duphaston
fot. Adobe Stock

Duphaston (dydrogesteron): wskazania, skutki uboczne, wpływ na ciążę

Duphaston to lek zawierający syntetyczny progesteron. Wskazaniem do stosowania duphastonu w ciąży jest ryzyko poronienia. Dydrogesteron stosuje się także przy zaburzeniach miesiączkowania.
duphaston
fot. Adobe Stock
Duphaston to lek na receptę. Jest to doustny syntetyczny hormon, który działa podobnie do naturalnego progesteronu. Lekarze przepisują duphaston m.in. w przypadku krwawień z dróg rodnych, a także podczas ciąży jako profilaktykę poronień. 
Duphaston:

Duphaston - wskazania

Lekarze przepisuje duphaston pacjentkom, u których występują:
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Duphaston a ciąża

Duphaston pomaga w utrzymaniu ciąży. Stosowany jest w ciąży w przypadku krwawienia lub plamienia oraz zagrażającego poronienia spowodowanego przez niedobór progesteronu. Kobiety w ciąży przyjmują też Duphaston profilaktycznie, jeśli mają za sobą poronienie, którego przyczyn nie udało się ustalić. Najczęściej trzeba zażywać Duphaston do 12.-18. tygodnia ciąży

Przeprowadzone w Izraelu badania systemowe potwierdzają skuteczność duphastonu (dydrogesteronu) stosowanego w ciąży jako leku zapobiegającego poronieniom. Ryzyko poronienia podczas kuracji syntetycznym progesteronem ocenia się jako mniejsze o 47 proc. w porównaniu ze standardową opieką medyczną bez użycia tego leku. 

Czy duphaston w ciąży jest bezpieczny?

Nie notuje się poważnych skutków ubocznych zażywania duphastonu w ciąży. Jednak najnowsze badania, przeprowadzone w 2019 roku na uniwersytecie w Tel Awiwie wykazały, że dydrogesteron może zwiększać ryzyko wystąpienia u dzieci płci męskiej spodziectwa i wnętrostwa

Co zamiast duphastonu w ciąży?

Podobne działanie do duphastonu ma luteina, która także pomaga w utrzymaniu ciąży w przypadku niedoboru progesteronu. Luteinę stosuje się podjęzykowo lub dopochwowo. Jest to lek tańszy, a o jego wyborze decyduje lekarz prowadzący ciążę.

Duphaston: skutki uboczne

Jak każdy lek, Duphaston może (choć nie musi) powodować działania niepożądane:
Zobacz też:
Bibliografia:
  • Carp H. A systematic review of dydrogesterone for the treatment of threatened miscarriage. Gynecol Endocrinol. 2012;28(12):983–990. doi:10.3109/09513590.2012.702875
  • Koren, G., Gilboa, D. & Katz, R. Fetal Safety of Dydrogesterone Exposure in the First Trimester of Pregnancy. Clin Drug Investig (2019)
Oceń artykuł

Ocena 5 na 19 głosy

Zobacz także

Popularne tematy