Objawy wielowodzia
fot. AdobeStock

Wielowodzie: przyczyny, objawy i leczenie wielowodzia w ciąży

Wielowodzie oznacza, że w macicy jest za dużo wód płodowych. Objawem wielowodzia w ciąży jest duży i napięty brzuch. Czy ten stan jest groźny dla rozwijającego się płodu?
Milena Oszczepalińska
Objawy wielowodzia
fot. AdobeStock
Wielowodzie w ciąży (czyli nadmiar wód płodowych) może być tak samo groźne, jak sytuacja, w której wód jest za mało. Odpowiednia ilość wód płodowych ma bowiem bardzo duże znaczenie dla rozwijającego się dziecka. To one stanowią barierę ochronną dla płodu na wypadek urazu i odpowiadają za utrzymanie stałej, prawidłowej temperatury w macicy.

Wielowodzie: co to jest?

Wielowodzie diagnozuje się, gdy objętość płynu owodniowego jest większa niż 2 litry w trzecim trymestrze ciąży. Ilość wód płodowych lekarz może ocenić podczas badania USG. Objawem wielowodzia jest wyraźnie za duży brzuch w stosunku do danego tygodnia ciąży.
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Przyczyny wielowodzia w ciąży

Wielowodzie najczęściej pojawia się, gdy płód ma problem z połykaniem wód płodowych albo ich wydalaniem. Dziecko w brzuchu stale bowiem połyka wody płodowe i potem nimi siusia. Wielowodzie może świadczyć o tym, że płód z jakiegoś powodu wydala za dużo płynu owodniowego. Może mieć wady układu moczowo-płciowego albo siusia więcej, bo jest duży (sprawdź: Jak duże urodzi się twoje dziecko?). Wielowodzie pojawia się również, gdy dziecko połyka za mało wód płodowych. Przyczyną mogą być wady płodu. W ponad połowie ciąż nie da się jednak ustalić konkretnej przyczyny wielowodzia.

Nadmiar wód płodowych może wywołać także: 
 • cukrzyca ciężarnej
 • infekcja wewnątrzmaciczna
 • choroby nerek przyszłej mamy
 • ciąża bliźniacza
 • makrosomnia (płód jest bardzo duży)
 • poważny konflikt serologiczny
 • toksoplazmoza wrodzona u dziecka

Objawy wielowodzia

Kobieta może przypuszczać, że w macicy jest za dużo wód płodowych, jeśli:
 • brzuch jest przesadnie napięty, duży i kulisty
 • niespodziewanie szybko rośnie waga w ciąży
 • ciężarna może odczuwać duszność
 • lekarz podczas badania USG ma problemy z usłyszeniem tętna dziecka (w nadmiernej ilości wód płód bardziej się przemieszcza).

Czym grozi wielowodzie?

Skutki nadmiaru wód płodowych mogą być poważne. W większości związane są z komplikacjami okołoporodowymi, takimi jak:

Leczenie nadmiaru wód płodowych i ciężarnej

W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę nadmiaru wód płodowych. Po badaniu USG, na którym zwykle wykrywa się wielowodzie, ciężarna otrzymuje skierowanie na konieczne badania diagnostyczne, np. w kierunku cukrzycy ciążowej.

Przyszła mama powinna je wykonać, nawet jeśli ma już za sobą takie badanie. Lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu amnioredukcji. To zabieg, który polega na zredukowaniu ilości płynu owodniowego. Wykonuje się go, nakłuwając powłoki brzuszne. Nie zawsze udaje się w ten sposób utrzymać ilość wód płodowych na właściwym poziomie. Jeśli nie uda się znaleźć przyczyny wielowodzia, w macicy znów może pojawić się nadmiar wód.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy