GRY
 
 

Zmiany w diecie malucha: czas na nowe smaki!

Czas rozszerzać dietę dziecka? Do dzieła! Każdy nowy pokarm podawaj osobno lub z produktami już wypróbowanymi. Jeśli malec jest na coś uczulony, łatwiej będzie znaleźć powód reakcji alergicznej.

jedzenie, dziecko
fot. Panthermedia
Wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych zaczyna się od pierwszych dni życia, gdy maluch uczy się zaspokajania głodu. Potem poznaje nowe smaki – mleko mamy, podobnie jak płyn owodniowy, zmienia się pod wpływem jej diety. Nowe dania i nowe konsystencje to kolejny krok w stronę rodzinnego stołu. Przestrzeganie zaleceń dotyczących rozszerzania diety i jej różnorodność to gwarancja zdrowia i dobrego rozwoju.
 

Najlepszy czas na pierwsze zmiany w diecie

W szóstym miesiącu życia malucha pokarm mamy warto zacząć stopniowo uzupełniać stałymi posiłkami. Półroczne niemowlę potrzebuje też coraz więcej energii, żeby odkrywać świat. Jego układ pokarmowy (choć nadal nie w pełni dojrzały) może już poradzić sobie z trawieniem i wchłanianiem pokarmów innych niż mleko. Szósty miesiąc to zwykle czas, kiedy dziecko samo jest już gotowe do zmian w diecie. Zaczyna się interesować tym, co jedzą rodzice, próbuje sięgnąć po leżące na stole ciekawie wyglądające przysmaki, choćby kawałek bułki... Dziecko umie już samodzielnie siedzieć, utrzymać prosto główkę, ma coraz większą kontrolę nad własnym ciałem – a to stwarza mu ogromne możliwości, by mogło aktywniej uczestniczyć w posiłkach.
Poza tym około szóstego miesiąca słabnie odruch wypychania językiem tego, co maluch ma w buzi. Jest on charakterystyczny dla noworodków i młodszych niemowląt, które ssąc pierś, masują językiem zatoki mleczne w dolnej części sutka.
Dziecko łatwiej może się uczyć zgarniania ustami jedzenia z łyżeczki. Wszystko to sprawia, że jest gotowe do rozszerzania diety. W przypadku maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym jest na to czas po skończeniu czwartego miesiąca. U niemowląt karmionych piersią – po skończeniu szóstego. Od tej normy zdarzają się jednak odstępstwa. Lekarz może zalecić rozszerzanie diety (np. metodą Bobas Lubi Wybór) wcześniej, kiedy maluch ma duży apetyt (i po posiłku mlecznym bardzo szybko domaga się jedzenia), boryka się z zaparciami lub zbyt słabo przybiera na wadze (w przypadku dzieci karmionych naturalnie – mniej niż 300 g na miesiąc).
Redakcja poleca: BLW, czyli jedzenie w sam raz do rączek dziecka [FILM]
Chcesz rozszerzać dietę dziecka metodą BLW, ale nie wiesz, jakie produkty spożywcze będą najlepsze? Mamy dla ciebie ściągę! To jedzenie zmieści się w rączce dziecka!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!