Jak odróżnić sapkę od przeziębienia?

Takie malutkie dziecko, a sapie jak lokomotywa. Przeziębiło się? A może jednak nie? Sprawdź, jak odróżnić sapkę od przeziębienia.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
sapka noworodka, przeziębienie noworodka, infekcja noworodka, choroby noworodka, katar bnoworodka
fot. Fotolia
Sapka noworodka to częsty objaw u nowo narodzonych dzieci. Świstanie, furkotanie, chrumkanie – takimi słowami rodzice próbują określać odgłosy, które wydobywają się z nosa noworodka. Nie każdego – to prawda. Jednak sapka to bardzo częsta przypadłość dzieci w pierwszych tygodniach życia. Zobacz, co należy o niej wiedzieć, aby nie pomylić jej z katarem, którym może – choć nie musi – objawiać się infekcja u noworodka.

Sapka noworodka: przyczyny

Przyczyn sapki, która towarzyszy oddechowi noworodków w pierwszych dniach czy tygodniach życia może być kilka:
  • śluz – zalega w nosku od chwili narodzin. Są to resztki płynu owodniowego utrzymujące się w drogach oddechowych przez pierwsze dwa, trzy dni życia dziecka. Po tym czasie nos sam się udrożnia.
  • ulewanie – może się zdarzyć, że część mleka, która cofnęła się z żołądka, nie wydostaje się przez usta, tylko trafia do tylnej części nosa i utrudnia przepływ powietrza (nos dziecka nie jest jednak całkowicie zatkany). 
  • suche powietrze – jeśli w mieszkaniu jest bardzo sucho (higrometr, czyli urządzenie do pomiaru wilgotności wbudowane w większość stacji pogodowych, wskazuje poniżej 40 proc.), wtedy śluzówka w nosie wysycha. To sprawia, że oddech staje się głośniejszy. Pod wpływem suchego powietrza wysychają również usta, gardło, a nawet skóra dziecka. 
  • alergia – jeśli sapka pojawia się między trzecim tygodniem a trzecim miesiącem życia, można podejrzewać, że jest objawem alergii pokarmowej. W nosku nie ma wydzieliny, a świst i trudności z oddychaniem są spowodowane obrzękiem śluzówki. Sapce spowodowanej alergią zwykle towarzyszą dodatkowe objawy – dziecko ulewa, ma wysypkę, kolkę, biegunkę, może słabo przybierać na wadze i częściej płakać.  
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

Czym się różni sapka od kataru?

Odróżnienie sapki od kataru jest wbrew pozorom bardzo proste. Gdy noworodek ma katar, nie tylko gorzej i głośniej oddycha, ale przede wszystkim kicha i z noska – podobnie jak nam, dorosłym – wycieka mu śluzowa wydzielina. Kłopoty z oddychaniem odbijają się na zachowaniu dziecka. Przy katarze noworodek staje się niespokojny, często płacze, źle śpi i przede wszystkim traci apetyt, ponieważ ssanie piersi zaczyna mu sprawiać trudność. 

Czyszczenie noska noworodka - dlaczego jest  ważne?

Gdy dorosły albo starsze dziecko ma silny katar, który zatyka mu nos, może oddychać ustami. Ale noworodek tego nie potrafi. Dlatego zwykły katar staje się dla niego poważnym problemem. Nawet jeśli nos jest częściowo drożny, dziecko nie może zaspokoić głodu, ponieważ podczas ssania piersi trudno mu oddychać. Zakatarzone maleństwo krztusi się, wypluwa pierś i głośno płacze podczas karmienia.
 

Czy sapka utrudnia ssanie piersi?

Sapka sprawia tylko, że dziecko głośniej oddycha, ale nos jest drożny, więc powietrze może przez niego swobodnie przepływać. Jeżeli przystawisz do piersi noworodka z sapką, będzie ssał normalnie. Natomiast zakatarzone dziecko po krótkiej chwili przerywa jedzenie. Aby nie było głodne, musisz karmić je częściej i najlepiej od razu po oczyszczeniu noska z wydzieliny.

Jak ułatwiać oddychanie dziecku z katarem?

Pierwszy krok podczas czyszczenia noska noworodka to rozrzedzenie zalegającej w nim wydzieliny. Pomoże w tym wpuszczenie do każdej dziurki kropelki roztworu soli fizjologicznej i ułożenie dziecka na brzuszku (np. kilka razy dziennie, ale zawsze pod kontrolą rodzica). Możesz też nosić dziecko na rękach z twarzą zwróconą ku podłodze. Przy takim ułożeniu ciała, wydzielina łatwiej wypływa. Jeśli zauważysz, że nosek nadal jest zatkany, użyj aspiratora (urządzenie do czyszczenia nosa) lub gumowej gruszki - nie wpychaj końcówki do dziurki, tylko przystaw ją z zewnątrz. W rozrzedzaniu gęstej wydzieliny pomoże także nawilżanie nosa, np. nebulizatorem (urządzenie do rozpraszania w powietrzu np. soli morskiej). 

Co robić, jeśli noworodek ma katar?

Zakatarzonego noworodka powinien obejrzeć pediatra. Jeśli katar jest silny, przepisze krople do nosa (nie powinnaś ich stosować na własną rękę). Jeśli dolegliwość nie ustępuje mimo stosowania zaleconego leczenia lub pojawią się inne objawy, np. gorączka, niechęć do jedzenia, szybki oddech, szybko skontaktuj się z lekarzem ponownie. 

Objawy pierwszej infekcji u noworodka

Noworodki mogą chorować bez gorączki, a nawet mieć obniżoną temperaturę mimo infekcji. Jak zatem nie przegapić objawów choroby? 
  • Zwracaj uwagę na zmiany zachowania dziecka
  • Bądź czujna, gdy noworodek staje się niespokojny, częściej i dłużej niż zwykle śpi, traci ochotę do ssania piersi, choć wcześniej apetyt mu dopisywał. 
  • Pamiętaj, że objawem choroby jest też szybsze tętno i oddech, wymioty, biegunka. Chore dziecko powinno być zbadane przez pediatrę lub neonatologa.
Zobacz też:
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Ocena (9 ocen)

4.7
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Niemowlę i upał

Co na to lekarz?