze ci receptę na witaminy i minerały, których może potrzebować twój organizm, m.in. cenny dla zdrowia dziecka kwas foliowy.

Czytaj też: Toksoplazmoza w ciąży nie tylko od kota

Jak rozwija się dziecko, gdy ty wybierasz się do ginekologa?

Gdy ty oswajasz się z myślą o ciąży, wybierasz się na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży, twoje dziecko rozwija się już na dobre.
 • w 3. tygodniu po zapłodnieniu zaczyna bić serce dziecka. Na tym etapie życia przypomina mikroskopijny pulsujący przewód.
 • w 7. tygodniu widać zarysy buzi: uszy, usta, powieki. Pojawiają się też zaczątki rączek i nóżek. Dziecko ma już wątrobę, nerki.
 • w 8. tygodniu uwidaczniają się dalsze szczegóły, np. czubek nosa i górna warga. Na rączkach pojawiają się paluszki.
 • w 9. tygodniu jest już ustalona płeć, u chłopców wykształcają się jądra, u dziewczynek jajniki.
 • w 10. tygodniu  maleństwo ma wszystkie narządy wewnętrzne, które od tej pory będą się rozwijać.


Zobacz też: Ciąża tydzień po tygodniu na niezwykłych zdjęciach

Pierwsze USG w ciąży

Przed 11. tygodniem ciąży wykonuje się USG dopochwowe.
 • Jeśli zgłosisz się na badanie między 6. a 8. tygodniem ciąży, lekarz sprawdzi, czy zarodek zagnieździł się w macicy. Określi wiek ciążowy maluszka, ustali, czy urodzi się jedno dziecko, czy może np. bliźnięta.
 • Jeśli pierwsze USG wypada między 11. a 14. tygodniem ciąży, lekarz wykona też m.in. pomiar przezierności karku, oceni kości nosowe, by sprawdzić ryzyko wad genetycznych i serca.
  [content:0_24500,0_24385,8_1322,2_1325:PsychologicalTest]
Czytaj też: Co należy wiedzieć o badaniach genetycznych w ciąży?

Zaświadczenie o wizycie u ginekologa, żeby otrzymać becikowe

Dlaczego trzeba przynieść zaświadczenie o wizycie u ginekologa, żeby otrzymać becikowe? Odpowiada Dagmara Korbasińska, Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia: Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ten przepis w trosce o zdrowie mam i mających się narodzić dzieci. Tym samym chce zainspirować kobiety, by od początku ciąży poddawały się właściwej opiece profilaktycznej. To zdaniem ministra zdrowia najlepsze działanie, które zapobiega wadom wrodzonym u noworodków, bo wiele z nich da się leczyć, jeśli są wcześnie zdiagnozowane. Pozwala również na wykrycie okołoporodowych czynników ryzyka.

Przyszła mama i jej dziecko mogą zostać otoczeni w okresie porodu i po nim taką opieką zdrowotną, jaka odpowiada ich potrzebom, np. wcześniak lub dziecko z niską masą ciała mogą urodzić się w szpitalu wyposażonym w odpowiednią aparaturę medyczną, aby uniknąć konieczności transportowania noworodka do innej placówki.

Parlament przyjął ustawę, która uzależnia wypłatę świadczenia z tytułu urodzenia dziecka – tzw. becikowego – od pozostawania pod opieką medyczną (może ona być sprawowana zarówno przez lekarza ginekologa, jak i położną, w tym położną podstawowej opieki zdrowotnej) od 10. tygodnia ciąży. Ale obowiązek ten – po dwuletnim okresie przerwy – będzie wymagany do uzyskania zasiłku od 1 stycznia 2012 r. Na razie wystarczy zaświadczenie o chociaż jednej wizycie lekarskiej w ciąży.


Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj