wielowodzie
fot. AdobeStock

Wielowodzie: przyczyny, objawy i leczenie wielowodzia w ciąży

Wielowodzie oznacza, że w pęcherzu płodowym jest za dużo płynu owodniowego. Objawem wielowodzia w ciąży jest duży i napięty brzuch. Zarówno niedobór wód płodowych jak i wielowodzie są patologią ciąży, czyli stanem nieprawidłowym, który może mieć konsekwencje dla dziecka.
Milena Oszczepalińska
wielowodzie
fot. AdobeStock
Wielowodzie może być tak samo groźne, jak sytuacja, w której wód jest za mało. Odpowiednia ilość wód płodowych ma bowiem bardzo duże znaczenie dla rozwijającego się dziecka. To one stanowią barierę ochronną dla płodu na wypadek urazu i odpowiadają za utrzymanie stałej, prawidłowej temperatury w macicy. Wielowodzie może być przyczyną powikłań, zwłaszcza w okresie okołoporodowym.

Spis treści:

Wielowodzie

Wielowodzie diagnozuje się, gdy objętość płynu owodniowego jest większa niż 2 litry w trzecim trymestrze ciąży. Ilość wód płodowych lekarz może ocenić podczas badania USG. Objawem wielowodzia jest wyraźnie za duży brzuch w stosunku do danego tygodnia ciąży. Najwięcej płynu owodniowego jest między 30. a 36. tygodniem ciąży. Po tym czasie jego ilość zmniejsza się do około 800 ml w czasie porodu.

Wielowodzie powstaje, gdy zaburzona zastaje równowaga między ilością produkowanego płynu owodniowego a jego ilością, jak ulega wchłonięciu, gdyż płyn ten podlega stałej wymianie. Nadmiar wód płodowych nie jest najczęściej jedyną nieprawidłowością, ale towarzyszy innym patologiom ciąży.

Objawy wielowodzia

Kobieta może przypuszczać, że ma wielowodzie, jeśli:
  • brzuch jest przesadnie napięty, duży i kulisty
  • niespodziewanie szybko rośnie waga w ciąży
  • odczuwa duszność
  • występuje nadmierna aktywność skurczowa macicy
  • lekarz podczas badania USG ma problemy z usłyszeniem tętna dziecka (w nadmiernej ilości wód płód bardziej się przemieszcza).

Wielowodzie – przyczyny

Wielowodzie najczęściej pojawia się, gdy płód ma problem z połykaniem wód płodowych albo ich wydalaniem. Dziecko w brzuchu stale bowiem połyka wody płodowe i potem nimi siusia. Wielowodzie może świadczyć o tym, że płód z jakiegoś powodu wydala za dużo płynu owodniowego. Może mieć wady układu moczowo-płciowego albo siusia więcej, bo jest duży (sprawdź: Wielkość dziecka w ciąży). Wielowodzie pojawia się również, gdy dziecko połyka za mało wód płodowych. Przyczyną mogą być wady płodu, np. zarośnięcie przełyku. W około połowie ciąż z wielowodziem nie da się jednak ustalić konkretnej przyczyny problemu.

Nadmiar wód płodowych może wywołać także: 
Wielowodzie często towarzyszy też ciążom, w których rozwijają się płody z wadami genetycznymi: np. zespół Downa, zespół Edwardsa, bezmózgowie, z których część stanowi wady letalne płodu.

Wielowodzie – skutki dla dziecka

Skutki nadmiaru wód płodowych mogą być poważne. W większości związane są z komplikacjami okołoporodowymi, takimi jak:

Leczenie wielowodzia

W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę nadmiaru wód płodowych. Po badaniu USG, na którym wykrywa się wielowodzie, ciężarna otrzymuje skierowanie na konieczne badania diagnostyczne, np. w kierunku cukrzycy ciążowej.

Przyszła mama powinna je wykonać, nawet jeśli ma już za sobą takie badanie. Lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu amnioredukcji. To zabieg, który polega na zredukowaniu ilości płynu owodniowego. Wykonuje się go, nakłuwając powłoki brzuszne. Nie zawsze udaje się w ten sposób utrzymać ilość wód płodowych na właściwym poziomie. Jeśli nie uda się znaleźć przyczyny wielowodzia i jej zlikwidować, w macicy znów może pojawić się nadmiar płynu owodniowego.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy