solarium w ciąży
fot. Adobe Stock

Solarium w ciąży: czy w ciąży można chodzić na solarium?

Solarium w ciąży to nie jest dobry pomysł. Przegrzewanie organizmu może źle wpłynąć zarówno na twoje samopoczucie, jak i na rozwój dziecka. Solarium szkodzi nie tylko na początku ciąży – w kolejnych miesiącach opalanie może nawet wywołać przedwczesne skurcze. Lepiej nie sprawdzać na własnej skórze, jakie jeszcze skutki powoduje korzystanie z solarium w ciąży.
Magdalena Drab
solarium w ciąży
fot. Adobe Stock
Solarium w ciąży to dla niektórych kobiet łatwy sposób na uzyskanie ładnej opalenizny. Ale są na to znacznie bezpieczniejsze sposoby! Opalanie się na solarium w ciąży szkodzi i kobiecie, i dziecku, a w skrajnych przypadkach może mieć bardzo poważne skutki.

Czy można korzystać z solarium w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży można chodzić na solarium. Odpowiedź jest jednoznaczna: ciężarne nie powinny korzystać z solarium ani opalać się na słońcu. Opalanie w ciąży, podobnie jak przebywanie na dworze w czasie upału, może spowodować przegrzanie organizmu. To samo dzieje się podczas wizyty na solarium: podnosi się temperatura ciała, a to bywa bardzo niebezpieczne dla ciężarnej i jej dziecka. 

Jakie skutki ma solarium w ciąży?

Ciąża i solarium to nie jest dobre połączenie, a skutki opalania się mogą być groźne. Jeśli w czasie wizyty na solarium w ciąży dojdzie do przegrzania, możliwe, że czeka cię:
Inne częste skutki korzystania z solarium w ciąży to także pojawienie się przebarwień, plam na skórze, poparzeń oraz większe ryzyko wystąpienia czerniaka.

Solarium na początku ciąży

Solarium w pierwszych tygodniach ciąży niesie jeszcze poważniejsze zagrożenia. Niebezpieczny wzrost temperatury ciała to ryzyko wystąpienia skurczów, a nawet poronienia. Wiadomo również, że jeśli ciężarna długo się opala, kwas foliowy w jej organizmie gorzej się wchłania.
Uwaga, jeśli zależy ci na ciemnym kolorze skóry w ciąży, wybieraj bezpieczne metody opalania. Zapomnij nie tylko o solarium, ale z ostrożnością traktuj także opalanie natryskowe w ciąży. Samoopalacze mogą zawierać szkodliwe substancje!
Zamiast chodzić na solarium w ciąży, zdecydowanie zdrowiej i bezpieczniej kupić dobry balsam brązujący dla ciężarnych (jest delikatniejszy niż samoopalacz!).
 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy