seks po porodzie
fot. Adobe Stock

Seks po porodzie – 6 problemów, które da się rozwiązać

Seks po porodzie może być taki sam jak przed nim albo zupełnie inny – lepszy lub przez pewien czas nieco ograniczony. Przyjście dziecka na świat komplikuje seks, ale przy odrobinie dobrej woli i po rozwiązaniu ewentualnych problemów, z pewnością na nowo zacznie być on satysfakcjonujący.
Magdalena Drab
Konsultacja: dr n. med. Stanisław Dulko
seks po porodzie
fot. Adobe Stock

Powrót do seksu po porodzie może przebiegać inaczej w przypadku każdej pary. Na szczęście poważne komplikacje utrudniające współżycie zdarzają się rzadko, ale wiele par zmaga się z pomniejszymi problemami, które zakłócają współżycie po porodzie. W ich przypadku zwykle wystarczy odrobina wiedzy, trochę czasu i cierpliwości, aby same minęły.

Spis treści:

 1. Seks po porodzie: brak ochoty na współżycie
 2. Ból podczas stosunku po porodzie
 3. Współżycie po porodzie: wstydzisz się zbliżeń
 4. Seks po porodzie: boisz się zbliżenia
 5. Współżycie po porodzie: brak przyjemności
 6. Seks po porodzie: strach przed kolejną ciążą

Kiedy po porodzie można się kochać

Lekarze zalecają, aby podczas połogu, czyli przez minimum 6 tygodni od porodu wstrzymać się ze współżyciem. I to niezależnie od tego, czy był to poród naturalny, czy cesarskie cięcie. Czasami czas wstrzemięźliwości się wydłuża do 8 lub więcej tygodni – wszystko zależy od lekarza, który po zakończeniu połogu powinien zbadać kobietę i udzielić odpowiedzi na pytanie, czy już można wrócić do współżycia, czy trzeba jeszcze się z nim wstrzymać.

Zbyt wczesne kontakty intymne mogą ci sprawić ból, a nawet stać się przyczyną przykrych dolegliwości. Dlatego:

 • Po porodzie powstrzymaj się od współżycia przez sześć tygodni połogu. Wcześniejsze zbliżenie mogłoby być bolesne ze względu na niewygojone drogi rodne i krocze. Poza tym seks w czasie połogu może się skończyć zakażeniem błony śluzowej macicy bakteriami przenoszonymi przez nasienie.
 • Jeżeli miałaś cesarskie cięcie, musisz poczekać, aż blizna po zabiegu zagoi się (na ogół kilka tygodni).
 • Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli podczas stosunku zaczniesz mocno krwawić (niewielkie plamienie nie jest niczym groźnym) lub poczujesz pieczenie w pochwie.

Współżycie po porodzie – częste problemy

Pierwszy stosunek po porodzie może być zupełnie inny niż te, które odbywały się przed ciążą. To normalne. Kobieta często inaczej wtedy odczuwa przyjemność, która może być większa lub mniejsza niż wcześniej. Czasami pojawiają się też inne problemy, które zaburzają współżycie. Oto najczęstsze z nich:

1. Seks po porodzie: brak ochoty na współżycie

Przestałaś odczuwać pożądanie? To hormony zamieniły cię z kochanki w matkę. Pierwsze tygodnie po porodzie to czas intensywnej produkcji prolaktyny, która pomaga w laktacji oraz obkurczaniu macicy i... hamuje popęd seksualny. Twój organizm wytwarza za to mniej estrogenów, które odpowiadają za libido. Dziecko wypełnia cały twój czas, a od męża oczekujesz przede wszystkim pomocy. Na dodatek, jak wiele młodych mam, jesteś wiecznie zmęczona nowymi obowiązkami i niewyspana po ciężkich nocach. Kiedy oczy się kleją, seks wydaje się niepotrzebną fanaberią. Szkoda ci czasu na pieszczoty! Przecież mogłabyś się wtedy zdrzemnąć albo wyprasować śpioszki.

Nasza rada: Staraj się wypoczywać w ciągu dnia, by wieczorem nie padać bez życia na łóżko. Może warto podzielić się obowiązkami z mężem? Wytłumacz mu, że kobieta chronicznie niewyspana nigdy nie będzie istotą seksualną. A kiedy odzyskasz formę, zaproś męża na... randkę. Zjedzcie wieczorem dobrą kolację, zapalcie nastrojowe świece. Możesz też skusić się na lampkę (jedną!) wina, która podziała rozluźniająco. Kup sobie seksowną koszulkę nocną i spróbuj choć na godzinę zapomnieć, że jesteś karmiącą mamą. Zmysłowa atmosfera powinna obudzić w tobie uśpione pożądanie. Oczywiście nie zmuszaj się na siłę do zbliżenia. Jeśli mimo tych zabiegów po upływie kilku miesięcy nadal nie będziesz odczuwała pożądania, zrób badania hormonalne. Być może masz złe proporcje estrogenów, progesteronu, prolaktyny i testosteronu.
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.

2. Ból podczas stosunku po porodzie

Przez 3 miesiące (a czasem dłużej) po porodzie możesz odczuwać ból przy stosunku. Możesz też mieć nieprzyjemne wrażenie, jakbyś została zbyt ciasno zszyta, albo rana po cięciu krocza nie do końca się zagoiła. A gdy karmisz piersią, dochodzi do tego suchość pochwy.

Nasza rada: Nie spieszcie się. Im dłużej mąż będzie cię pieścił, tym bardziej będziesz podniecona, a twoja pochwa stanie się wilgotniejsza. Pamiętajcie o czułych pocałunkach, erotycznych masażach, zmysłowym przytulaniu. Gdy mimo to dokucza ci suchość pochwy, sięgnij po żele i kremy nawilżające. I nie martw się, że nakładanie preparatu popsuje namiętną atmosferę. Wręcz przeciwnie – to może być podniecający element gry wstępnej!

W trakcie zbliżenia unikajcie gwałtownych ruchów. Wybieraj pozycje, w których będziesz kontrolować sytuację (np. na jeźdźca). Kiedy tylko poczujesz ból, będziesz mogła przerwać zbliżenie. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, na początku wypróbuj pozycje, przy których rana na brzuchu nie będzie drażniona (np. na łyżeczki). Pamiętaj, że lekki ból przy pierwszym zbliżeniu nie jest niczym groźnym. Z czasem dolegliwości miną. Gdy jednak czujesz ostry ból podczas każdego stosunku, zgłoś się do ginekologa. Być może po porodzie założono ci zbyt długi szew i wejście do pochwy jest węższe. Małe cięcie rozwiąże twój problem.

3. Współżycie po porodzie: wstydzisz się zbliżeń

Rozstępy, obwisły brzuch, cellulitis – kiedy oglądasz się w lustrze, wydaje ci się, że twoje ciało po ciąży może budzić tylko wstręt. Wstydzisz się rozebrać przy mężu, boisz się, że przestanie cię kochać. Na dodatek „spina cię” obecność dziecka tuż obok małżeńskiego łoża i mleko cieknące z nadwrażliwych na dotyk piersi.

Nasza rada: Zapomnij o kompleksach! Mąż jest spragniony twojego ciała i nie obchodzą go rozstępy. Zaokrąglone biodra i pełny biust wydają mu się bardzo ponętne. Jeżeli jednak nie możesz przełamać wstydu, poproś ukochanego, byście przez pierwsze tygodnie kochali się przy świecach. Jeśli wstydzisz się mleka cieknącego z piersi, staraj się, by do zbliżenia doszło tuż po nakarmieniu dziecka lub odciągnij trochę pokarmu. I nie traktuj dziecka jako przeszkody w zbliżeniu. Jeśli nie potrafisz poddać się zmysłom w obecności dziecka, „wyprowadźcie się” z mężem wieczorem na kanapę w salonie albo na kąpiel do wanny. 

4. Seks po porodzie: boisz się zbliżenia

Wciąż jeszcze pamiętasz, jak doskwierał ci ból krocza i pochwy po porodzie lub rana na brzuchu tuż po porodzie. Nawet chodzenie było nie lada wyzwaniem. Teraz martwisz się, że stosunek będzie równie bolesny. Przeraża cię też myśl, że partner naruszy szwy.

Nasza rada: Jeśli lekarz uzna, że rany wygoiły się, nie jest możliwe, by szwy „rozeszły się”. Gdy bardzo boisz się zbliżenia, poproś męża o... czas. Przecież nie musicie od razu przechodzić do pełnego stosunku. Jest wiele sposobów, by partner doprowadził cię na szczyt rozkoszy, a ty jego. Krok po kroku odkrywajcie nowe pieszczoty. Dzięki temu z czasem rozluźnisz się i przygotujesz psychicznie na pełne zbliżenie.

5. Współżycie po porodzie: brak przyjemności

Choć partner bardzo się stara, nie odczuwasz przyjemności. Masz za to wrażenie, że twoja pochwa jest dwa razy większa niż przed porodem. Piersi przestały reagować na dotyk męża. A jeśli miałaś cesarskie cięcie, wydaje ci się, że twój brzuch jest jak z plastiku.

Nasza rada: Popracuj nad sprężystością mięśni pochwy odpowiedzialnych za intensywność orgazmu. Już kilka dni po porodzie rozpocznij ćwiczenia Kegla. Polegają one na zaciskaniu na kilka sekund mięśni pochwy, rozluźnianiu i ponownym napinaniu ich. Jedynym lekarstwem, by przywrócić „czucie” w brzuchu i w piersiach, jest cierpliwość.

6. Seks po porodzie: strach przed kolejną ciążą

Wiele mam odkłada rozpoczęcie współżycia po porodzie, bo boi się zbyt szybko ponownie zajść w ciążę. Pamiętaj, że:
 • Zapłodnienie może wyprzedzić pierwszą miesiączkę. Teoretycznie już sześć tygodni po porodzie możesz zajść w ciążę.
 • Karmienie piersią nie jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym!
 • Musisz poradzić się ginekologa, jaki rodzaj antykoncepcji jest dla ciebie najlepszy (np. wkładka domaciczna, pigułka jednoskładnikowa czy zastrzyk Depo-Provera).

Sprawdź też:
Konsultacja: dr n. med. Stanisław Dulko

seksuolog

Oceń artykuł

Ocena 5 na 19 głosy

Zobacz także

Popularne tematy