Imię Abraham – historia, pochodzenie, znani posiadacze

Abraham to imię biblijne. Stanowi dość nietypowy wybór dla dziecka, jednak gwarantuje wyróżnienie potomka wśród rówieśników. Co ważne, imię Abraham występuje w wielu językach na świecie. Ma także kilka uroczo brzmiących zdrobnień. Warto również wiedzieć, że nosiło je wiele znamienitych postaci.

Spis treści

Znaczenie imienia Abraham

Abraham to osoba o spokojnym i opanowanym usposobieniu. Obce jest mu pochopne i impulsywne działanie. Unika więc nieprzemyślanych decyzji i raczej stroni od spontaniczności. Bywa małomówny, dlatego nie jest uznawany za duszę towarzystwa. Mimo to bardzo ceni sobie przyjaźń i traktuje ją niezwykle poważnie. Jest przy tym naprawdę bardzo lojalny. Oprócz tego Abraham wyróżnia się delikatnością i wrażliwością. Ma dużą potrzebę poczucia wolności i nie lubi być przez nic ograniczany. Gdy napotka na przeciwności losu, nie poddaje się, tylko odważnie stawia im czoła.

Abraham - pochodzenie

Imię Abraham pochodzi prawdopodobnie z języka akadyjskiego (inaczej chaldejskiego). Należał on do grupy języków semickich. Używano go w starożytnej krainie Mezopotamii. Język ten pojawił się mniej więcej w połowie III tysiąclecia przed nasz erą i stosowano go aż do początku I tysiąclecia naszej ery.

Imię Abraham po akadyjsku zapisywane było jako Aba-am-r-am. Można je przetłumaczyć jako zwrot „kochaj ojca”. Co ważne, imię to wielokrotnie występuje w Biblii. Jest w niej zapisywane w dwóch formach: Abram i Abraham. Według biblijnej etymologii pierwsze imię oznacza z hebrajskiego „wywyższony ojciec”, natomiast drugie - „ojciec mnóstwa”.

W Polsce imię Abraham pojawiło się wraz z nastaniem chrześcijaństwa. Pierwsze zapiski potwierdzające jego obecność w kraju pochodzą z XIII wieku. W przeszłości występowało ono w różnych postaciach, m.in. Abram, Abraam, Abraham, Jabram, czy Habraam. Choć z czasem imię to przestało być powszechnie używane przez polskich chrześcijan, cały czas cieszyło się popularnością w społeczności żydowskiej.

Zdrobnienia imienia Abraham

Imię Abraham w swojej podstawowej postaci charakteryzuje się dość wzniosłym i wręcz majestatycznym brzmieniem. Stosując je wobec małych chłopców lub najbliższych osób, warto je więc zdrabniać. Na szczęście ma ono wiele przyjemnych dla ucha spieszczeń. Wśród nich królują takie zdrobnienia, jak m.in.: Abrahamek, Abramik, Abramek, Abek, Abuś, Bramuś, Brahuś, Bramek oraz Hamuś.

Imieniny Abrahama

Osoba o imieniu Abraham może obchodzić imieniny w jednym z kilku terminów. Najpopularniejsze z nich to 4 lutego (dzień związany ze wspomnieniem św. Abrahama z Arbelii) oraz 9 października (wspomnienie patriarchy Abrahama). Oprócz tego imieniny można świętować: 31 stycznia, 14 lutego, 16 marca, 15 czerwca, 16 sierpnia, 29 października oraz 6 i 19 grudnia.

Imię Abraham dla dziecka

Nazwanie chłopca Abrahamem to naprawdę niebanalna decyzja. Choć w przeszłości taki wybór był dość powszechny, współcześnie nie należy on do popularnych. Według rejestru PESEL imię Abraham jako pierwsze otrzymało zaledwie 268 osób, a jako drugie - 150 (stan na 31.01.2021 rok). W 2020 roku nazwano tak łącznie sześciu chłopców. Dwóm nadano je na pierwsze imię, a czterem na drugie. Jeśli więc rodzicom zależy na wyróżnieniu swojego potomka i sprawieniu, by zyskał naprawdę wyjątkowe imię, Abraham będzie dobrym wyborem.

Abraham - edukacja

Abraham w latach dzieciństwa i młodości może być wrażliwym chłopcem, co przekłada się na jego kontakty z rówieśnikami. Czasami stoi nieco z boku, jednak w sprzyjających okolicznościach potrafi nawiązać poprawne relacje z kolegami i koleżankami. Uważa się, że w szkole ma smykałkę zwłaszcza do nauk ścisłych. Lubi bowiem stopniowo i metodycznie rozwiązywać różne zadania. Oprócz tego jego mocnymi stronami są kreatywność i zapał do tworzenia nowych rzeczy. Abraham w latach szkolnych lubi także rywalizację sportową.

Abraham - rodzina i miłość

Choć Abraham nie jest duszą towarzystwa, raczej nie powinien mieć problemów ze znalezieniem swojej drugiej połówki. Poszukuje on przy tym partnerki inteligentnej, która lubi poruszać różne życiowe, a nawet okołofilozoficzne, tematy. W relacji nie zawsze jest otwarty i skory do okazywania emocji. Mimo to darzy swoich najbliższych głębokimi uczuciami i potrafi się o nich zatroszczyć.

Abraham - predyspozycje zawodowe

Uważa się, że na polu zawodowym Abraham jest osobą, która systematycznie dąży do celu. Podczas wykonywania obowiązków zawodowych wyróżnia się gorliwością i starannością. Jest przy tym odpowiedzialny i ma w sobie dużo motywacji do działania. Dobrze odnajduje się przede wszystkim w zawodach, które wymagają samodzielności. Z tego względu wśród proponowanych dla niego zajęć znajduje się m.in. praca księgowego czy naukowca. Z drugiej strony Abraham lubi pomagać innym i jest wobec nich dość wyrozumiały. Dlatego może też sprawdzić się np. jako lekarz lub nauczyciel.

Znani Abrahamowie

Najbardziej znanym Abrahamem jest oczywiście biblijny patriarcha. To jednak niejedyna rozsławiona postać o tym imieniu. Wśród osób żyjących bardziej współcześnie na kartach historii zapisali się m.in.: amerykański prezydent Abraham Lincoln, amerykański psycholog, który stworzył teorię hierarchii potrzeb, Abraham Maslow, amerykański filantrop Abraham Spiegel, lekarz uznawany za ojca pediatrii Abraham Jacobi, polski grafik i malarz Abraham Neumann czy polski aktor Abraham Morewski.

Abraham w innych językach

Imię Abraham jest obecne w wielu językach. W dużej części europejskich krajów ma taką samą formę jak w Polsce. Oprócz tego występuje w takich postaciach, jak m.in.:

  • Abramo - j. włoski
  • Ábrahám - j. węgierski
  • Abraão - j. portugalski
  • Авраам - j. rosyjski
  • İbrahim - j. turecki
  • Avraam - j. rumuński
  • Αβραάμ - j. grecki.

Patroni imienia Abraham

Abraham ma bardzo wielu patronów wśród świętych. Najważniejszym z nich jest jeden z głównych patriarchów Starego Testamentu, nazywany również ojcem wierzących. Oprócz tego do patronów imienia zalicza się m.in. św. Abrahama z Bet-Parsajje, św. Abrahama z Arbelii, św. Abrahama z Egiptu, św. Abrahama z Bułgarii i św. Abrahama z Clermont.

Przysłowia i cytaty z imieniem Abraham

W języku polskim nie ma przysłów z imieniem Abraham. Warto jednak zwrócić uwagę na ciekawy zwrot. Jest nim „obchodzić Abrahama” lub „dożyć Abrahama”. Oznacza to po prostu „świętować swoje 50. urodziny”.

Ciekawostki o imieniu Abraham

Jako że Abraham jest imieniem biblijnym, bardzo często występuje w Piśmie Świętym. Na jego kartach można znaleźć je przeszło 100 razy, z czego ponad 70 razy pada w Nowym Testamencie. Imię to związane jest jednak nie tylko z chrześcijaństwem, lecz także z islamem. W Koranie wymienia się je aż 188 razy.

Warto wiedzieć, że od imienia Abraham pochodzi wiele nazwisk. Najpopularniejsze z nich to: Abramowski, Abramowicz i Abramow.

Abraham - szczęśliwa liczba

Abraham jest numerologiczną ósemką. Takie osoby uznawane są za bardzo cierpliwe, pracowite, ambitne i odpowiedzialne, a także niezwykle skuteczne w osiąganiu stawianych przed sobą celów. Ich wadą może być nadmierna oschłość oraz duża nieustępliwość.

Abraham - szczęśliwy kamień

Za szczęśliwy kamień Abrahama uważa się jaspis. Według medycyny niekonwencjonalnej ma on lecznicze właściwości. Jeśli Abraham potraktuje go jako talizman, kamień szlachetny może wnieść w jego życie równowagę, spokój, wyciszenie i harmonię.

Abraham - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Abrahama jest beżowy, kojarzący się z piaskiem pustyni. Barwa ta symbolizuje stabilizację, zdrowie oraz niezawodność.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA