Alfred – pochodzenie, znaczenie, patroni

Alfred to imię szczególnie popularne w krajach niemieckojęzycznych. W Polsce spotyka się je niezwykle rzadko, a z danych statystycznych wynika, że w 2020 r. otrzymało je tylko dwóch chłopców. Alfred to mężczyzna o dość skrajnej naturze – z jednej strony pragnie sławy, a z drugiej bywa chorobliwie nieśmiały. Na co dzień jest raczej łagodny, ale w niektórych sytuacjach potrafi niespodziewanie wybuchnąć gniewem. Szuka szczęśliwego związku, jednak na przeszkodzie staje mu ogromna nieśmiałość wobec płci przeciwnej. Często czeka na pierwszy krok ze strony kobiety i dopiero potem przejmuje inicjatywę. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Spis treści

Znaczenie imienia Alfred

Alfred to połączenie germańskich słów Alf (tłum. „ef”) oraz Rat (tłum. „rada”). W dosłownym tłumaczeniu imię oznacza zatem: „mądry jak elf” lub „ten, który radzi jak elf”. Mężczyzna charakteryzuje się niezwykłą inteligencją oraz bystrością umysłu. Potrzebuje jednak odpowiedniej motywacji, aby rozwinąć swój potencjał. Jego głowa jest pełna ambitnych marzeń, jednak wrodzona nieśmiałość przeszkadza mu w ich realizacji.

Alfred - pochodzenie

Imię Alfred jest szczególnie popularne w krajach niemieckojęzycznych, a jego znaczenie nawiązuje do mitologii starogermańskiej. Elfy były w niej przedstawiane początkowo jako bogowie natury i płodności, a potem jako leśne lub wodne duszki. Stworzenia te pojawiały się także w literaturze pięknej. Przykładem może być romantyczna ballada autorstwa J.W. Goethego pt. „Król Elfów”, która należy do klasycznych dzieł literatury niemieckiej.

Zdrobnienia imienia Alfred

Imię Alfred brzmi poważnie i dostojnie w wersji podstawowej. Doczekało się wielu zdrobnień, takich jak: Al, Alek, Alf, Alfek, Alfik, Alfredo, Ali, Fredek, Fredzio, Freduś.

Imieniny Alfreda

Alfred ma wiele okazji do świętowania. Daty jego imienin to np.: 12 stycznia, 14, 15 i 30 sierpnia, 4 i 28 października oraz 14 grudnia.

Imię Alfred dla dziecka

Imię Alfred cieszy się dużą popularnością w Niemczech, a w Polsce występuje bardzo rzadko. W 2020 r. nazwano tak zaledwie dwóch chłopców, co dało temu mianu dopiero 770. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 r.). W pierwszym półroczu 2021 r. Alfred znacznie awansował w rankingu - nazwano tak trzech młodych Polaków, co oznacza 330. miejsce.

Alfred - edukacja

Alfred to bardzo inteligentny i bystry uczeń. Stawia przed sobą ambitne cele, jednak nie zawsze wystarcza mu motywacji, aby je osiągnąć. Jeśli znajdzie mądrego mentora, może rozwinąć skrzydła i odnieść olbrzymi sukces. Jego nieśmiałość przejawia się także tym, że unika publicznych wypowiedzi i preferuje samodzielną pracę. Swoje możliwości pokazuje dopiero podczas indywidualnych rozmów, takich jak egzaminy ustne.

Alfred - rodzina i miłość

Ten uroczy i błyskotliwy mężczyzna nie jest typem zdobywcy. W stosunku do płci przeciwnej okazuje się chorobliwie nieśmiały. To kobieta musi zrobić pierwszy krok, aby zachęcić go do przejęcia inicjatywy. Nie interesują go przelotne romanse, ale stabilny związek oparty na wzajemnym zaufaniu. Rodzina jest dla niego jedną z najważniejszych wartości w życiu.

Alfred - predyspozycje zawodowe

Alfred stosunkowo łatwo znajduje pracę, ponieważ bardzo dobrze prezentuje się podczas indywidualnych rozmów kwalifikacyjnych. Jednak praca w zespole sprawia mu spore trudności. Aby zintegrować się z grupą i efektywnie pracować, musi najpierw pokonać swoją nieśmiałość. W głębi serca marzy o spektakularnym awansie, ale w rzeczywistości zadowala się mniejszymi sukcesami. Doskonale sprawdzi się w takich zawodach, jak: księgowy, analityk finansowy, pedagog czy dziennikarz.

Znani Alfredowie

Na kartach historii zapisało się wielu wybitnych Alfredów. Wśród nich są m.in. pisarze, naukowcy i politycy: Alfred Hitchcock (brytyjski pisarz i reżyser), Alfred Szklarski (polski pisarz), Alfred Sokołowski (polski lekarz), Alfred Nobel (szwedzki chemik), Alfred Elton van Vogt (kanadyjski pisarz), Alfred Marshall (brytyjski ekonomista).

Alfred w innych językach

Imię Alfred występuje w wielu językach. Oto jego najpopularniejsze wersje:

  • j. angielski - Alfred, Alvery
  • j. niemiecki - Alfred, Alf
  • j. francuski - Alfred, Alfrid
  • j. hiszpański - Alfredo
  • j. włoski - Alfredo
  • j. esperanto - Alfredo.

Alfred - patroni

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest św. Alfred Wielki - król anglosaski żyjący w IX w. Dzięki niemu wiele tekstów religijnych zostało przetłumaczonych na język angielski. Monarcha prowadził wojny przeciwko pogańskiemu plemieniu Dunów. Innym patronem może być żyjący w tym samym okresie św. Alfred benedyktyn. Zakonnik zbudował wiele klasztorów męskich i żeńskich.

Przysłowia i cytaty z imieniem Alfred

Imię Alfred nie występuje w polskich przysłowiach, jednak można spotkać je np. w utworach muzycznych. Wojciech Młynarski w piosence „Róbmy swoje” śpiewał: „Napotkał Nobla kumpel raz i tak mu rzekł: Alfredzie, powiedzieć to najwyższy czas, że marnie ci się wiedzie!”.

Ciekawostki na temat imienia Alfred

Imię Alfred cieszyło się popularnością wśród starszych pokoleń. Z bazy PESEL wynika, że obecnie w Polsce jest 12541 Alfredów, co daje temu imieniu 136. miejsce w rankingu (stan z 31 stycznia 2021 r.).

Alfred - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Alfreda jest 1. Jedynki to osoby o bogatej wyobraźni.

Alfred - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Alfreda to szafir - twardy, niebieski minerał.

Alfred - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Alfreda jest granatowy.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA