Bohdan

OPUBLIKOWANO:
ZAKTUALIZOWANO:
Opis: Bohdan to forma oboczna imienia Bogdan. Pojawia się w językach ruskich w XIV wieku ze względu na wschodniosłowiańskie przejście głoski g w h, np. Rosjanie nie mówią Hitler, lecz Gitler). Imię pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się od wyrazów Bog/Bóg oraz dan (czyli "dany"). Oznacza więc: "dany przez Boga" lub "oddany Bogu". Jest to jedno z niewielu słowiańskich imion z nietypowym elementem -dan, toteż niektóre źródła podają, iż zostało ono przejęte przez Słowian od irańskich Scytów, gdzie istniało imię Bagadata, mające to samo znaczenie.
Charakterystyka: Należy najczęściej do zrelaksowanych domatorów, dobrych ojców rodziny, ale także miłośników dobrego jedzenia, wygód, zacisza, ogródków i trawników. Są to osoby poukładane, podejmujące trafne decyzje, optymiści. Chwytają chwilę, są solidni i dojrzalsi od swoich rówieśników. Ponadto odpowiedzialni, potrafią pełnić role przywódcze dzięki swojemu dobremu podejściu do ludzi, choć od innych nie wymagają zbyt wiele. Bohdanowie to najczęściej amatorzy turystyki i sportu, harcerstwa i wycieczek górskich.
Zdrobnienia: Bohdanek, Boguś, Bodek, Bodzio
Patroni: Bł. Bogdan Leopold I Mandicz, kapłan z Jugosławii, urodzony w 1866 roku. Sprawdziła się jego przepowiednia wybuchu II wojny światowej.
Imieniny: 6 II, 19 III, 17 VII, 8 XI, 10 XII
Szczęśliwa liczba: 6
Szczęśliwy kamień: turmalin
Szczęśliwy kolor: pomarańczowy

W Rankingu najpiękniejszych imion Mamotoja imię Bohdan otrzymało 861 głosów.

Znasz imię? Poznaj jego znaczenie

Zobacz, co potrafi 3. miesięczne dziecko. Posłuchaj porad psychologa.

Popularne tematy