Igor – pochodzenie imienia, predyspozycje zawodowe i patroni

Imię Igor jest bardzo popularne. Co ciekawe, wielu osobom kojarzy się z językiem starosłowiańskim, a tak naprawdę pochodzi z… krajów skandynawskich! Noszący to imię jest osobą poważną i opanowaną. Nie podejmuje spontanicznych czy szalonych decyzji – wszystko musi być odpowiednio zaplanowane. Jest marzycielem i typem filozofa, który dość często się zamyśla i snuje plany o przyszłości. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Igorze!

Spis treści

Znaczenie imienia Igor

Igor to bardzo popularne imię nadawane chłopcom. Noszące je osoby są ambitne, ale też uparte. Doskonale wie, czego chce. Nie boi się spełniać zamierzonych celów i marzeń. Jego głowę ciągle wypełniają pomysły. Igor jest z natury osobą poważną i nieco wyobcowaną. Ma swoje wartości, według których stara się żyć. Ceni u innych honor, prawdomówność i uczciwość. Ma bardzo praktyczne podejście do życia. Na co dzień jest pogodny i ciepły. Mimo że jest typem samotnika, zawsze chętnie pomaga słabszym. Igor uwielbia spokój, a najlepszym miejscem do spędzania wolnego czasu jest… jego dom.

Igor - pochodzenie

Igor ma pochodzenie skandynawskie. Ma związek z innym imieniem - Ingwar, które jest tak naprawdę połączeniem dwóch słów - Ing i War. Pierwszy człon nawiązuje do jednego z germańskich bogów, drugi zaś oznacza „pasterza, stróża” i pochodzi od staroniemieckiego słowa wart. To imię jest także kojarzone ze słowem „wojownik”.

Zdrobnienia imienia Igor

Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Igor jest Igorek. Wiele osób używa także takich spieszczeń jak: Igoruś, Igorusio, Igunio, Igi, Iguś, Igo oraz Igorcio.

Imieniny Igora

Igor swoje imieniny może obchodzić 5 czerwca, a także 1 i 5 października. Pierwsza data związana jest ze wspomnieniem patrona osób noszących to imię, czyli św. Igora.

Imię Igor dla dziecka

Igor to uparte, ale już od najmłodszych lat, bardzo pewne siebie dziecko. Jest mocno zżyty z rodziną. W pierwszych latach życia niezwykle istotne są dla niego wartości rodzinne. To prawdziwy domator. Źle jednak znosi samotność, dlatego lubi otaczać się zaufanymi osobami.

Igor - edukacja

Igor już od najmłodszych lat jest osobą odpowiedzialną. Świetnie to widać w okresie szkolnym. Zdobywa wysokie oceny z ulubionych przedmiotów. Dotrzymuje obietnic i skutecznie dąży do zamierzonych celów. Jest bardzo elastyczny w działaniu, umie dostosować się do danego trybu pracy. Sprawdza się zarówno w zadaniach grupowych, jak i indywidualnych. Igor chętnie angażuje się w projekty charytatywne.

Igor - rodzina i miłość

Mężczyzna noszący to imię jest osobą nieco zamkniętą. Nie lubi przebywać w dużych skupiskach ludzi. Skupia się na sobie. To typ samotnika, jednak w jego życiu powinno znajdować się kilka zaufanych osób. Dobiera sobie przyjaciół bardzo dokładnie - musi im w stu procentach ufać. Jest pogodny i życzliwy dla innych, jednak dla wielu osób stanowi „tajemnicę” - wszystko przez wyjątkowy charakter Igora.

Igor - predyspozycje zawodowe

Igor to urodzony wojownik. W pracy lubi rywalizować - to go pobudza do działania. Jest piekielnie ambitny i kreatywny. Działa zgodnie ze swoimi ideałami i zasadami. Ma swoje cele i marzenia, które z całych sił stara się osiągnąć. Praca jest dla niego pasją, dlatego często poświęca się jej całkowicie. Nie potrzebuje rozgłosu czy popularności - chce być jak najbardziej efektywny, aby uzyskać zamierzone cele. Świetnie sprawdzi się w roli lekarza, architekta lub naukowca. Nie boi się też zawodów fizycznych - chętnie wybierze zawód rzemieślnika lub budowlańca.

Znani Igorowie

Igor to niezwykle popularne imię. Jeśli chodzi o sławne noszące je osoby, warto zacząć od postaci historycznej - Igora Rurykowicza, władcy Rusi Kijowskiej panującego w X wieku. Wśród znanych mężczyzn o tym imieniu znajdziemy m.in. polskiego satyryka Igora Sikirickiego, aktora Igora Przegrodzkiego oraz polskiego dziennikarza Igora Ziemowita Janke. Za granicą znajdziemy rosyjskiego kompozytora Igora Strawińskiego, amerykańskiego dyrygenta Igora Markevitcha oraz rosyjskiego skrzypka Igora Ojstracha.

Igor w innych językach

Imię Igor jest popularne nie tylko w Polsce, lecz także za granicą - głównie w Rosji i krajach europejskich. Warianty w języku angielskim i rosyjskim brzmią tak samo jak po polsku - Igor. Warto zwrócić uwagę na wersje funkcjonujące w innych państwach:

  • Ihor - j. ukraiński;
  • Ngvar, Ivar - j. niemiecki;
  • Ingvarros - j. grecki;
  • Igoris - j. litewski.

Igor - patroni

Patronem osób noszących to imię jest św. Igor. Był on księciem czernihowskim, a także księciem Kijowa. Po niezbyt długim panowaniu postanowił stać się zakonnikiem. Został zamordowany podczas modlitwy w cerkwi - sprawcą był człowiek niezadowolony z rządów potomków Włodzimierza Wielkiego.

Przysłowia i cytaty z imieniem Igor

W polskiej kulturze nie znajdziemy cytatów i przysłów związanych z imieniem Igor.

Ciekawostki na temat imienia Igor

Igor to osoba, która ma swój szczęśliwy dzień - sobotę. Warto także wskazać pomyślne miesiące - styczeń, luty i sierpień. Igor powinien zaopatrzyć się w amulety roślinne, które z pewnością będą mu sprzyjały w trudniejszych chwilach. Przyda mu się krwawnik pospolity oraz szałwia łąkowa.

Igor - szczęśliwa liczba

Igor to numerologiczna czwórka, czyli osoba o niezwykle stabilnym charakterze. Jest bardzo odpowiedzialny, ma swoje niezmienne cele i przekonania. Czwórki to osoby praktyczne i efektywne. Są nieugięte i skrupulatne. Choć sprawiają wrażenie niedostępnych, okazują się niezwykle ciepłe i wrażliwe.

Igor - szczęśliwy kamień

Kamienie szlachetne dobiera się nie tylko do znaku zodiaku czy numerologicznej liczby, lecz także imienia. Szczęśliwymi kamieniami Igora są gagat i obsydian śnieżny. Ten pierwszy chroni przed negatywną energią, drugi zaś dodaje odwagi oraz pewności siebie. Oprócz tego chroni przed złymi wibracjami.

Igor - szczęśliwy kolor

Szczęśliwe kolory Igora to ciemnobrązowy i szary. Pierwszy z nich jest kojarzony ze stabilnością i bezpieczeństwem. Szary ma bardzo podobne znaczenie. Choć dla wielu to symbol monotonii, jest barwą związaną z potęgą lub niezmiennością.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA