Leki na zaparcia w ciąży
fot. AdobeStock

Zaparcia w ciąży: leki i inne skuteczne sposoby na pozbycie się zaparć

Leki na zaparcia w ciąży są bardzo ograniczone. Bez wiedzy lekarza przyszła mama może sięgać jedynie po naturalne środki na zaparcia, takie jak suszone śliwki, siemię lniane czy jabłka. W walce z tą uciążliwością pomoże też aktywność fizyczna.
Sylwia Niemczyk
Leki na zaparcia w ciąży
fot. AdobeStock
W ciąży nie wszystkie metody leczenia zaparć są dozwolone. Przyszła mama powinna postawić przede wszystkim na odpowiednią dietę i ruch, aby w ten sposób uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości. W żadnym wypadku nie wolno stosować na własną rękę środków na przeczyszczenie. Leków na zaparcia w ciąży warto szukać w produktach spożywczych.

Leki na zaparcia w ciąży

W razie przedłużających się zaparć (które trwają dłużej niż trzy dni) ciężarna może pić siemię lniane lub sok z kiszonej kapusty. Pomocna też jest wypita na czczo woda z miodem. Nie wolno natomiast stosować na własną rękę żadnych lekarstw przeciw zaparciom. Przeczyszczające herbatki i leki (także ziołowe), nawet te najłagodniejsze, można pić dopiero po konsultacji z lekarzem. Bez wiedzy lekarza nigdy też nie wolno stosować na zaparcia w ciąży czopków lub lewatywy – niekontrolowane skurcze jelit mogłyby przedwcześnie wywołać poród.
Redakcja poleca: Zaparcia u dzieci - film
Skąd się biorą zaparcia u dzieci? Jak karmić dziecko, które cierpi na zaparcie i kiedy podać leki?

Dieta na zaparcia w ciąży

Aby uniknąć zaparć w ciąży, lepiej zrezygnować ze smażonych dań – mogą działać zapierająco. Z tego samego powodu warto wykreślić z ciążowej diety także czekoladę, biały ryż i czarne jagody. W zamian zaleca się spożywanie produktów bogatych w błonnik, który reguluje rytm wypróżnień. Bardzo dużo błonnika zawierają jabłka (ale surowe, a nie pieczone np. w szarlotce), otręby pszenne, pieczywo razowe oraz czerwona fasola. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego dobrze jest pić ok. 2 litrów wody dziennie.
Suszone śliwki to sprawdzony sposób na przewlekłe zaparcia. Są też świetną przekąską, bo szybko dają uczucie sytości i nie tuczą. Zwolennicy naturalnych metod leczenia zaparć polecają też wodę z suszonych śliwek: wystarczy zalać kilka owoców ciepłą wodą i odstawić na noc, a rano na czczo wypić powstały napój. 

Ruch na zaparcia w ciąży

Warto, o ile lekarz nie zaleci inaczej, ruszać się w ciąży jak najwięcej. Można np. spacerować, pływać albo wykonywać lekkie ćwiczenia rozciągające. Nie tylko dodadzą więcej sił i energii przyszłej mamie, lecz także pobudzą jelita do efektywniejszej pracy. Odpowiednie ćwiczenia w ciąży pomogą także lepiej przygotować się do porodu i połogu.
Uwaga! Leczenie zaparć w ciąży jest bardzo ważne, ponieważ przedłużające się zaparcia mogą prowadzić do powstania hemoroidów w ciąży. One z kolei, nieleczone, będą stawały się coraz bardziej uciążliwe: mogą swędzieć, boleć, a nawet krwawić. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy